
Wysoka ocena kaliskiej porodówki w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku. Co mówią nam te dane?
Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała najnowszy ranking oddziałów położniczych w Polsce. W zestawieniu województwa wielkopolskiego Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu uzyskał wynik 78,58 punktów, co plasuje go wyraźnie powyżej średniej regionalnej (70,60). To rezultat, który może zaskakiwać – zwłaszcza w kontekście ubiegłorocznych danych NFZ pokazujących, że kobiety z subregionu kaliskiego znacznie częściej wybierają do porodu szpitale w Ostrowie, Pleszewie czy Kępnie.
Kalisz wysoko w rankingu Fundacji. Co mierzy to zestawienie?
Ranking tworzony jest przez Fundację Rodzić po Ludzku, która od lat monitoruje warunki porodów w Polsce z perspektywy pacjentek. W badaniu uwzględniono m.in. takie obszary jak:
- Realizacja planu porodu;
- Swoboda rodzenia;
- Kontakt z dzieckiem po narodzinach;
- Opieka podczas cięcia cesarskiego;
- Pomoc w opiece nad dzieckiem;
- Wsparcie w karmieniu piersią;
- Realizacja praw pacjenta;
- Warunki w szpitalu;
- Ocena postawy personelu;
- Zadowolenie z opieki.

Wynik Kalisza – 78,58 – plasuje szpital powyżej placówek w Szamotułach (77,93) i Ostrzeszowie (76,31). Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to ranking liczby porodów, infrastruktury medycznej czy poziomu interwencji lekarskich – to badanie ankietowe oparte wyłącznie na subiektywnych opiniach pacjentek.
Czy to znaczy, że kobiety są coraz bardziej zadowolone?
To możliwe. Warto jednak zwrócić uwagę na podstawę oceny .Jak wynika z danych na stronie Fundacji, ocena kaliskiej porodówki została opracowana na podstawie 90 wypełnionych ankiet. To znacznie powyżej wymaganego minimum (30), dzięki czemu wynik można uznać za bardziej wiarygodny – choć nadal niewystarczający, by mówić o pełnej reprezentatywności dla całej grupy pacjentek.
Nie sposób też jednoznacznie ocenić, jaka grupa pacjentek chętniej wypełnia ankietę – osoby zadowolone, chcące wyróżnić szpital, czy te, które mają negatywne wspomnienia i chcą coś zgłosić.

Warto zaznaczyć, że ankieta dostępna jest online i mogą w niej wziąć udział tylko osoby, które wyrażą zgodę na przetwarzanie danych kontaktowych. Nie jest to zatem badanie reprezentatywne w sensie statystycznym – choć z pewnością pozwala zidentyfikować obszary, które mają dla kobiet szczególne znaczenie.
Szczegółowe dane wynikające z ankiety znajdziecie TUTAJ.
Co z twardymi danymi?
Warto przypomnieć – jeszcze w ubiegłym roku NFZ opublikował dane, z których wynikało, że kaliska porodówka wypada bardzo słabo pod względem liczby porodów. W 2023 roku Kalisz nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce w regionie – wyprzedziły go nie tylko duże ośrodki jak Poznań czy Ostrów, ale także mniejsze miasta jak Pleszew czy Kępno.
O tym szerzej pisaliśmy tu:
Nowy dyrektor, nowe otwarcie?
W kaliskim szpitalu doszło również do zmiany na stanowisku dyrektora placówki. Wojciech Michalik jest z wykształcenia ekonomistą i pielęgniarzem (studiował m.in. na Akademii Ekonomicznej w Krakowie). W grudniu 2020 roku został Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, w którym od 2022 roku pracował równolegle jako pielęgniarz. Wcześniej był m.in. dyrektorem Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju (w latach 2019-2020) oraz Zastępcą Dyrektora ds. Finansowych w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu (w latach 2004-2013).
Więcej o tej zmianie pisaliśmy tu:
Subiektywna ocena to nie wszystko
Fundacja Rodzić po Ludzku wyraźnie podkreśla, że ranking nie jest oceną profesjonalizmu lekarzy i położnych w zakresie sztuki medycznej ani nie zawiera oceny poziomu medykalizacji opieki okołoporodowej (skali interwencji medycznych). To zestawienie doświadczeń kobiet – i jako takie ma wartość, ale nie może być traktowane jako pełen obraz sytuacji oddziału położniczego.
Z drugiej strony, wysoki wynik w takim badaniu pokazuje, że przynajmniej część pacjentek czuje się w kaliskim szpitalu dobrze zaopiekowana, szanowana i wysłuchana – to dobry sygnał.