
Szymon Furman naczelnikiem Wydziału Kultury? Zgłosił swój akces – jest jednym z 10 kandydatów
W Urzędzie Miasta Kalisza trwa konkurs na stanowisko Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki. Nabór ogłoszono w czerwcu, a dziś, jak wynika z naszych informacji komisja konkursowa prowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. O funkcję ubiega się łącznie 10 osób.
Choć procedura rekrutacyjna jest niejawna – nie podano listy nazwisk – udało nam się dotrzeć do jednej osoby, która potwierdziła swój udział w konkursie. To Szymon Furman, prezes Instytutu Kaliskiego i członek Kaliskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Poprosiliśmy go o komentarz w tej sprawie.
– „Jako osoba od lat zaangażowana społecznie, w szczególności właśnie w dziedzinie kultury, postanowiłem spróbować swoich sił i wystartować w konkursie na naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza. Mimo młodego wieku mam myślę spore doświadczenie w tym zakresie, od ponad 8 lat organizuję różnego rodzaju wydarzenia najpierw pod szyldem Młodych Kaliszan, a obecnie Instytutu Kaliskiego jako jego Prezes Zarządu.” – mówi Furman.
Jego kandydatura ma nieść za sobą świeże spojrzenie:
– „Chciałbym wnieść na to stanowisko trochę świeżego spojrzenia, jednocześnie szanując ogromne dokonania poprzedniej pani naczelnik oraz całego magistratu” – dodaje.
Szymon Furman w 2023 roku kandydował do Sejmu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców (z 13. miejsca w okręgu 36). Choć nie zdobył mandatu, kontynuuje aktywność społeczną na szczeblu lokalnym.
Nabór ogłoszono oficjalnie w Zarządzeniu nr 338/2025, a przewodniczącym komisji konkursowej został wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Jakie wymagania musieli spełnić kandydaci?
1) niezbędne:
a) wykształcenie wyższe,
b) minimum 5 lat stażu pracy ogółem, w tym co najmniej trzyletni staż pracy lub wykonywanie przez co najmniej 3 lata działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganiami na stanowisku Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki,
c) obywatelstwo polskie,
d) pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych,
e) brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwa skarbowe,
f) brak kary zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi,
g) posiadanie nieposzlakowanej opinii,
2) dodatkowe:
a) studia podyplomowe lub kursy specjalistyczne w zakresie upowszechniania kultury, organizacji działalności kulturalnej,
b) doświadczenie zawodowe w administracji samorządowej, w tym doświadczenie na stanowisku kierowniczym,
c) znajomość przepisów prawa dotyczących zadań realizowanych na stanowisku, m.in.: ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach,
d) znajomość zasad funkcjonowania samorządu,
e) znajomość języka angielskiego lub niemieckiego,
3) predyspozycje osobowościowe:
umiejętność kierowania zespołem i organizacji pracy, komunikatywność, systematyczność, rzetelność, bezkonfliktowość, dokładność, terminowość, kreatywność, innowacyjność, uczciwość, otwartość, dyspozycyjność.