Hołd pomordowanym przez Niemców
Mieszkańcy Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego oddali hołd pomordowanym przez Niemców podczas II wojny światowej. Przy obelisku, który powstał ku pamięci narodowej egzekucji mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza dokonanej podczas okupacji hitlerowskiej w 1939 roku odbyła się uroczysta msza święta.
W nabożeństwie udział wzięli m.in. prezydent miasta Krystian Kinastowski, poseł Piotr Kaleta, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, władz samorządowych oraz powiatu kaliskiego i ostrowskiego, przedstawiciele Kalisza i Ostrowa, przedstawiciele władz mundurowych, strażacy, poczty sztandarowe oraz miejscowa społeczność.
Mszy świętej przewodniczył ksiądz prałat Adam Modliński, proboszcz parafii katedralnej, który podczas kazania przybliżył zgromadzonym historię wydarzeń, mających miejsce ponad 82 lata temu oraz nawoływał do modlitwy za naszych sąsiadów z Ukrainy, podkreślając jednocześnie jak ważną wartością jest pokój.
– Spotykamy się dziś tutaj, by wspominać nasz lokalny Katyń i nie jest to porównanie na wyrost. Historycy szacują, że masowe egzekucje w Lesie Winiarskim pochłonęły nawet 700 osób. To była potworna zbrodnia, o której jednak nie znajdziemy informacji w podręcznikach do historii. Mimo wszystko mieszkańcy pamiętają o tym, co wydarzyło się tutaj podczas II wojny światowej – Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza.
– Choć każdy dzień, choć każdy miesiąc i rok oddalają nas od daty 14 grudnia 1939 roku, jako współcześni mieszkańcy chcemy pokazać, że po ponad 82 latach, które minęły od tej zbrodni wciąż pamiętamy o ofierze życia zasłużonych ostrowian i nie tylko – Zygmunt Malik, radny rady miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.
Po mszy świętej poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze przy pamiątkowym obelisku.