Ornaty papieskie na wystawie w Sali Rycerskiej
„Ornaty papieskie na tle zabytkowych szat i paramentów liturgicznych XVI – XX wieku” – tak nazywa się wystawa umiejscowiona w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Ornaty papieskie to dary, które przkezali papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Zwiedzanie sali jest bezpłatne.
„Ornaty papieskie na tle zabytkowych szat i paramentów liturgicznych XVI- XX wieku” – wystawa w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Kaliszu jest efektem realizacji przez Powiat Kaliski zadania ze środków unijnych pod nazwą Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Powiatu Kaliskiego – Adaptacja zabytkowej Sali nr 1 Starostwa Powiatowego w Kaliszu na cele kulturalno–wystawiennicze.
Prezentowane ornaty papieskie to dary, którymi obdarowali Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Ich tłem są szaty zabytkowe, używane niegdyś w dwóch kościołach diecezji kaliskiej: kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Opatówku oraz Przemienienia Pańskiego w Giżycach.
Na wystawie wyeksponowano 10 ornatów i 3 kapy oraz kilkanaście różnych przyborów liturgicznych. Znajdujemy wśród nich obiekty wykonane z tkanin produkowanych w najważniejszych ośrodkach tkackich Europy od początku XVI w. do pocz. XXI w. Obiekty, które można oglądać w siedzibie Starostwa, tworzą obraz produkcji tekstylnej i hafciarskiej w Polsce i Europie na przestrzeni 500 lat.
Możliwość zwiedzania wystawy:
– od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 (z wyłączeniem dni wolnych od pracy – świąt)
– w soboty oraz niedziele po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym, mailowym lub osobiście (minimum 10 osób)
ZWIEDZANIE SALI JEST BEZPŁATNE
Terminy wycieczek weekendowych należy uzgadniać telefonicznie w wydziale Promocji, Informacji i Obsługi Rady, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.30, tel. 62 50 14 303, lub mailowo pod adres informacja@powiat.kalisz.pl. Rezerwacje weekendowe przyjmowane są do 4 dni przed planowanym terminem wycieczki.
Źródło: Starostwo Powiatowe