baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Kenia, Filipiny, Madagaskar – Fundacja Księdza Orione zatacza coraz szersze kręgi

Jak co roku wolontariusze, darczyńcy i przyjaciele Fundacji Czyńmy Dobro spotkali się, aby lepiej się poznać i dowiedzieć się o działaniach prowadzonych przez fundację w ostatnich dwunastu miesiącach. Spotkanie obfitowało w wiele ciekawostek na temat działań organizacji i jej wolontariuszy na całym świecie, o czym więcej w poniższym tekście.

Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro działa w Polsce od 2007 roku. Jej patronem jest ks. Alojzy Orione, który stał się inspiracją dla współczesnych wolontariuszy i pracowników organizacji. Podobnie jak on, chcą oni „pochylać się nad potrzebującymi, prowadzić ich do Jezusa oraz czynić dobro zawsze wobec wszystkich”. Fundacja działa w Polsce, na Białorusi, Ukrainie, w Syrii, ale także w Afryce: w Kenii, Mozambiku i Madagaskarze. Od niedawna Fundacja funkcjonuje na Filipinach.

Spotkanie odbyło się w sobotę 25 września w siedzibie Fundacji w Kaliszu przy ulicy Kościuszki i rozpoczęło Mszą Świętą, podczas której homilię wygłosił ks. prof. Dariusz Kwiatkowski. Mszę koncelebrowali także ks. Paweł Żelichowski, czyli Dyrektor Centrum Księdza Orione w Kaliszu, oraz ks. Janusz Nowak, prezes Fundacji Czyńmy Dobro.

– Największą radością są ludzie, których spotykamy na co dzień. Mówię w tym przypadku o Darczyńcach i Przyjaciołach, którzy chcą nieść w świat naszą ideę, czyli „czynić dobro” – mówił w rozmowie z Latarnikiem Kaliskim ks. Janusz Nowak, prezes Fundacji. Podczas spotkania pojawiło się wiele takich osób, które po zakończeniu Mszy przysłuchiwały się krótkim wystąpieniom przedstawicieli Fundacji Księdza Orione, jak i innych organizacji.

Ze sprawozdania fundacyjnego mogliśmy się dowiedzieć, że do tej pory, dzięki wsparciu Darczyńców, organizacji udało się zakupić ponad 3000 kur oraz 42 świnie dla osób potrzebujących na Madagaskarze. We współpracy z „Jesteście Światłem” wybudowano tam także 2 piekarnie. Dla misji w Kenii z kolei trafiło 7 krów, 3 kozy i 1 wielbłąd. 9 rodzin w Syrii otrzymało pomoc finansową, a 1650 afrykańskich dzieci ma zapewnioną edukację.

Od października 2020 roku Fundacja rozpoczęła także działalność na Filipinach, gdzie postanowiła wspierać tamtejszych rolników poprzez zakup narzędzi czy szkolenia. Ma to zatem charakter wsparcia w postaci „wędki”, której dotychczas rolnicy nie posiadali. To podnosi efektywność pracy, dając możliwość większego zarobku. Na Filipiny trafił także projekt „Adopcji na odległość”, czyli finansowego wsparcia dla tamtejszych dzieci, co ma umożliwić im naukę. 

Przykładem skutecznego funkcjonowania „Adopcji na odległość” jest Laura z Kenii, która w szkole średniej marzyła o studiach medycznych w Polsce, aby po ich ukończeniu móc powrócić do Kenii i leczyć jej rodaków. Nota bene ukończenie szkoły średniej Laura także zawdzięcza Darczyńcom Fundacji Czyńmy Dobro, którzy wspierali jej edukację w stolicy Kenii, Nairobi. Historia zakończyła się happy endem, gdyż Laura po 7 latach nauki w 2021 roku odebrała dyplom lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki czemu może wrócić do swojego kraju i pomagać tamtejszej służbie zdrowia.

Na pytanie, w jaki sposób ks. Janusz Nowak zachęciłby osoby, które rozważają dołączenie do grona Darczyńców Fundacji, ks. Nowak odpowiada: – Musieliby zobaczyć, jak wygląda nasza organizacja od środka i poznać nas osobiście, a także uświadomić sobie, że poprzez swoje zaangażowanie mogą zmienić życie człowieka gdzieś na krańcu świata. Pomiędzy naszymi Darczyńcami a osobami wspieranymi tworzy się swego rodzaju więź, która powoduje, że podopieczni są nazywani często przez Darczyńców ich „dziećmi”. Czasami ta relacja jest taka silna, że motywuje ich do wyprawy do Kenii czy Madagaskaru w celu poznania swojego podopiecznego osobiście – mówi prezes Fundacji.

Prelekcje trwały około 2 godzin. Po nich wszyscy goście wspólnie zjedli obiad, a następnie wybrali się na wycieczkę po Kaliszu, aby lepiej poznać nasze miasto.

Osoby, które chcą wesprzeć działania Fundacji mogą to zrobić poprzez jej stronę internetową, gdzie można wybrać, którą z misji chce się obecnie wesprzeć.




















Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze