Złote Gody Filii nr 2
Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka świętuje 50-lecie funkcjonowania. Jubileusz wpisał się w ogólnopolski Tydzień Bibliotek i z tej okazji powstała plenerowa wystawa „Złote gody – 50 lat minęło w Filii nr 2”, którą przygotował Arkadiusz Błaszczyk – kierownik Biblioteki Głównej.
W Obchodach jubileuszu uczestniczyli: Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM Kalisza – Grażyna Dziedziak, Prezes Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – Włodzimierz Karpała, byli dyrektorzy Miejskiej Biblioteki Publicznej – Janina Patysiak i Adam Borowiak, nauczyciele i dzieci z Niepublicznego Przedszkola Jacka i Agatki w Kaliszu, dyrektor MBP -Robert Kuciński, bibliotekarze i czytelnicy.
To mała filia, ale o bardzo dużych możliwościach. Często tak się zdarza, że pewne niedostatki są po prostu ideorodne i pobudzają kreatywność. A zatem z jednej strony Filia nr 2 to bardzo popularna placówka, z której chętnie korzystają czytelnicy. To filia osadzona na osiedlu, nieopodal szkoły, na trasie do sklepu czy na pocztę. Z drugiej strony Filia starała się i stara korzystać z innych przestrzeni, aby organizować imprezy kulturalne. Takim naturalnym partnerem stał się klub KSM, z którym kiedyś biblioteka miała wspólną klatkę schodową. Ileż spotkań tam się odbyło, zarówno z kaliskim pisarzami, jak i gośćmi przyjezdnymi, takimi jak Stanisław Grochowiak, Janusz Domagalik czy Nikos Chadzinikolau. […] Ogromna moc tej placówki płynie oczywiście od ludzi, którzy tutaj pracowali. Przez pięć dekad było ich naprawdę sporo. Najdłużej, bo 32 lata, filią kierowała pani Teresa Kuras, a od 5 lat Małgorzata Matczak. Na co dzień Filia nr 2 to troje przemiłych bibliotekarzy, którzy służą informacją i poradą, bo wiedzą i pamiętają, kto co czyta na całym tym osiedlu, a od święta to generator wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – mówi Robert Kuciński.
W dniu jubileuszu zebrani goście złożyli liczne życzenia dla pracowników Filii nr 2, ale miłe słowa z okazji Tygodnia Bibliotek popłynęły w kierunku wszystkich kaliskich bibliotekarzy i ich pracy na rzecz popularyzacji czytelnictwa. Biblioteka przy ulicy Serbinowskiej otrzymała także prezenty, a wśród nich książki. Nowości wydawnicze w imieniu Prezydenta Miasta Kalisza przekazała pani Grażyna Dziedziak. Na uczestników 50-lecia Filii nr 2 czekał także złoty tort wykreowany przez Katarzynę Michalską.
HISTORIA
11 maja 1971 roku na pierwszym piętrze w budynku Osiedlowego Klubu Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Serbinowskiej 25 (ówczesne Osiedle XXV lecia PRL) została zainaugurowana działalność nowej placówki MBP – filii nr 2. Uroczystego otwarcia biblioteki dokonała wiceprzewodnicząca Prezydium Miejskiej Rady Narodowej mgr Alicja Frydrychowicz.
Jak na tamte czasy, była to biblioteka nowoczesna. Zajmowała dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 65 metrów kwadratowych. W jednym mieściła się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, a w drugim – czytelnia z aż 12 stanowiskami.
Zasoby biblioteki dostosowano przede wszystkim dla czytelnika dorosłego, ale dostępna była również literatura dziecięca i młodzieżowa. Na koniec 1971 roku księgozbiór filii liczył 2929 książek, a do biblioteki należało 2467 czytelników, którzy wypożyczyli 5758 książek.
Pierwszym kierownikiem filii była Barbara Dąbrowska (funkcję tę pełniła od maja do sierpnia 1971 roku). W gronie pierwszych pracowników znalazły się: Ewa Król i Mirosława Chrzanowska, a kilka lat później do zespołu dołączyła Aldona Sieradzka.
W październiku 1971 kierowanie filią powierzono Mirosławie Chrzanowskiej. W kolejnych latach funkcję tę pełniły: Danuta Przybył (lata 1980-1982), Aldona Sieradzka (od stycznia 1983 do stycznia 1984), Teresa Kuras (1984-wrzesień 2016) oraz Małgorzata Matczak (od października 2016).
Zespół pracowników przez te lata tworzyli: Anna Kielerska, Paweł Kuczyński, Danuta Delinger, Michał Lewandowski oraz Rafał Otto.
W roku 1985 biblioteka została przeniesiona z pierwszego piętra do pomieszczeń na parterze Osiedlowego Klubu KSM i obecnie zajmuje 70 metrów kwadratowych. Zlikwidowana została czytelnia, a w zamian wydzielono kącik czytelniczy z ośmioma miejscami.
W 1990 roku w bibliotece powstał Fundusz Czytelniczy, który polegał na wpłacaniu dobrowolnych kwot, a za zebrane pieniądze od czytelników biblioteka powiększała swój księgozbiór.
W latach 1994-2004 z funduszu kupiono blisko 1000 książek za kwotę ok. 17,5 tys. zł. Ta forma wsparcia biblioteki przetrwała do dziś, w 2005 roku zmieniła się jedynie nazwa akcji – na Dobrowolne Wpłaty Czytelnicze. W latach 2005-2020 księgozbiór wzbogacił się o 1563 książki za kwotę ponad 41 tys. zł.
W połowie 2011 roku biblioteka przeszła mały remont i została rozłączona z Osiedlowym Klubem KSM przez dobudowanie osobnego wejścia do placówki.
Na koniec 2020 roku stan księgozbioru bibliotecznego wynosił dokładnie 15.708 książek.
Od samego początku Filia włączyła się w działalność oświatową i kulturalną na rzecz czytelników: organizowała wystawy, konkursy, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne oraz wycieczki uczniów do biblioteki.
W ciągu pół wieku działalności, biblioteka przy ul. Serbinowskiej 25 wrosła w kulturalny pejzaż dzielnicy, podejmując współpracę z okolicznymi przedszkolami: Niepublicznym Przedszkolem Jacka i Agatki oraz Niepublicznym Przedszkolem im. Marii Konopnickiej. Celem współpracy jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych poprzez różne formy pracy z dziećmi: pogadanki na tematy związane z biblioteką i książką, konkursy plastyczne, zgaduj-zgadule i głośne czytanie bajek.
Do najmłodszych kierowane były i są lekcje biblioteczne oraz spotkania z książką – w bibliotece i przedszkolu, a także głośne czytanie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
W latach 2012-2014 biblioteka nawiązała współpracę z Romaną Mazurek, która razem z Filharmonią Kaliską prowadziła cykl „Muzyczne bajeczki babci Romeczki”.
Od 1995 roku w czerwcu odbywał się konkurs recytatorski „Strofy nad Prosną”, organizowany przez Klub Osiedlowy Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, którego współorganizatorem była filia nr 2.
Z kolei dorośli czytelnicy pamiętają cykl nostalgicznych wieczorów z udziałem kaliskich poetek i poetów: „Jesienne zamyślenia”, „Cofnąć wspomnienia”, „Złote Alejki”, „Ocalić od zapomnienia” czy „Przychodzimy, odchodzimy…”. Gośćmi spotkań autorskich byli m. in.: Eligiusz Kor-Walczak, Nikos Chadzinikolau, Marian Reniak czy dr. Tomaszem Gruchotem.
Źródło: MBP