Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ilu uchodźców z Ukrainy przebywa w powiecie kaliskim?

Od 24 lutego trwa wojna na Ukrainie i wielu mieszkańców tego kraju uciekło w trosce o swoje życie i zdrowie przed wojną. Część z nich szukało schronienia w Kaliszu i powiecie kaliskim. Liczba Ukraińców w Polsce przekroczyła już 2,5 mln osób. Ilu obecnie Ukraińców przebywa w powiecie kaliskim? Zapytaliśmy o to okoliczne urzędy.

Jak podała na Twitterze 6 kwietnia polska Straż Graniczna, od 24 lutego (a więc od dnia inwazji Rosji na Ukrainę) z Ukrainy do Polski wjechało 2,523 mln osób. W drugą stronę zaś przejechało 485 tys. osób. Nie dziwi więc, że sukcesywnie przybywa uchodźców z Ukrainy i są oni rozlokowani nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale także w mniejszych gminach. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, ile realnie Ukraińców przebywa w powiecie kaliskim. Oto wyniki.

Jak liczyliśmy?

Zacznijmy od tego, że dane te są dynamiczne i zmieniają się każdego dnia. Codziennie ktoś przyjeżdża do danej miejscowości czy gminy, ale są i tacy, którzy ruszają w dalszą drogę. Ponadto liczba nadawanych numerów PESEL nie zawsze współgra z liczbą faktycznie przebywających na terenie gminy uchodźców. Jest to więc pewien wycinek danych i opieramy się wyłącznie o dane udostępnione przez właściwe urzędy gmin. Informacje te pokazują jednak ogólne tendencje. Zestawiliśmy również szacowaną liczbę uchodźców na terenie danej gminy do liczby stałych mieszkańców (według najnowszych danych BDL GUS, tj. na dzień 31.12.2020 r.).

Liczba uchodźców z podziałem na gminy

W gminie Brzeziny przebywa aktualnie 73 uchodźców (stan na dzień 6 kwietnia br.). Jak poinformował kierownik USC Robert Marszałek Latarnika Kaliskiego, na ten moment wydano 85 numerów PESEL. Gmina Blizanów nadała zaś 181 numerów PESEL dla uchodźców Ukrainy (dane na 6 kwietnia br.). Krzysztof Bączkiewicz z Urzędu Gminy dodał jeszcze, że 140 osób oczekuje na nadanie numeru PESEL. Pracownicy Urzędu szacują, że do gminy przybyło ok. 300 uchodźców.

„Aktualnie na terenie Gminy Ceków-Kolonia przebywa 92 osoby o statusie uchodźcy wojennego (stan na 05.04.2022 rok)” – powiedział dla Latarnika Kaliskiego wójt tej gminy, Mariusz Chojnacki. Numery PESEL były nadawane także osobom z Kalisza. Jeśli zaś chodzi o uchodźców z Ukrainy, to włodarz zapewnił, że „wszystkie te osoby mają nadany numer PESEL, wszyscy są pod stałą opieką Gminy Ceków-Kolonia”. W gminie Godziesze Wielkie nadanych zostało 174 numeryów PESEL (stan na 6 kwietnia br.). Z kolei szacunkowa liczba osób przebywających na terenie tej gminy wynosi ok. 140 osób. Jak wskazuje Karolina Szuleta z Urzędu Gminy Godziesze Wielkie „ilość osób przebywających na terenie gminy różni się od ilość nadanych numerów PESEL ze względu na fakt obsługi osób nie tylko z terenu Gminy Godziesze Wielkie, a także spoza tego terenu”.

Z kolei w gminie Koźminek na dziś wydano 110 numerów PESEL. Jak poinformowała nas Dorota Marszał z Urzędu Miejskiego Gminy Koźminek szacowane jest, że na terenie gminy przebywa ok. 200 osób, które przyjechały z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. Zgodnie z informacją przesłaną nam przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Liskowie na terenie tej gminy przebywa aktualnie 95 uchodźców z Ukrainy i wszyscy mają nadany PESEL. Zarówno Koźminek, jak i Lisków podały dane wg stanu na dzień 7 kwietnia br.

