Estrada Folkloru w Skrzebowej
Odbyła się pierwsza z tegorocznych Estrad Folkloru – w Skrzebowej i Moszczance koło Raszkowa. Pierwsza Estrada po rocznej przerwie i pierwsza taka impreza folklorystyczna w sezonie letnim spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem publiczności i występujących artystów ludowych.
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapewniło miejsce do prezentacji zespołów regionalnych. Na scenie wśród nowej scenografii zaśpiewały swój tradycyjny repertuar zespoły: kaliskie „Piwonice” i „Cekowianki”, „Dąbrowianki” z Jarocińskiego oraz krotoszyńskie „Kalina” z Nowej Wsi i „Kobierzanki”. Zaprezentowała się także odnosząca sukcesy Dziecięca Kapela Dudziarska „Swojacy” z instruktorem Michałem Umławskim. Zatańczyły dwie raszkowskie formacje. Złożony z dorosłych par Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” przedstawił nagrodzone w zeszłym roku tańce z okolic Kalisza. Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki i Skrzebowej w dwóch grupach wiekowych prezentował tańce lubelskie, rzeszowskie i zachodniej Wielkopolski. Obok występów można było podziwiać prace twórców ludowych: bibułkarstwo Haliny Wałęsy, haft nasnuwany Zofii Talarowskiej i Hanny Bartkowiak, haft angielski Danuty Wróblowej. Warsztaty ludowe prezentowali Aleksandra Klimek z koronką frywolitką i Piotr Barańczak ze słomkarstwem. CKiS prezentowało także swoje publikacje, m.in. „Śpiewnik ludowy”.
Gospodarze zaprosili w ramach wydarzenia Swojskie Spotkania z Folklorem kapele dudziarskie: Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego i Częstochowa Pipes & Drums grających na dudach szkockich. Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa zaprosiło także na pokaz zabytkowych pojazdów, loterię fantową i przeróżne atrakcje dla dzieci, a także do nabycia lokalnych publikacji, m.in. książki „Narodziny Moszczanki”. Koncert prowadził Tobiasz Krakowski, wychowanek „Swojaków”.
Estrada Folkloru od ponad czterdziestu lat jest najważniejszym miejscem spotkań z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski. Plakat Estrad Folkloru 2021 zaprojektował Krzysztof Rospondek. Scenografię przygotował Tomasz Sadło z CKiS w Kalisza. Nagłośnienie zapewniło CKiS w Kaliszu z obsługą akustyczną Dariusza Juszczaka. Przed nami jeszcze dwa spotkania 1 sierpnia w Doruchowie i 8 sierpnia w Sośniach. Dodatkowo odbędzie się trzecia edycja Festiwalu „Melodie stamtąd” 5 września w Kaliszu.
Estrady Folkloru 2021 odbywają się w ramach zadania Melodie stamtąd. Festiwal, Estrady Folkloru i warsztaty Ziemi Kaliskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: CKiS