Wielki Post – czas wzmożonej modlitwy, wyrzeczeń
Kojarzony jest jako okres nawrócenia, zadumy, czas na przemyślenie kwestii dotyczących wiary. Jakie postanowienia najczęściej wybierają katolicy? Czym jest post jakościowy, ilościowy i ścisły? Czy w związku ze zmniejszającą się ilością zakażeń wzrasta liczba wiernych obecnych na uroczystościach?
Wielki Post w Kościele katolickim jest świętem ruchomym, trwającym 40 dni (bez wliczania niedziel), dokładnie tyle ile trwała pielgrzymka Jezusa na Pustyni. Wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku Wielki Post rozpoczął się w Środę Popielcową (02.03.2022) i potrwa aż do Wielkiego Czwartku (14.04.2022). Według duchownych to czas, w którym ludzie mają odczuć kontrast między pokutą a wielkim świętem. W całym Kościele w okresie Wielkiego Postu praktykowane są nabożeństwa wielkopostne, które wyrażają wiarę i miłość do Chrystusa oraz przypominające o Jego cierpieniu, które doprowadziło do zbawienia. W tym czasie większość wiernych uczestniczy w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach oraz rekolekcjach.
W latach 2020 oraz 2021 w świątyniach obowiązywały restrykcje dotyczące limitu osób. Nabożeństwa oglądano podczas transmisji telewizyjnych oraz internetowych. Apelowano by święta spędzać w swoich domach. Podobno największe fale pandemii są już za nami, jednak do pory można zauważyć mniejszą ilość wiernych w kościołach w porównaniu z chociażby rokiem 2019. Czy jest to również odczuwalne przez duchownych?
Dyspensy związane z covid, które obowiązywały w poprzednich latach spowodowały, że ludzie niechętnie wracają do Kościoła, sami zaczynają się usprawiedliwiać. Jednak podczas nabożeństw odbywających się w Środę Popielcową można było zauważyć wzrost ilości wiernych w świątyni. Wielki Post to przede wszystkim czas wzmożonej modlitwy, wyrzeczeń oraz jałmużny. Wojna na Ukrainie sprawiła, że dużo osób wierzących, ale i nie tylko, zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Wielu skłoniło się do modlitwy. Dla części osób jest to czas taki, jak każdy inny. Młodzież raczej nie robi już sobie postanowień. W tej kwestii dużo zależy od wychowania, podejścia oraz sytuacji rodziny.
Post jakościowy, post ilościowy, post ścisły
W trakcie Wielkiego Postu katolicy często praktykują post ilościowy i jakościowy. Co oznaczają i czym się różnią?
- Post jakościowy – polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i wywaru z mięsa. Natomiast nie zabrania się spożywania jaj, nabiału, przypraw i tłuszczów zwierzęcych. Obowiązuje w większość piątków w roku.
- Post ilościowy – polega na ograniczeniu posiłków do jednego do syta dziennie. Natomiast nie zabrania się skromnych posiłków: porannego i wieczornego. Nie jest zabronione spożywania mięsa i ryb. Można łączyć posiłek południowy z wieczornym.
- Post ścisły – łączy oba posty w jeden. Obowiązuje m.in. w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
Postanowienia, wyrzeczenia
Wielki Post nie ma jasno określonych zasad, a każdy powinien ten okres przeżywać na swój sposób. Jest to czas dla wszystkich katolików, w którym powinni przemyśleć kwestie dotyczące swojej wiary, skłonić się do refleksji i przyjrzeć historii Jezusa. Bardzo często ludzie decydują się również na różnego rodzaju postanowienia, wyrzeczenia, idąc za wzorem Chrystusa, który pościł na pustyni. Na co najczęściej decydują się wierni?
Słodycze
Jest to jedno z najczęściej wybieranych wyrzeczeń, nie tylko wśród młodzieży. Jest to moment, aby odpocząć od nadmiaru cukru na rzecz zdrowszych artykułów spożywczych takich jak np. owoce, orzechy. Często również osoby decydujące się na tego typu wyrzeczenia postanawiają wpłacić zaoszczędzone pieniądze na rzecz osób potrzebujących.
Alkohol
Wiele osób decyduje się, aby całkowicie, lub w znacznym stopniu ograniczyć spożywanie napojów procentowych. To z pewnością mądre postanowienie, które nikomu nie zaszkodzi a przysłuży się zdrowiu.
Taniec
Wielki Post to czas wyciszenia, powstrzymywania się od hucznych zabaw. Dla niektórych oznacza to jednak coś więcej niż brak imprez. Osoby decydujące się na takie postanowienie często unikają tańca również w domu czy na salach treningowych. Wstrzymanie się od tego typu rozrywki to spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które pracują w stresującej atmosferze i chcą się zrelaksować
Zakupy
Nie jest to możliwe, aby nie robić zakupów w okresie trwania Wielkiego Postu. Należy jednak zastanowić się czy nie kupujemy zbędnych artykułów, zbyt dużej ilości ubrań czy akcesoriów. Niektórzy pieniądze, które wydaliby na przyjemności przekazują osobom potrzebującym.
Bardzo ładnie napisany i przede wszystkim ciekawy artykuł <3