baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Nie jesteśmy rozrabiakami albo oszołomami” – chcą odwołać K. Kinastowskiego w referendum [PEŁNE WYPOWIEDZI]

Przygotowaliśmy zapis pełnych wypowiedzi z dzisiejszej konferencji prasowej, której organizatorzy zapowiedzieli rozpoczęcie inicjatywy referendalnej ws. odwołania Krystiana Kinastowskiego z funkcji prezydenta miasta Kalisza.

Przygotowaliśmy też artykuł na temat tego, co musi się wydarzyć, aby rzeczywiście do takiego odwołania doszło – ile trzeba zebrać podpisów, ilu kaliszan musiałoby uczestniczyć w konferencji. Przeczytacie od tym więcej w artykule „Co musi się stać, aby doszło do odwołania prezydenta Kinastowskiego w referendum?”.

Grażyna Błasik:

„My nie jesteśmy jakimiś rozrabiakami albo oszołomami. Naszym celem nie jest robienie rozróby. Bardzo długo zastanawialiśmy się, czy w ogóle ruszyć z tą inicjatywą. Był to krok bardzo trudny.

Przeważyła opinia, że człowiek, który nie ma szacunku dla historii naszego miasta, nie ma szacunku dla jego mieszkańców, człowiek, który nie wie, co to jest odpowiedzialność, a na koniec nie potrafi używać słów „dziękuję” i „przepraszam”, że taki człowiek nie powinien sprawować tak ważnej funkcji w mieście.

Uważam, że prezydent to nie jest architekt miejski, a tak rozumie swoją rolę pan Kinastowski. Dla mnie to nie jest tylko brukowanie miasta, ale zarządzanie miastem we wszystkich jego aspektach, w każdej dziedzinie polityki. A niestety pan Kinastowski tak tego nie rozumie.

Uważamy, że pan Kinastowski oszukał swoich wyborców. W kampanii wyborczej zapewniał, że jest osobą bezpartyjną, że jego celem będzie troska o wszystkich mieszkańców miasta, że będzie kierował się dobrem naszego miasta. Mocno nas zawiódł. Jest wyraźnie związany z jedną stroną polityczną przy jednoczesnym lekceważeniu, a nawet wyśmiewaniu pozostałych opinii, które może usłyszeć.

Mieszkańców traktuje przedmiotowo. Często pokazuje butę i arogancję, co najbardziej widoczne było po tym niesławnym marszu w Kaliszu. Oprócz buty i arogancji, pobłaża nacjonalistom, a jak widzieliśmy wszyscy, pozwolił na opanowanie w najważniejsze święto dla mieszkańców miasta przez faszystów.

Prezydent na naszym marszu przeciwko faszyzmowi zachował się, moim zdaniem, skandalicznie. Nigdy nie przyjął na siebie żadnej, nawet najmniejszej, odpowiedzialności. Nawet na tym marszu nie powiedział obywatelom, którzy dość licznie się zgromadzili, „dziękuję, że przyszliście ratować honor naszego miasta”. Takich słów nie było, „przepraszam” też nie było.

Wiceprezydent Kulawinek zaatakował mieszkańców, że teraz mówią o Żydach, o historii Kalisza, a nie biorą udziału w różnych uroczystościach. Najczęściej mieszkańcy o tych uroczystościach nie wiedzą, gdyż informacja jest żadna. Autobusy miejskie wykorzystywane są do kilkuletniej propagandy na rzecz pana Kinastowskiego. Przepraszam, ale za nasze pieniądze promuje się pan prezydent przez okres całej swojej kadencji – to jest nie fair. Jeśli chce, aby jego wizerunek był na autobusach, powinien za to zapłacić sam, bo to jest promocja.

Dzięki panu Kinastowskiemu miasto traci swoje walory, a niestety zyskuje złą sławę” – mówiła Grażyna Błasik.

Monika Mierzejewska:

„W dobie pandemii i lockdownów, kiedy wszyscy przedsiębiorcy, ale też zwykli ludzie, zostali pozbawieni swoich dochodów, nasz pan prezydent z wielkim rozmachem wyremontował swój gabinet. Na szczęście już wzięła się za to Najwyższa Izba Kontroli, ale wszyscy doskonale już dzisiaj wiemy, że naprawdę pochłonęło to olbrzymie środki. Uważamy, że umiar i troska o wspólne pieniądze naszego miasta to są cechy obce naszemu prezydentowi” – mówiła Monika Mierzejewska.

