PSL w Kaliszu: projekt ustawy znoszącej dwukadencyjność wójtów i burmistrzów trafił do Sejmu
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego poseł Andrzej Grzyb, wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski i były starosta kaliski Krzysztof Nosal przedstawili szczegóły poselskiego projektu ustawy, który znosi ograniczenie do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
„To wyborcy powinni decydować”
– „Mieszkańcy najlepiej wiedzą, kogo chcą widzieć na stanowisku wójta czy burmistrza. Ograniczenie kadencji narzucone odgórnie odbiera im to prawo” – podkreślił Krzysztof Grabowski. Projekt, autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego, wpłynął do Sejmu 4 lipca.
Poseł Andrzej Grzyb przypomniał, że zniesienie limitu kadencji znalazło się w umowie koalicyjnej partii tworzących obecny rząd.
– „Dwukadencyjność de facto ogranicza bierne prawo wyborcze i wyłącza odpowiedzialność wyborców za własny wybór” – argumentował.
Samorządowcy ponad podziałami
Przedstawiciele PSL przekonywali, że poparcie dla zmian płynie z różnych stron sceny politycznej.
– „Rozmawiamy z wójtami z Platformy, PiS-u i innych ugrupowań; większość zgadza się, że to mieszkańcy powinni rozstrzygać” – mówił Grabowski.
Krzysztof Nosal przypomniał, że przy pierwszych bezpośrednich wyborach jedna trzecia wójtów i burmistrzów nie otrzymała mandatu na kolejną kadencję.
– „Zmiany następują, gdy ludzie tego chcą – nie trzeba ustawowych ograniczeń” – stwierdził.
Ustawa trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie. Liderzy PSL liczą, że zostanie poparta przez ugrupowania koalicyjne, które wcześniej deklarowały zniesienie limitu.
– „Mamy nadzieję, że po sejmowej debacie projekt poprze większość, a obywatelski prezydent Karol Nawrocki go podpisze” – ocenił Grzyb.
Pozostałe wątki konferencji
Ambitne cele klimatyczne pod lupą PSL
PSL krytykuje propozycję Komisji Europejskiej, by do 2040 r. ograniczyć emisję CO₂ o 90 %.
– „Już pakiet Fit-for-55 jest wyzwaniem. Kolejne zaostrzenie obciąży polskie przedsiębiorstwa i odbije się na cenach energii” – argumentował Grzyb. Partia zapowiada działania w europarlamencie, by zainicjować debatę nad realnością nowych limitów.
Bezpieczeństwo granic: „Murem za mundurem”
W kwestii ochrony granic prelegenci podkreślili, że pełna odpowiedzialność za kontrolę i zabezpieczenie granicy spoczywa na formacjach państwowych. Jak akcentował Andrzej Grzyb, Straż Graniczna, Policja oraz Wojsko Polskie są jedynymi służbami uprawnionymi do takich działań, a ich profesjonalizm i mandat prawny nie mogą być zastępowane prywatnymi inicjatywami.
Politycy PSL odcięli się od powstających w ostatnich tygodniach samozwańczych patroli „żółtych kamizelek”. Zdaniem Grzyba i Grabowskiego obywatelskie poczucie odpowiedzialności jest cenne, lecz przejmowanie kompetencji państwa przez nieumocowane prawnie grupy stanowi zagrożenie zarówno dla porządku publicznego, jak i dla samych uczestników takich akcji.
Grabowski odniósł się także do wznowionych na miesiąc kontroli na granicach z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że decyzja MSWiA została uzgodniona z władzami litewskimi i ma charakter prewencyjny – ma ograniczyć niekontrolowane przepływy migrantów, jednocześnie respektując procedury Schengen i dwustronną współpracę służb.
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!