Do not talk to me
14 kwietnia odbędzie się spotkanie z Dominikiem Kulaszewiczem, autorem wystawy pt. „do not talk to me”. Wystawa będzie prezentowana w przestrzeni Galerii Pulsar. Natomiast od 1 kwietnia niektóre z fotografii Dominika można oglądać na kaliskich przystankach autobusowych, w ramach projektu Postój ze Sztuką.
W ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” na kaliskich przystankach autobusowych można oglądać zestawy fotografii Dominika Kulaszewicza, które powstały w Licheniu, bazylice oraz domu pielgrzyma w 3 sesjach na przestrzeni lat 2018-2019.
Są rzeczy, które nie istnieją, a mówią wszystko o tym, co gra w środku. Uspokajam się, fotografując. Nie robię zdjęć, jeśli nie widzę. Historie opowiadają się same. To tak, jak zbiegające się linie w celowniku – patrzysz, widzisz. Mam też tak, że to, co zatrzymane, zrobione, przestaje istnieć. Wyjątkowo postanowiłem pokazać to, co zrobiłem i zaobserwować, czy inni też widzą.
Miejsce, któremu poświęciłem dużo czasu, zmienia się nieustannie. Zmieniają się ludzie. Najciekawsze zaczyna się, gdy już nikogo nie ma.
Paradoks obecności oraz istnienia, gdy przestajemy je odczuwać.I nagle w tak głośnym, przegadanym miejscu jest pustka, ironia, samotność.
To mi nie przeszkadza, ale co będę robił przez wieczność? Bo przecież jest wieczność, prawda?
Czy dalej będę obserwował bezcelowość upiększania tego, co już jest? Naprawdę docenię wysiłek zamiany łąki w połamany symetryczny chodnik?
To karma oczu czy trzewi? Głód jest motywujący.
Zazwyczaj obecność jest potwierdzona sygnałem. A jeżeli jest cisza? Jeżeli nikt do Ciebie się nie odezwie?
Jesteś samotny czy nie dość dobry, aby ktoś zwrócił na Ciebie uwagę?
Płynący czas weryfikuje, co jest prawdą. Tysiące minionych lat pokazują, co pozostaje, gdy wszyscy rozejdą się do swoich parafii.
Czas płynie, jutro tramwaj nr 8 też pojedzie nad morze –Dominik Kulaszewicz.
Dominik Kulaszewicz, fotograf, portrecista, dyrektor artystyczny.
Po uzyskaniu dyplomu w 1994 roku w Sopockiej Szkole Fotografii WFH zakłada studio fotografii, realizując się na polu artystycznym i komercyjnym. Zafascynowany formą, przemijaniem, ciałem i duszą próbuje uchwycić wyjątkowość ludzi
i miejsc, które go otaczają. Uwielbia kontakt z ludźmi i sprawia, aby wszyscy czuli się przed aparatem komfortowo.
Łączy w swoich zdjęciach kreację i perfekcjonizm studia z nieprzewidywalnością tego, co nas otacza. Nie zamyka się w morficznym pojmowaniu rzeczywistości. Niejednokrotnie koduje to, co fotografuje, obrazek staje się wtedy zagadką codzienności, wydobywając dodatkowy wymiar.
Autor kampanii zarówno firm odzieżowych, jak i przemysłu ciężkiego. Kształtuje dialog między elementami fotografii dokumentalnej i reklamowej. Na przestrzeni lat tworzył kampanie reklamowe dla różnych marek, m.in. Reserved, House, Batycki, Levis Strauss czy Cropp. Współpracuje z Polską Agencją Prasową, publikuje portrety w Vogue Spain, z jego usług korzystają muzea i inne instytucje kultury i sztuki.
Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci, młodzieży, np. w ramach współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Prowadzi Masterclass dla Profoto. Fascynuje go budowanie wizerunku osób, firm i przedmiotów. To zajęcie uwiecznione jest wieloma publikacjami zarówno w Polsce, jak i na świecie. Obecnie prowadzi autorskie studio w Gdańsku na terenie Stoczni Cesarskiej.
Reprodukcje fotografii powstałych w ramach wystawy do not talk to me można oglądać w witrynach siedmiu przystanków w następujących lokalizacjach:
- Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
- Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
- Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
- Wyszyńskiego (Sawickiej) Słoneczna 10
- Chopina II LO (kierunek rogatka)
- Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
- Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)
Czas trwania prezentacji do not talk to me na kaliskich przystankach:
1-23.04.2022
Organizator:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Instytucja Kultury Miasta Kalisza.
źródło: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina