Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Portrety i pejzaże. „W obiektywie 2021” – wernisaż wystawy

Cykl prac „Relacje” autorstwa Marii Domżalskiej z Grudziądza zwyciężył w 27. edycji konkursu fotograficznego „W obiektywie 2021”. Wczoraj w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” odbył się wernisaż wystawy.

„Zdjęcia, które znalazły się w finale konkursu „W obiektywie” doskonale oddają zainteresowania i kierunki, w których dziś rozwija się fotografia. Fotografia uprawiana przez amatorów (w najlepszym tego słowa znaczeniu), wyznawców i fanów, także debiutujące talenty. Jest zatem dużo przyglądania się światu, najbliższemu otoczeniu. Najciekawsze i najwyżej oceniane przez nas prace, wniosły ingerencję w te najbliższe autorom i autorkom miejsca. Stylizowane portrety okazały się najlepszymi zgłoszeniami. Czy w domowej atmosferze, czy w dobrze znanym miejscu, jakim jest szkoła.
Ogromnie ciekawe okazały się także prace na temat pejzażu – zarówno zewnętrznego – nietuzinkowy portret skał i lasu, jak i wewnętrznego, bardziej poetyckiego widzenia otoczenia. Gratulujemy autorom sięgania do niezwykłej kreacji, do stawiania pytań poprzez fotograficzne obrazy. Pytań o kondycję naszego świata, o nasz stosunek do stereotypów, o to jak i czy przejmujemy się środowiskiem i wspólną przestrzenią. Mamy nadzieję, że nagrodzone autorki i nagrodzeni autorzy dostaną motywację do dalszej pracy. Finalistki i finaliści zaś nie ustaną w staraniach. Wszyscy, którzy zgłosili swoje prace, a nie znajdują ich na wystawie, zainspirują się do bardziej wytężonej pracy”.

– napisała w komentarzu do werdyktu przewodnicząca jury, Joanna Kinowska

Oprócz nagród za trzy pierwsze miejsca, rozdano je także w kategoriach za najlepsze zdjęcia natury oraz portret. Była także nagroda Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Filii UAM w Poznaniu. Lista laureatów prezentuje się następująco:

I nagroda – Maria Domżalska – cykl prac „Relacje”

II nagroda – Zuzanna Folek – za prace „3dom”, „Break I”, „Break II”, „3dom I”

III nagroda – Grzegorz Krzysztofik – za pracę „Śląsk taneczny”

Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza (za najlepsze zdjęcie natury) – Bożena Kaczmarczyk – cykl prac „Tatry”

Nagroda Dziekana WPA w Kaliszu Filia UAM w Poznaniu – Maciej Urbanowicz – cykl prac „Na rozstaju”

Nagroda im. Benedykta Jerzego Dorysa (za najlepszy portret) – Irena Korcz – za prace „Zjawisko naturalne I-II”

Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski:

„Jest to konkurs o dużej i fajnej tradycji, także bardzo się cieszę, że jest on dalej kontynuowany. Można powiedzieć, że jest to jedna z dłużej trwających porządniejszych takich imprez w Kaliszu”.

– powiedział Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski

„Chciałbym pogratulować wszystkim artystom, którzy stworzyli te wspaniałe dzieła. Niezmiernie cieszy mnie to, że konkurs kaliski cieszy się taką popularnością wśród artystów, zarówno zajmujących się profesjonalnie jak i amatorsko fotografią, w całej Polsce. To bardzo cieszy i myślę, że ta wystawa jest dowodem uznania i hołdem dla tych, którzy stworzyli te prace”.

– dodał Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza

Tuż przed otwarciem wystawy prezentującej zwycięskie prace, głos zabrał także Piotr Bigora, dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”:

„Konkurs nabiera coraz większego zasięgu – w tym roku 160 uczestników i ponad 600 prac. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom Wieży Ciśnień i Akceleratora Kultury, którzy przyczynili się do tego konkursu i tej wystawy”.

– Piotr Bigora, dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”

Historia konkursu „W obiektywie” sięga 1995 roku. Od samego początku cechowała go ogromna różnorodność formalna jak i tematyczna. W początkowym okresie funkcjonowania prace oceniane były w podziale na takie kategorie jak „wydarzenia” (życie polityczne, społeczne i zdarzenia losowe), „ludzie” (znani i nieznani), „życie codzienne”, „przyroda”, „sport” itp. Z kategorii tych zrezygnowano w VIII edycji, która miała miejsce w 2002 roku. W konkursie prezentowane były reportaże, portrety, pejzaże, elementy bezludnych krajobrazów i martwe natury. Kolejne edycje „W obiektywie” stały się też świadectwem rozwoju technik fotograficznych i związków fotografii z innymi sztukami wizualnymi.




















Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze