Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Tradycyjny kieliszek szampana, czyli Sylwester i Nowy Rok

31 grudnia i 1 stycznia, czyli Sylwester i Nowy Rok to dość hucznie obchodzone w Polsce święta, na które czeka wielu młodszych i starszych. Fajerwerki to ogromna atrakcja dla najmłodszych, którzy nie mogą doczekać się już wystrzału i zjawiskowego wyglądu. Tradycji związanych z tymi świętami jest wiele. Jednakże należy pamiętać w tych dniach o rozwadze i bezpieczeństwie, aby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku.

Sylwester to wigilia Nowego Roku, czyli dzień poprzedzający Nowy Rok. 31 grudnia imieniny obchodzą panowie o imieniu Sylwester, a w Kościele katolickim wspominany jest papież Sylwester I.  W tym dniu świętuje się koniec starego roku i początek nowego, jest to czas hucznych zabaw i balów, toastów, sztucznych ogni i petard.

Geneza Sylwestra

Samo święto pożegnania starego i powitania nowego roku narodziło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzono je tylko w bogatszych warstwach społecznych, stopniowo zwyczaj przedostawał się do życia uboższych ludzi. Na początku XX wieku pojawiły się lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. Na przykład w Danii zeskakiwano z krzesła o północy, a w Hiszpanii od 1909 wraz z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono. W wielu państwach (w tym w Polsce) tradycyjnym trunkiem jest wtedy szampan.

Nowy Rok

Nowy Rok to międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku, w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy. Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym język angielski i niemiecki przyjęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wcześniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca. Zmiana rozpoczęcia roku z marca na styczeń została wprowadzona z doraźnych powodów urzędowych – po to, aby nowi konsulowie zdążyli zostać wybrani przed rozpoczęciem sezonu działań wojennych w Iberii. 

Wierzenia ludowe

Ludzie wierzyli, że papież św. Sylwester w roku 317 zamknął w podziemiach Watykanu smoka. Zgodnie ze starą przepowiednią, smok miał się wydostać na wolność w rocznicę śmierci świętego i zniszczyć świat, gdy rozpocznie się rok tysięczny. 31 grudnia 999 r. wszyscy byli przerażeni. Kiedy po północy nic złego się nie stało wybuchła ogromna radość. Jednakże ta historia nie jest prawdziwa, radość tego dnia może wiązać się z zabawami i radością współczesną, jednakże jest to tylko wierzenie.

Współczesność

Obecnie społeczeństwo spędza Sylwestra i Nowy Rok, na balu w restauracji bądź na domówce w gronie znajomych. Towarzyszą temu trunki, pyszne jedzenie, a o północy pokazy fajerwerek i lampki szampana. Jest to święto, gdzie można się pobawić i pośmiać i z radością wejść w Nowy Rok, jednakże należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas wystrzału fajerwerek i o czworonożnych przyjaciołach.

Źródła: wikipedia.pl, wiara.pl

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze