
Posłanki rozmawiają z nauczycielami
Rozmowy ze środowiskiem nauczycielskim oraz wsparcie Rafała Trzaskowskiego w kampanii prezydenckiej były celem wizyty w Kaliszu posłanki Krystyny Szumilas – przewodniczącej Komisji Edukacji i Nauki w Sejmie RP. W wizycie towarzyszyła jej posłanka Alicja Łuczak z KO oraz przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Konsultacje z nauczycielami dotyczą nowej podstawy programowej, w której pojawia się nowe przedmioty – edukacja zdrowotna i obywatelska. Posłanki chcą pozyskać informację od nauczycieli jak idzie proces przygotowań do nauczania tych nowych przedmiotów. Szczególnie bowiem edukacja zdrowotna budzi spore emocje. Ma być ona nieobowiązkowa i zastąpi dotychczasowy przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie. Krytycznie do nowego przedmiotu podchodzą świeckie środowiska konserwatywne oraz Episkopat Polski, który zalecał wiernym rodzicom złożenie rezygnacji z uczestniczenia w zajęciach swoich dzieci.
Przedstawiciele nauczycielskiego związku podkreślali zadowolenie, że posłowie konsultują z nimi kwestie programowe w edukacji. Zaznaczyli, że nastąpiła pod tym kątem zmiana w stosunku do poprzedniego rządu, który był skonfliktowany z organizacją kierowaną przez Sławomira Broniarza, nieprzerwanie od 1999 roku. W 2019 roku ZNP zainicjowała wielki strajk nauczycielski, który utrudnił przeprowadzenie matur. Był on także krytyczny wobec zmian edukacji, polegających na likwidacji gimnazjów i powrotu do 8-klasowej szkoły podstawowej. Co ciekawe, związkowcy kilkadziesiąt lat wcześniej krytykowali samo wprowadzenie gimnazjów przez rząd Jerzego Buzka.
Obecny rząd przychylił się do zdania ZNP i planuje zlikwidować obowiązkowe dyżury nauczycielskie, zwane też godzinami czarnkowymi. Miały one umożliwić uczniom i nauczycielom kontakt z nauczycielami poprzez dedykowaną godzinę raz w tygodniu. Poseł Szumilas stwierdziła, że godziny te nie były wykorzystywane przez rodziców i są zbyteczne, gdyż rodzice dziś potrafią się kontaktować z nauczycielami w innych sposób np. media społecznościowe.
Różnica zdań między rządem a działaczami występuje w przypadku poszerzeniu komisji konkursowych na dyrektora szkoły o pełnoletnich uczniów. Jest to pomysł zespołu ekspertów przy minister Nowackiej, z którym nie zgadzają się dyrektorzy szkół, co podkreśliła obecna na konferencji Marita Walęcka z ZNP. Strona społeczna liczy w tej sprawie na konstruktywny dialog z rządem.
W drugiej części konferencji Krystyna Szumilas zachwalała Rafała Trzaskowskiego, jako kandydata na prezydenta. Jej zdaniem Trzaskowski to kandydat dobry dla edukacji. Jako poparcie tej tezy powiedziała ona o dużej ilości zajęć pozalekcyjnych, które są realizowane w warszawskich szkołach, nadzorowanych przez Trzaskowskiego. Miasto Warszawa dba również o pomoc psychologiczna dla młodzieży. Wtórowała jej lokalna posłanka Alicja Łuczak, nazywając Trzaskowskiego kandydatem wzorcowym. Obie posłanki planowały także rozdawać ulotki Trzaskowskiego w centrum Kalisza.