baner_FBAnt
EKO
Baner (1200 x 200 px) (1)
wszystkie_wiadomosci
42. Konfrontacje Chopinowskie

42. Konfrontacje Chopinowskie w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” w Ostrowie Wielkopolskim zapraszają na 42. Konfrontacje Chopinowskie, które odbywać się będą się w Pałacu Myśliwskim w Antoninie, w lipcowe niedziele bieżącego roku. W pierwszym z nich, 13 lipca br. o godz. 18.00 wystąpią Marta Wryk, mezzosopranistka oraz Laura Kluwak-Sobolewska, pianistka. Natomiast 20 lipca br. także o 18.00 wystąpi koreańska pianistka, Seoin Yun.

13 lipca (niedziela), godz. 18:00

Opowieści lasu i miasta

Marta Wryk – mezzosopran

Laura Kluwak-Sobolewska – fortepian

20 lipca (niedziela), godz. 18:00

Seoin Yun – fortepian

Informacje o biletach oraz rezerwacja miejsc:

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antonie

tel. 62 73 48 300

kom. 602 267 796

mail: recepcja@palacantonin.pl

Koncerty zorganizowano ze środków: Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, oraz sponsorów, we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Serdecznie zapraszamy!

13 lipca 2025, godz. 18:00

Opowieści lasu i miasta

MARTA WRYK – mezzosopran

LAURA KLUWAK-SOBOLEWSKA – fortepian

Marta Wryk – mezzosopran

Urodzona w Poznaniu śpiewaczka ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Manhattan School of Music w Nowym Jorku.

W latach 2012–2015 była związana z Operą w Kolonii, gdzie występowała m.in. jako Cherubin w Weselu Figara, Smeton w Annie Bolenie, Hänsel w Hänsel und Gretel, Oberto w Alcinie, Gianetta w Eliksirze miłości, Mercédès w Carmen, Maddalena w Rigoletcie oraz Druga Dama w Czarodziejskim flecie.

W kolejnych latach artystka stworzyła ponad 40 ról na scenach niemieckich teatrów operowych. Do jej najważniejszych kreacji należą: Ascanio w Benvenuto Cellini Berlioza oraz Narciso w Agrippinie (Oper Theater Bonn), Suzuki w Madame Butterfly, Wellgunda w Złocie Renu, Siegrune w Walkirii (Hessisches Staatstheater Wiesbaden), Książę Orlofsky w Zemście nietoperza, Rosina w Cyruliku sewilskim, Varvara w Katii Kabanowej, Olga w Onieginie, Donna Elvira w Don Giovannim oraz Nicklausse w Opowieściach Hoffmanna (Theater Bielefeld).

W roli Hänsel w Hänsel und Gretel gościła również w teatrach w Hanowerze, Wuppertalu i Wiesbaden. Występowała także jako Dorabella w Così fan tutte na festiwalach w Polsce i we Francji.

W nadchodzącym sezonie usłyszeć ją będzie można w Theater Bielefeld, z którym związana jest na stałe, w rolach: Mrs Sedley w Peter Grimes, Lucia w La gazza ladra oraz Amando w Le Grand Macabre.

Na scenie koncertowej artystka zaprezentuje recital Mothers. Lovers. Revolutionists. Pieśni zapomnianych kompozytorek w Kolonii i Theater Schweinfurt oraz Folk Songs Luciano Berio w prestiżowej Tonhalle Düsseldorf.

Już jako studentka Manhattan School of Music koncertowała z takimi artystami jak Kevin Kenner, Anne-Marie McDermott czy Magdalena Baczewska. Występowała m.in. w Kölner Philharmonie, Tonhalle Düsseldorf, Stadthalle Bayreuth, Muziekcentrum w Gandawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Krakowskiej, Symphony Space w Nowym Jorku, Chopin Foundation w Miami oraz na festiwalach w Caramoor i Chautauqua w USA.

W Polsce współpracowała m.in. z Capellą Cracoviensis, Orkiestrą {oh!} Historyczną oraz wielokrotnie z Festiwalem Mozartowskim w Warszawie.

W 2022 roku artystka zrealizowała swój pierwszy autorski projekt: Das moderne Model / Nowoczesna Dziewczyna. Muzyczna opowieść o kobietach w Polsce i Niemczech w dwudziestoleciu międzywojennym. Spektakl łączący styl kabaretu lat 20. z refleksją na temat emancypacji i praw kobiet został zaprezentowany w Gdańsku, Kolonii, Sztynorcie, Schweinfurcie, Opolu, Warszawie i Berlinie.

