Baner WW
życzenia
życzenia_brzeziny
życzenia
baner_FBAnt
życzenia
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Archiwum Państwowe uczciło 70-lecie istnienia

W tym roku Archiwum Państwowe w Kaliszu świętuje 70 lat istnienia. Z tej okazji w siedzibie placówki odbyły się uroczyste obchody jubileuszu.

Kaliskie Archiwum zostało powołane zarządzeniem ministra oświaty z 21 lipca 1950 r. jako Oddział Powiatowy Archiwum Państwowego w Poznaniu. W marcu 1951 r. rozpoczęło swoją działalność w siedzibie przy ul. Parczewskiego 2. Przez dziesięciolecia zmieniały się nazwy urzędu i jego lokalizacja. Trwał jednakże nieustanny rozwój działalności, dzięki któremu dziś placówka świętuje jubileusz 70-lecia. Wśród osób zaproszonych na uroczystość znaleźli się m.in.: przedstawiciele kaliskiego samorządu z prezydentem Krystianem Kinastowskim na czele oraz Tadeuszem Skarżyńskim, przewodniczącym Rady Miasta Kalisza, a także reprezentanci parlamentu, władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, Archiwów Państwowych, instytucji kultury. 

Szanowna Pani Dyrektor, drodzy pracownicy Archiwum Państwowego. Serdecznie gratuluję jubileuszu siedemdziesięciolecia Waszej instytucji. Miasto Kalisz jest dumne, że w jego granicach tak prężnie działa Archiwum Państwowe. Życzę kolejnych owocnych lat działalności na rzecz gromadzenia i upowszechniania ważnych dla Ziemi Kaliskiej dokumentów. Wszystkiego dobrego!” – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza. Podczas uroczystości został zaprezentowany film pt.: „Z przeszłością w przyszłość. 70 lat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu”. Odbyła się także promocja wydawnictwa pt.: „Nieznany przywilej kupców kaliskich z 1568 r.”, w opracowaniu Zofii Wojciechowskiej.

„Nieznany przywilej kupców kaliskich z 1568 r.” to statut bractwa kramarskiego wystawiony przez burmistrza i rajców kaliskich, a także wójta i ławników sprawujących władzę sądowniczą. W jego tworzeniu uczestniczyli także cechmistrze bractw i rzemiosł miasta Kalisza. Statut ten reguluje życie społeczno-gospodarcze w mieście, ustala zasady, prawa i obowiązki kramarzy, przewiduje sankcje za niewłaściwe zachowanie.

O randze dokumentu świadczy dołączona do niego pieczęć z 1568 roku odciśnięta w czerwonym wosku. Został on wystawiony z datą 25 czerwca 1568 r. Został zatwierdzony tylko przez władze miejskie i miał zapewnić prawo legalnego handlu na terenie miasta wyłącznie kupcom zrzeszonym w bractwie, właścicielom i dzierżawcom kramów, opłacającym podatki miejskie i państwowe. Był także narzędziem obrony tych kupców przed nieuczciwą konkurencją. Statut przewidywał możliwość egzekwowania prawa i związane z tym sankcje karne, m.in. kary pieniężne i w naturaliach, a nawet wykluczenie z bractwa. Statut porządkował też kwestię przynależności do bractwa.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza








Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze