Nasze rewiry: Śródmieście
Plenerowa wystawa, którą można oglądać u zbiegu ulic Grodzkiej i Zamkowej, pokazuje ˗ poprzez archiwalne fotografie – centrum miasta i kaliszan wieku XX. To kolejna odsłona cyklu „Nasze rewiry” organizowanego wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Fundację „Nasza Historia”.
Na dziewięciu wielkoformatowych planszach, umieszczonych na ogrodzeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka, widzimy, jak zmieniały się na przykład ulice Śródmiejska i Zamkowa czy Rynek Główny i plac Kilińskiego. Zabytkowa architektura Śródmieścia jest jednocześnie scenografią dla wydarzeń, w których udział biorą mieszkańcy, piękne kaliszanki w gustownych kostiumach i kapeluszach oraz przystojni kaliszanie w znakomicie skrojonych garniturach. Pojawiają się tam odsłony odświętne i codzienne. Kilka fotografii dotyczy obchodów tysiąclecia państwa polskiego czy pierwszomajowych pochodów, a jednocześnie uchwyconej przez fotografa marszruty powszedniego dnia w stronę szkoły lub zakładu pracy. Są również ujęcia, w które kaliszanie zdają się wpisywać od wieków ˗ spacer po parku, przysiady na murku, pomniku czy kucyku, przejażdżkę na bicyklach lub rejs po rzece Prośnie.
Fotografie na potrzeby wystawy użyczyła Fundacja Nasza Historia, barwną oprawę dał Arkadiusz Błaszczyk – na co dzień kierownik Biblioteki Głównej. Ekspozycja jest wyposażona w kod QR, który przenosi zainteresowanych na stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. Tam można znaleźć opisy zdjęć oraz nazwiska osób, które przekazały zdjęcia ze swych domowych archiwów. Uroczyste otwarcie miało miejsce w piątek o godzinie 14.00 i wpisuje się w plan wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.
Źródło: Urząd Miasta Kalisza