Ewelina Stasiak:

„Wychowałam się w rodzinie wielopokoleniowej, w której mieszkał dziadek, pradziadek. Nigdy w rodzinnym domu nie słyszałam haseł antysemickich czy przeciwko równości wszystkich ludzi. Występuję, aby moje dzieci i wnuki nie musiały się za Kalisz i za mnie wstydzić” – mówiła Ewelina Stasiak.

Anna Kurpik:

„Jeszcze nigdy wcześniej nasze miasto nie trafiło na czołówki serwisów informacyjnych w kraju i na świecie w tak złym świetle. Ten niezakazany marsz faszystów w czasie ważnego dla nas święta, a przede wszystkim późniejsze zachowanie prezydenta i poczucie, że nic się nie stało, całkowity brak poczucia odpowiedzialności, lekceważenie mieszkańców, a na koniec reakcja czterolatka: Nie obchodzi mnie wasza polityka, biorę swoje zabawki i wracam do piaskownicy. To obraz człowieka, który nie wie, jaką rolę przyjął i nie zdaje sobie sprawy, czym jest odpowiedzialność” – mówiła Anna Kurpik

Krystyna Rygiel:

„Nie przekonują mnie wyjaśnienia Pana Prezydenta, że nie rozwiązał tego haniebnego zdarzenia, jakie miało miejsce 11 listopada, rzekomo w trosce o mieszkańców i mieszkanki naszego miasta. Mam tylko pytanie do pana Kinastowskiego, skoro tak bardzo zależy mu na bezpieczeństwie kaliszan i kaliszanek, czy coś w ogóle zostało zrobione w czasie pandemii w celu nakłonienia mieszkańców, żeby się szczepili, żeby się ratowali przed szpitalem i śmiercią” – mówiła Krystyna Rygiel.

Grażyna Błasik:

„Dzisiaj ogłaszamy chęć zorganizowania referendum, dlatego zwracamy się do mieszkańców Kalisza, do organizacji społecznych, gospodarczych, politycznych, niezrzeszonych obywateli, którzy chcieliby wspomóc naszą akcję, którzy uważają tak, jak my, że miasto jest źle zarządzane, i chcieliby wesprzeć nasze działania. W tym celu mamy pocztę pt. referendum.kalisz@op.pl i wszystkich tych, którzy chcieliby wyrazić swoje opinie albo zgłosić chęć pomocy przy organizacji referendum, zapraszamy do pisania na tę pocztę.

Konieczne jest zebranie 15 osób, aby powstała grupa inicjatywna. Następnie złożone zostanie odpowiednie powiadomienie w ratuszu, a po dwóch tygodniach złożymy wniosek o referendum łącznie z uzasadnieniem” – mówiła Grażyna Błasik.

Jak wyglądają kwestie formalne i co musi się stać, aby referendum było ważne. Napisaliśmy o tym w artykule: „Co musi się stać, aby doszło do odwołania prezydenta Kinastowskiego w referendum?”.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Pyrgus

Czyli wszystko i nic. Zbiór żali, pretensji, nie wiadomo o co… Sytuacja z antysemickim wystąpieniem jest rzeczywiście żałosna, ale moim zdaniem zrzucanie winy na prezydenta jest niesprawiedliwe. Prezydent został postawiony w klasycznej sytuacji „jak się nie obrócisz, z każdej strony dupa”. Nie rozwiązał zgromadzenia – wyszła kicha. Gdyby rozwiązał, moglibyśmy mieć w mieście jesień średniowiecza, jak w Warszawie co roku 11.11. Obciążyć za ohydne antysemickie wystąpienie należy przede wszystkim władze państwowe, które od lat tolerują faszystów, antysemitów, szowinistów itd., flirtują z nimi, żeby zdobyć 2% więcej poparcia, tak samo, jak teraz flirtują z antyszczepionkowcami i boją się podjąć zdecydowane działania.
A co do remontu gabinetu… jest to śmieszne i małostkowe, po prostu demagogia. Pewnie po prostu prezydent Kinastowski widział, jak wyglądają gabinety jego odpowiedników na Zachodzie, gdzie nie ma mebli z paździerza, tylko jest wyższy poziom. My do tego widać nie dorośliśmy.

Najnowsze