baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci
Technikum Złota wieczór poetycki

Złoty Wieczór Poetycki w Technikum im. Św. Józefa

Wieczór Poetycki w Technikum im. Św. Józefa przy ulicy Złotej w Kaliszu zapowiadał się niebywale ciekawie. Na scenie mieliśmy przecież usłyszeć fragmenty utworów wybitnych artystów, a mianowicie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza oraz Stanisława Lema. Czy uczniowie występujący podczas wieczoru udźwignęli spoczywającą na nich presję?

Dlaczego akurat te postaci zostały wybrane przez organizatorów? Wynika to z faktu, że Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem tych właśnie pisarzy. Baczyński, Norwid i Lem to tzw. pokolenie Kolumbów, czyli artystów urodzonych w okolicach 1920 roku, którzy debiutowali w czasie II wojny światowej. Cyprian Kamil Norwid urodził się sto lat wcześniej, a jego twórczość nie została doceniona za życia.
 
Cyprian Kamil Norwid „Moja piosnka II”:
 
Do kra­ju tego, gdzie kru­szy­nę chle­ba
Pod­no­szą z zie­mi przez usza­no­wa­nie
Dla da­rów Nie­ba….
Tę­sk­no mi, Pa­nie…
 
Do kra­ju tego, gdzie winą jest dużą
Po­pso­wać gniaz­do na gru­szy bo­cia­nie,
Bo wszyst­kim słu­żą…
Tę­sk­no mi, Pa­nie…
 
Do kra­ju tego, gdzie pierw­sze ukło­ny
Są, jak od­wiecz­ne Chry­stu­sa wy­zna­nie,
„Bądź po­chwa­lo­ny!”
Tę­sk­no mi, Pa­nie…
 
Tę­sk­no mi jesz­cze i do rze­czy in­nej,
Któ­rej już nie wiem, gdzie leży miesz­ka­nie,
Rów­nie nie­win­nej…
Tę­sk­no mi, Pa­nie…
 
Do bez-tę­sk­no­ty i do bez-my­śle­nia,
Do tych, co mają tak za tak – nie za nie,
Bez świa­tło-cie­nia…
Tę­sk­no mi, Pa­nie…
 
Tę­sk­no mi owdzie, gdzie któż o mnie stoi?
I tak być musi, choć się tak nie sta­nie
Przy­jaź­ni mo­jej…
Tę­sk­no mi, Pa­nie…
 
Oprócz recytowanych z pamięci przez uczniów wierszy i czytanych fragmentów futurytystycznej prozy Stanisława Lema, zgromadzeni mogli usłyszeć fragmenty muzyczne w wykonaniu zespołu muzycznego złożonego z pięciu instrumentów dętych pod kierownictwem Małgorzaty Puchalskiej grającej na skrzypcach.
 
Ogromne wrażenie na publiczności wywarło wykonanie wiersza „Wędrujemy” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który został zaśpiewany przez Aleksandrę Pilarską. Jak mówi młoda artystka: „Pierwszy raz miałam okazję wykonać utwór w formie poezji śpiewanej, dlatego jest to dla mnie ważne doświadczenie. Przygotowując się do zaśpiewania utworu, zagłębiałam się w znaczenie całego tekstu, co było okazją do bliższego <spotkania> z autorem”.
 
Jakub Michalski, który recytował wiersz „Niebo złote ci otworzę…” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, mówi, że także i dziś możemy utożsamiać się z podmiotem lirycznym – chłopakiem zakochanym w dziewczynie, pragnącym zakończenia wojny. „Myślę, że wielu z nas ma problemy, które nas dręczą i marzymy o powrocie do czasów, kiedy byliśmy w pełni szczęśliwi”. Na pytanie, czy przygotowywanie się do recytacji wiersza było trudnym zadaniem, Jakub Michalski odpowiada: „Dzięki pomagającej nam Pani Annie Korniłowicz, przygotowanie do wykonania utworu nie było dla mnie żadnym problemem”.
 
„Myślę, że takie wydarzenia to dobra okazja, aby zaprezentować naszą szkołę szerszemu gronu” – mówi Aleksandra Mrozińska, od niedawna przewodnicząca samorządu uczniowskiego technikum, która zastąpiła na tym stanowisku Roberta Gajora. „Na pewno część uczniów występujących dziś na scenie, tak jak na przykład Ola Pilarska, ma potencjał na przyszłą karierę artystyczną, choć dla większości z nich była to po prostu dobra okazja do poszerzania własnych horyzontów i umiejętności” – kończy przewodnicząca.
 
Na sam koniec oddajmy głos najważniejszej osobie w szkole, czyli Ks. Dyrektorowi Dr. Adamowi Krasce, który również jest poetą: „W szkole brakowało mi poezji, dlatego mam nadzieję, że od teraz listopadowe wieczory zamyślenia nad poezją staną się wydarzeniem cyklicznym” – mówił ks. Adam Kraska. Zadałem księdzu także pytanie, które zawarłem w lidzie niniejszego tekstu. Czy uczniowie występujący podczas wieczoru udźwignęli spoczywającą na nich presję?
 
„Uczniowie są jeszcze młodzi i się rozwijają, dlatego był to dla nich dobry początek. Poezja to dziedzina niszowa i zawsze tak było, dlatego cieszę się, że możemy poezją <zarażać> młodzież i zachęcać, aby do niej sięgali. To było dla nich zadanie trudne i poradzili sobie z nim, choć niektóre elementy można by na pewno dopracować. Jest to jednak opinia poety, który zawsze pragnie usłyszeć doskonałe recytacje” – mówił dyrektor „Złotej”. Za przygotowanie spektaklu odpowiedzialne były Anna Korniłowicz, Anna Zydorowicz, a także Maciej Wróblewski.

Fot. Sandra Pietrzak










Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze