Portrety i pejzaże. „W obiektywie 2021” – wernisaż wystawy
Cykl prac „Relacje” autorstwa Marii Domżalskiej z Grudziądza zwyciężył w 27. edycji konkursu fotograficznego „W obiektywie 2021”. Wczoraj w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” odbył się wernisaż wystawy.
„Zdjęcia, które znalazły się w finale konkursu „W obiektywie” doskonale oddają zainteresowania i kierunki, w których dziś rozwija się fotografia. Fotografia uprawiana przez amatorów (w najlepszym tego słowa znaczeniu), wyznawców i fanów, także debiutujące talenty. Jest zatem dużo przyglądania się światu, najbliższemu otoczeniu. Najciekawsze i najwyżej oceniane przez nas prace, wniosły ingerencję w te najbliższe autorom i autorkom miejsca. Stylizowane portrety okazały się najlepszymi zgłoszeniami. Czy w domowej atmosferze, czy w dobrze znanym miejscu, jakim jest szkoła.
Ogromnie ciekawe okazały się także prace na temat pejzażu – zarówno zewnętrznego – nietuzinkowy portret skał i lasu, jak i wewnętrznego, bardziej poetyckiego widzenia otoczenia. Gratulujemy autorom sięgania do niezwykłej kreacji, do stawiania pytań poprzez fotograficzne obrazy. Pytań o kondycję naszego świata, o nasz stosunek do stereotypów, o to jak i czy przejmujemy się środowiskiem i wspólną przestrzenią. Mamy nadzieję, że nagrodzone autorki i nagrodzeni autorzy dostaną motywację do dalszej pracy. Finalistki i finaliści zaś nie ustaną w staraniach. Wszyscy, którzy zgłosili swoje prace, a nie znajdują ich na wystawie, zainspirują się do bardziej wytężonej pracy”.
Oprócz nagród za trzy pierwsze miejsca, rozdano je także w kategoriach za najlepsze zdjęcia natury oraz portret. Była także nagroda Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Filii UAM w Poznaniu. Lista laureatów prezentuje się następująco:
I nagroda – Maria Domżalska – cykl prac „Relacje”
II nagroda – Zuzanna Folek – za prace „3dom”, „Break I”, „Break II”, „3dom I”
III nagroda – Grzegorz Krzysztofik – za pracę „Śląsk taneczny”
Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza (za najlepsze zdjęcie natury) – Bożena Kaczmarczyk – cykl prac „Tatry”
Nagroda Dziekana WPA w Kaliszu Filia UAM w Poznaniu – Maciej Urbanowicz – cykl prac „Na rozstaju”
Nagroda im. Benedykta Jerzego Dorysa (za najlepszy portret) – Irena Korcz – za prace „Zjawisko naturalne I-II”
Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski:
„Jest to konkurs o dużej i fajnej tradycji, także bardzo się cieszę, że jest on dalej kontynuowany. Można powiedzieć, że jest to jedna z dłużej trwających porządniejszych takich imprez w Kaliszu”.
„Chciałbym pogratulować wszystkim artystom, którzy stworzyli te wspaniałe dzieła. Niezmiernie cieszy mnie to, że konkurs kaliski cieszy się taką popularnością wśród artystów, zarówno zajmujących się profesjonalnie jak i amatorsko fotografią, w całej Polsce. To bardzo cieszy i myślę, że ta wystawa jest dowodem uznania i hołdem dla tych, którzy stworzyli te prace”.
Tuż przed otwarciem wystawy prezentującej zwycięskie prace, głos zabrał także Piotr Bigora, dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”:
„Konkurs nabiera coraz większego zasięgu – w tym roku 160 uczestników i ponad 600 prac. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom Wieży Ciśnień i Akceleratora Kultury, którzy przyczynili się do tego konkursu i tej wystawy”.
Historia konkursu „W obiektywie” sięga 1995 roku. Od samego początku cechowała go ogromna różnorodność formalna jak i tematyczna. W początkowym okresie funkcjonowania prace oceniane były w podziale na takie kategorie jak „wydarzenia” (życie polityczne, społeczne i zdarzenia losowe), „ludzie” (znani i nieznani), „życie codzienne”, „przyroda”, „sport” itp. Z kategorii tych zrezygnowano w VIII edycji, która miała miejsce w 2002 roku. W konkursie prezentowane były reportaże, portrety, pejzaże, elementy bezludnych krajobrazów i martwe natury. Kolejne edycje „W obiektywie” stały się też świadectwem rozwoju technik fotograficznych i związków fotografii z innymi sztukami wizualnymi.