W latach 2008–2012 Marta Wryk studiowała w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych pod opieką naukową prof. Michała Bristigera. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie muzyki i nauk humanistycznych została uhonorowana stypendiami Ministra Edukacji, Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich.

Obecnie artystka rozwija swoje zainteresowania humanistyczne, realizując liczne interdyscyplinarne i edukacyjne projekty. Prowadziła warsztaty z improwizacji i kreatywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych we współpracy m.in. z Operą w Bonn, BTVN 2020, European University Alliance for Global Health, Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci oraz Wuppertal Bergische Musikschule.

www.martawryk.com

Laura Kluwak-Sobolewska

            Pianistka kameralistka, profesor sztuki, Kierownik Katedry Pieśni i Kameralistyki Wokalnej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

            Ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2003 roku uzyskała stopień doktora sztuki, a w 2013 r. stopień doktora habilitowanego. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. XXVII Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Konkursu Europejskiej Fundacji Muzycznej Yamaha, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Ragusa – Ibla Grand Prize na Sycylii we Włoszech. Kilkakrotnie była także stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymała również szereg nagród dla najlepszego i wyróżniającego się pianisty na polu kameralistyki, m.in. nagrodę dla najlepszego pianisty na IV Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, XIX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. I. Godina (Vrable, Słowacja) oraz na XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Prowadzi działalność artystyczną w Polsce i poza granicami (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Bułgaria, Algieria, Jordania, Tunezja, Rosja, Chiny). Koncertowała również w Stanach Zjednoczonych, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall.

Jest cenioną kameralistką, specjalizującą się w repertuarze wokalnym. Współpracowała z tak wybitnymi artystami – śpiewakami, jak Teresa Żylis-Gara, Joanna Kozłowska, Wojciech Drabowicz, Ryszard Karczykowski, Wiesław Ochman.

Jest również pianistką Poznańskiego Tria Fortepianowego, z którym prowadzi rozległą działalność koncertową i nagraniową.

W swym dorobku ma nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne.

Działalność koncertową łączy z pedagogiczną, w swym dydaktycznym dorobku ma kilkudziesięciu laureatów konkursów – studentów i absolwentów kształconych pod jej kierunkiem i przy pianistycznej współpracy. Regularnie zapraszana jest także jako oficjalny pianista krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, a także mistrzowskich kursów wokalnych. Przez kilkanaście lat współpracowała z prof. Teresą Żylis-Gara oraz prof. Ryszardem Karczykowskim w ramach mistrzowskich kursów wokalnych w Radziejowicach. 

Za szczególne osiągnięcia i osobowość artystyczną otrzymała Medal Młodej Sztuki, została również uhonorowana szeregiem nagród rektorskich, odznaką Zasłużony działacz kultury oraz Zasłużony dla kultury polskiej przyznawaną przez Ministra Kultury RP.

W programie

Robert Schumann (1810–1856)

Waldesgespräch (J. von Eichendorff)

Fryderyk Chopin (1810–1849)

Piosnka litewska (L. Osiński)

Franz Schubert (1797–1828)

Suleika I, D. 720 (M. Willemer opublikowane pod nazwiskiem Goethego)

Clara Schumann (1819–1896)

Die Lorelei (H. Heine)

Irene Poldowski (Régine Wieniawski, 1879–1932)

Spleen (P. Verlaine)

Berceuse (A. Le Braz)

Fryderyk Chopin (1810–1849)

Melodya (Z. Krasiński)

Moja pieszczotka (A. Mickiewicz)

Pauline Viardot (1821–1910)

Z cyklu 6 Mazourkes de F. Chopin:

Aime-moi (L. Pomey)

La danse (L. Pomey)

* * *

Rosy Wertheim (1888–1949)

Scherzo (A. Donker)

Het Narrenschip (R. Houwink)

Mieczysław Karłowicz (1876–1909)

Zaczarowana Królewna (A.Asnyk)

Śpi w blaskach nocy (H. Heine w tł.  Marii Konopnickiej)

Stanisław Moniuszko (1819–1872)

Prząśniczka (J. Czeczot)

Witold Lutosławski (1913–1994)

Spóźniony słowik (J. Tuwim)

Kurt Weill (1900–1950)

Lost in the Stars (M. Anderson)

Florence Price (1887–1953)

To My Little Son (J. Davis)

The Heart of a Woman (G. Johnson)

23 lipca 2025, godz. 18:00

SEOIN YUN – fortepian

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze