baner_FBAnt
EKO
Baner (1200 x 200 px) (1)
wszystkie_wiadomosci

Dzień Pamięci o Męczeństwie Wsi Polskiej

W gminie Brzeziny odbyły się powiatowe uroczystości z okazji Dnia Pamięci o Męczeństwie Wsi Polskiej. Święto to obchodzimy w Polsce po raz dziewiąty.

Odbyły się one przy pomniku pamięci w Brzezinach (ul. ks. Józefa Kurzawy), gdzie symboliczne złożono kwiatów z okazji dnia ustanowionego w 2017 roku, mającego na celu oddanie hołd mieszkańcom polskich wsi za ich niezłomność, patriotyczną postawę, ofiarność i cierpienie podczas II wojny światowej.

Miejsce pamięci w Brzezinach upamiętnia zarówno poległych mieszkańców gminy na frontach wojny, jak i ofiary niemieckich zbrodni – ludzi, którzy oddali życie na tej ziemi.

W hołdzie tym cichym Bohaterom – rolnikom, rodzinom, mieszkańcom wsi, którzy ponieśli najwyższą ofiarę – kwiaty w imieniu mieszkanców gminy Brzeziny i powiatu kaliskiego złożyli: gospodarze miejsca – Wójt Gminy Brzeziny Marek Cieślarczyk i Radna Gminy Anna Jaworska Urząd Gminy Brzeziny, w imieniu Posłanki do Parlametu Europejskiego Marlena Maląg – Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Piotr Trybek, a także przedstawiciele władz Powiatu Kaliskiego – Wicestarosta Kaliski Paweł Kaleta, Członek Zarządu Powiatu Zbigniew Słodowy, Radna Powiatu Renata Szulc i Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Robert Marszałek.

12 lipca 1943 roku niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów, której mieszkańców za pomoc niesioną partyzantom wymordowano, a ich gospodarstwa doszczętnie zniszczono. Ta położona w województwie świętokrzyskim miejscowość nazywana jest „Golgotą polskiej wsi”. W Michniowie znajduje się pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji, ich zbiorowa mogiła oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Święto upamiętnia ofiarę poniesioną przez mieszkańców aż 817 wsi, które w latach 1939-1945 zniszczono, a ludność pozbawiono dobytku,  wywieziono do niemieckich obozów koncentracyjnych, na przymusowe roboty czy do sowieckich łagrów. Ma przypominać o patriotyzmie tych ludzi i wysokiej cenie, którą przyszło im zapłacić za wierność ojczyźnie.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze