Jestem jak TY” w Bibliotece Głównej
W piątek 1 kwietnia w Bibliotece Głównej zainaugurowana została wystawa „Jestem jak TY”. Poświęcona autyzmowi ekspozycja składa się z plakatów edukacyjnych oraz prac uczniów ze spektrum autyzmu ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu. Ponadto, przed biblioteką znajdują się plansze z wizerunkami znanych osób z zespołem Aspergera, m. in.: fizyka Alberta Einsteina, piłkarza Lionela Messiego czy przedsiębiorcy Elona Muska. Wystawę zaprojektowali kierownik Biblioteki Głównej Arkadiusz Błaszczyk oraz nauczycielka SP 18 Aneta Jopek.
– Prace, które widzimy, uświadamiają nam, jak dużym talentem obdarzone są osoby zmagające się z autyzmem. Znamy wielu geniuszy autystyków: Edison, Mozart, Beethoven, Warhol. Wybitne jednostki świata kultury, nauki, sportu i wielu innych dziedzin. Być może wśród autorów tych pięknych prac są kolejni wielcy, o których usłyszy świat – mówił podczas wernisażu Robert Kuciński, dyrektor MBP Kalisz. – Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie kaliskie szkoły do obejrzenia wystawy. Pani Aneta Jopek będzie przewodnikiem, opowie o pracach uczniów, wprowadzi w temat autyzmu, wyjaśni, czym on jest, jakie są potrzeby osób dotkniętych autyzmem oraz pomoże nam je zrozumieć – zachęcał Kuciński.
Ekspozycję można oglądać do końca kwietnia w godzinach pracy Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66. Mecenasem wystawy jest kaliski sklep PLASTYK.
Z kolei w sobotę 2 kwietnia, czyli w dniu, w którym przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zarówno w budynku Biblioteki Głównej, jak i w jej otoczeniu pojawili się studenci z Policealnego Studium Animatorów Kultury, pod opieką dr Joanny Bruś, którzy wraz z bibliotekarzami oraz podopiecznymi i nauczycielami SP 18 przystroili okolicę pałacyku niebieskimi ozdobami. Akcja miała tytuł „Wielki Błękit”, w nawiązaniu do barwy, która jest jednym z symboli autyzmu. – Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że autystycy są wśród nas, że są trochę inni, ale potrzebują naszej akceptacji, nie oceny – podkreśla Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej.
Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu podnoszenie społecznej świadomości, czyli wiedzy na temat autyzmu oraz podejmowanie działań zaspokajających szczególne potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Chodzi m. in. o umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych. Jednocześnie potępiana jest wszelka dyskryminacja i izolacja, jakiej doświadczają osoby z autyzmem oraz ich rodziny. Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych jednoznacznie wskazuje, że ludzie autystyczni są równi wobec prawa i mogą korzystać ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności.
źródło: MBP