baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Koncert upamiętniający pierwsze obserwatorium astronomiczne

Filharmonia Kaliska i Miasto Kalisz zapraszają 10 sierpnia o godz. 19 do kościoła pw. Świętych Wojciecha i Stanisława w Kaliszu (garnizonowego) na koncert specjalny i odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwsze obserwatorium astronomiczne w Kaliszu.

Tytuł projektu Conventus Quatuor wywodzi się z łaciny i oznacza „Spotkanie Czterech”. W tym przypadku jest to spotkanie 4 krajów, 4 autorów i 4 zespołów. Uczestnikami projektu są zespoły z krajów wyszehradzkich, które specjalizują się w interpretacji muzyki dawnej: Arte dei Suonatori (Polska), Solamente Naturali (Słowacja), Kulturní Morava (Czechy), Sonatores Pannoniae (Węgry). Inicjatorem „Spotkania Czterech” jest stowarzyszenie Kulturní Morava, które współpracuje z muzykami specjalizującymi się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej.

W epoce klasycyzmu, w krajach należących dzisiaj do Grupy Wyszehradzkiej, działało wielu znakomitych kompozytorów, którzy mimo sławy, jaką cieszyli się za życia, po śmierci zostali szybko zapomniani. ‒ Celem projektu jest przedstawienie 4 kompozytorów, z których każdy zajmuje ważne miejsce w muzycznej historii swojego kraju, ale poza granicami ojczyzny niemalże nie ma okazji posłuchać ich kompozycji. Są to: Anton Zimmermann (Słowacja), Antonin Rejcha (Czechy), Franciszek Lessel (Polska) i Alajos Czibulka (Węgry) – mówi Ewa Golińska, polski koordynator projektu.

Tak jak i dzisiaj, także w okresie późnego klasycyzmu, w Europie Środkowej, przeplatały się kultury narodowe. Muzycy mieli ze sobą kontakt w dworskich zespołach, soliści zwiedzali wszystkie zakątki monarchii habsburskiej, a organizatorzy koncertów obserwowali najnowsze trendy w głównych ośrodkach muzycznych, zwłaszcza w Wiedniu i Paryżu. Nic więc dziwnego, że kompozytorzy albo znali się bezpośrednio, albo inspirowali się muzycznie – dodaje Ewa Golińska.

Wykonawcy:

Arte dei Suonatori (PL)
Solamente Naturali (SK)
Kulturní Morava (CZ)
Sonatores Pannoniae (HU)
Katarzyna Drogosz ˗ fortepian
Libor Mašek ˗ wiolonczela
Veronika Manová ˗ kierownictwo artystyczne

W programie:

Anton Zimmermann ˗ Uwertura i fragmenty dramatu Andromeda i Perseusz
Antonín Rejcha ˗ Wariacje na tematy Dittersdorfa na wiolonczelę i orkiestrę
Alajos Czibulka ˗ Symfonia D-dur III, Rondo
Franciszek Lessel ˗ Koncert fortepianowy C-dur op. 14

Koncert odbędzie się w ramach 14 Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski.

Pamięć wiecznie żywa

Po zakończeniu „Spotkania czterech” nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwsze obserwatorium astronomiczne w Kaliszu. Widnieje na niej informacja: „W wieży tego kościoła, w roku 1613, powstało obserwatorium astronomiczne. Prowadzone były tutaj pierwsze w Polsce obserwacje za pomocą lunety. Flamandzki Jezuita Karol Malapert wraz ze swoimi uczniami badali plamy słoneczne przy pomocy autorskiego wynalazku: popularnego do dziś na całym świecie montażu paralaktycznego lunet”. Tablica o wymiarach 60 x 100 cm wykonana została z brązu krzemowego BK331 przez artystę plastyka Michała Batkiewicza. Wstęp wolny.

Źródło i fot.: FK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze