La strada między tradycją a nowoczesnością
La Strada to uznana oraz wieloletnia marka nie tylko Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ale także i całego miasta, która już od przeszło 25 lat zaraża kulturą kolejne pokolenia kaliszan. Wydarzenia, mimo pandemicznego tła, nie zabraknie i w tym roku, a uliczną sztukę teatralną będzie można podziwiać wraz z imprezami towarzyszącymi między 8 a 13 czerwca.
Tegoroczna odsłona La Strady będzie szczególnym wydarzeniem z wielu względów. Jednym z nich jest fakt, że pierwszy raz rezydentem będzie pomysłodawca imprezy nazywany jej „ojcem” – Andrzej Tylczyński. Jak wspomniał podczas konferencji zapowiadającej La Stradę:
Stęskniłem się za państwem i tym wydarzeniem. To, że nie było mnie w ubiegłym roku był spowodowane kwestiami zdrowotnymi. Cieszę się, że La Strada jest kontynuowana bez przerwy. W ubiegłym roku udało się ją pomimo pandemii zorganizować. Wszystko wskazuje na to, że także w tym roku impreza się odbędzie – część innych podobnych wydarzeń nie odbywa się właśnie z uwagi na sytuację pandemiczną oraz np. trudnościami w sprowadzaniu artystów zza granicy. Tym bardziej cieszę się, że mimo wszystkich przeciwności udało się przygotować tak bogaty program. Myślę, że Kalisz potrzebuje La Strady – formy widowiskowej, otwartej oraz adresowanej do wszystkich i każdego z osobna – również i do tych, którzy od teatru ulicznego oczekują głębszego przekazu. Życzę by tegoroczna impreza odbyła się bez żadnych przeszkód – teraz już chyba tylko pogoda może stanąć nam na drodze.
Wspomniany bogaty program tegorocznego wydarzenia od Centrum Kultury i Sztuki to aż dziewiętnaście spektakli, koncert, a przy tym sześć happeningów czy pokazy teatralno-taneczne. Razem będzie to ponad czterdzieści różnych mniejszych i większych punktów programu. Ważne by odnotować, że na tegorocznej La Stradzie pojawi się dwanaście zupełnie nowych grup i artystów, którzy nigdy dotąd w imprezie nie uczestniczyli i nie mieli okazji zaprezentować się mieszkańcom naszego miasta.
Prologi do wydarzenia oraz imprezy towarzyszące odbędą się na placu w pobliżu CKiS, na ulicach Kalisza, a także w Sali Studio oraz na placu przy Młodzieżowym Domu Kultury. Tradycyjny trzydniowy festiwal zagości także na Głównym Rynku. Według zapowiedzi organizatorów – spektakle i widowiska mają być bardzo urozmaicone – od form małych po bardzo spektakularne. Nie zabraknie także muzyki na żywo – „(…) na szczęście teatry coraz chętniej na taką muzykę się decydują” – tłumaczy Katarzyna Guzowska-Lelental, dyrektor artystyczna La Strady. Ponadto pojawi śpiew w różnych językach świata czy widowiska inspirowane wielkimi dziełami literackimi, jak m.in. Makbet czy Solaris Stanisława Lema. Jak przystało na aktywności typowe dla ulicznego teatru będzie również wiele działań związanych z ruchem – od tańca po akrobacje.
Postanowiliśmy, że każda La Strada będzie miała swój temat przewodni. Szukając ciekawych propozycji na tegoroczną La Stradę, natknęłam się na fragmenty niesamowitego spektaklu, który zainspirował mnie do tego, by w tym roku to właśnie hasło „tradycja a nowoczesność” było motywem przewodnim. Mam na myśli cykl „Usta Usta Republika” – jest to spektakl multimedialny, który łączy właśnie grę aktorską razem z nowymi technologiami. Jak wynika z naszego hasła – będzie to przekrój gatunków teatru ulicznego od tradycyjnego po formy bardzo nowoczesne.
Zapowiadana 28. odsłona wydarzenia będzie się odbywać pod wspomnianym hasłem: „Tradycja a nowoczesność”, więc poza wspomnianymi „nowinkami”, będzie również miejsce na np. dwa spektakle w stylistyce średniowiecznej – oba zupełnie inne, więc każdy zapewne znajdzie coś dla siebie lub pojawi się możliwość zestawienia obu. Na zorganizowanej konferencji zapowiedziano także udział mniejszych i większych lalek, spektakl marionetkowy czy turecki teatr cieni, w którym są wykorzystywane nowoczesne techniki wizualne i projekcje multimedialne. Organizatorzy tłumaczą, że cały festiwal został tak zaplanowany, by mogły w nim uczestniczyć całe rodziny wraz z dziećmi. W ten sposób CKiS wychodzi naprzeciw najmłodszym, starając się by dzieci już od samego początku mogły uczestniczyć w kulturze i czerpać z niej jak najwięcej. La Strada to „od zawsze” impreza, która gromadzi w sobie także pierwiastki spoza granic naszego kraju:
Wiadomo, że La Strada, którą stworzył Andrzej Tylczyński ma charakter międzynarodowy. Ten program pisałam jeszcze w czasie lockdownu, kiedy nie bardzo mógł do nas ktoś przyjechać, więc wiele z decyzji było ryzykownych, by sprowadzać np. teatry zza granicy. Mimo tego wszystkiego mamy jednak zaznaczenie tej międzynarodowości – pojawią się teatry polsko-rosyjskie i polsko-tureckie, które mają siedziby w naszym kraju. Dzięki temu nie ma ograniczeń w przypadku ewentualnych obostrzeń.
Katarzyna Guzowska-Lelental skierowała również podziękowania do Młodzieżowego Domu Kultury oraz Studium Animatorów Kultury, bez których jak wspomniała, program nie mógłby być aż tak bogaty. W ramach La Strady poza lokalną współpracą nawiązano również kontakt z Instytutem Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także Fundacją Orbis Tertius – Trzeci Teatr. Wydarzenie nie mogłoby się także odbyć bez wsparcia finansowego, a na tej płaszczyźnie udało się organizatorom pozyskać sporo środków – również na poziomie pomocy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Organizatorem 28. La Strady jest oczywiście Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu – instytucja kulturalna samorządu województwa wielkopolskiego. Wydarzenie zostało jednak dofinansowane także ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencja 2021”. Jest to już drugi rok, kiedy na La Stradę udało nam się pozyskać dofinansowanie ministerialne – w poprzednich latach to nie wychodziło, ale zmieniliśmy naszą taktykę i podejście. Bardzo kreatywnie podeszła do tego Katarzyna Guzowska-Lelental.
Wydarzenie dofinansowano ponadto ze środków województwa wielkopolskiego – również z bezpośredniej dotacji na samą tę imprezę. Dofinansowanie pojawiło się także z budżetu miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim naszym mecenasom, sponsorom oraz wszystkim osobom, które nas wspierają.
Całość imprezy odbedzie się według aktualnie panujących zasad reżimu sanitarnego – wydarzenia i spektakle odbędą się w dużej mierze plenerowo, a tam, gdzie będzie to konieczne pojawią się maseczki. Organizatorzy ponadto zapowiadają, że będą na bieżąco odpowiadać na wszelkie zmiany zaleceń. Pełen program La Strady można znaleźć bezpośrednio na stronie CKiS.