Wystawa starych druków w Książnicy
W Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu na własne oczy można zobaczyć unikatowe stare druki, między innymi bezcenną „Biblię Gdańską” z 1632 roku i wiele innych.
Biblioteka prezentuje wystawę „Stare druki ze zbiorów specjalnych Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu”. Jej mottem przewodnim jest myśl Witolda Gomulickiego „Po starą księgę sięgam ze wzruszeniem… to nakryty kamieniem ojców proch”. Instytucja pragnie w ten sposób przybliżyć czytelnikom swoje zbiory specjalne, które od lat nie opuszczały magazynu Działu Zbiorów Specjalnych. Na co dzień mają do niego wstęp tylko wtajemniczeni ˗ pracownicy, konserwatorzy czy badacze. Wśród eksponatów znajdują się pozycje wyjątkowej wartości. Mogą one stanowić istotną pomoc dla badaczy historii, regionalistów i nauczycieli, zajmujących się edukacją historyczną na różnych poziomach nauczania.
Organizatorzy rozmieścili tomy w sposób przypadkowy, bez grupowania tematycznego, bez tłumaczeń łacińskich tytułów. Pominęli chronologię wydań. Zwiedzający mogą zatem zbudować swoje własne doświadczenia, poznać prezentowane obiekty na własnych warunkach. Na ściankach wystawowych znajdują się plakaty pozwalające zajrzeć do eksponowanych ksiąg. Na pokazanych tomach jest widoczny upływ czasu, są plamy, podkreślenia, dopiski, różnego rodzaju znaki proweniencyjne, nanoszone przez kolejnych właścicieli. Sfatygowane okładki, strony noszą ślady zagięć.
Niewielki ilościowo zasób starych druków jest gromadzony w Książnicy od 1978 roku. Ostatni zakup miał miejsce w 2016 roku. Wśród ponad 40 tomów wydań polskich i europejskich przeważają przede wszystkim calisiana. Większość ksiąg zachowanych w zbiorach Książnicy było tłoczonych w kaliskiej drukarni jezuickiej. Uzupełniają one dość skromne zbiory tego typu literatury, gromadzone w miejscowych bibliotekach, są datowane od XVII po XVIII wiek. Tematycznie przeważa literatura religijna (zwłaszcza kazania, chętnie drukowane przez kaliskich jezuitów), w zbiorze jest także m.in. podręcznik, stanowiący najstarszy w zasobach Książnicy przykład literatury tego typu, czy też niemiecki kalendarz genealogiczny.
Zachowanie eksponatów dla potomnych to główne zadanie bibliotekarzy. Na wystawie są prezentowane również efekty prac konserwatorskich, którym poddano „Biblię Gdańską” z 1632 roku. Ten stary druk jest najstarszym w kolekcji, a jego konserwacja trwała ponad cztery miesiące w pracowni konserwatorskiej. Kuratorem wystawy jest dr Bogumiła Celer.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godz. od 9 do 19. Zgłoszenia na oprowadzanie kuratorskie są przyjmowane pod nr tel. (62) 506 59 73. Wystawa będzie prezentowana w budynku biblioteki do 31 maja 2021 roku.
Źródło: Urząd Miasta Kalisza