W gminie Mycielin zarejestrowano 41 osób o statusie UKR (dane z dnia 7 kwietnia br.), z czego niemal połowa (20 osób) mieszka na terenie tej gminy, a pozostałe 21 osób przebywa na terenie Kalisza. „Mamy informacje, że zamieszkują u nas jeszcze osoby z terenu Ukrainy, które dopiero będą rejestrować swój pobyt. Nie jesteśmy jednak w stanie oszacować ich liczby.” – informuje nas Ewa Kowalska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Mycielinie. Z kolei Urząd Miejski Gminy Opatówek przekazał, że szacunkowa liczba uchodźców przebywających na terenie gminy Opatówek wynosi ok. 400 osób. Wydano zaś rekordową w skali naszego regionu liczbę ok. 650 numerów PESEL (obie liczby szacowane na 5 kwietnia br.).

Gmina i Miasto Stawiszyn nadała 118 numerów PESEL (stan na 7 kwietnia br.). Jak podała Oliwia Górska z sekretariatu UGiM Stawiszyn 17 osób pośród nich nie zamieszkuje GiM Stawiszyn, tak więc liczba mieszkających na obszarze gminy wynosi 101 osób. Podobnie liczba przebywających Ukraińców, którzy zdecydowali się na wyjazd do Polski, wygląda w gminie Szczytniki. Wedle informacji przesłanych przez sekretarza gminy, Dariusza Wawrzyniaka „oficjalnie zgłoszonych do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej na 6 kwietnia jest 50 osób dorosłych i 61 dzieci. Szacujemy jednak, że liczba osób jest zdecydowanie większa. Natomiast Urząd Gminy nadał 240 numerów PESEL. Należy jednak podkreślić, iż część z tych osób pochodziła także z innych Gmin, a nawet z miasta Kalisza”.

Jak podała nam Izabela Nowak, zastępca kierownika USC w Żelazkowie, dotychczas wydano 465 numerów PESEL dla obywateli Ukrainy (dane na 7 kwietnia br.). Z kolei w tamtejszy GOPS przekazał informację, że szacując na podstawie wniosków do pomocy społecznej można zakładać, że na terenie gminy Żelazków przebywa ok. 100 uchodźców.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że powyższe dane w chwili publikacji będą już nieaktualne. Każdego dnia urzędy przyjmują kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt osób z Ukrainy, które otrzymują numery PESEL. Jest to duże wyzwanie dla urzędniczych służb zajmujących się ewidencją ludności – w krótkim czasie muszą obsłużyć dużą grupę Ukraińców. Nie dziwi więc, że wielu Ukraińców, którzy zatrzymali się w Kaliszu, udaje się do ościennych gmin, by uzyskać PESEL.

Poniżej prezentujemy zbiorcze, szacunkowe dane dotyczące liczby uchodźców w podziale na gminy (dane w oparciu o powyżej opisane informacji z gmin według najnowszych danych danej jednostki samorządu terytorialnego) w zestawieniu z ogólną liczbą mieszkańców (według najnowszych dostępnych danych z BDL GUS, czyli na dzień 31.12.2020 r.)

Można przyjąć, że na 7 kwietnia br. w powiecie kaliskim przebywa ok. 1632 osób z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego jako uchodźcy wojenni. Jest to jednak statystyka, którą należy brać z dużym dystansem. Wiele gmin liczbę mieszkających uchodźców szacuje jedynie na podstawie danych zbieranych na własny użytek. Nie da się tej liczby ustalić na podstawie wydanych numerów PESEL, gdyż – co zauważyło kilku przedstawicieli gmin w rozmowach lub korespondencji – są to wszystkie wydane numery PESEL, a nie tylko te dotyczące osób zamieszkujących daną gminę. Oczywiście trzeba też podkreślić, że w liczbie tej nie ma osób, które już wcześniej pracowały i mieszkały na stałe w Polsce.

Być może szacunki te będą bardziej precyzyjne, gdy zdecydowana większość uchodźców wystąpi o jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na osobę, które im przysługuje. Wnioski składane są bowiem do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej. Pełne i rzetelne informacje pojawią się więc zapewne za jakiś czas.

Temat tempa nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy budzi także zainteresowanie radnych. Kaliski radny Marcin Małecki (PO) złożył 6 kwietnia interpelacje, w której pyta, m.in. o to, ile numerów PESEL zostało nadanych uchodźcom z Ukrainy. Interpelacja radnego jest dostępna w systemie e-sesja. Gdy tylko odpowiedź zostanie opublikowana, udostępnimy ją także na naszym portalu. Jak informują pracownicy Urzędu Miasta Kalisza, do 8 kwietnia numer PESEL oraz status UKR nadano 830 osobom.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze