Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Służby specjalne opanują miasto – ruszają wielkie manewry!

W przyszły poniedziałek Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości rozpocznie w naszym mieście i regionie manewry „Tactical Prison Rescue 2022”, które potrwają do kolejnego piątku. To już siódma odsłona wydarzenia, w trakcie którego odbędą się warsztaty, szkolenia oraz zajęcia terenowe dla 33 grup specjalnych z różnych jednostek.

Manewry obejmować będą dziewięć ściśle tajnych zadań i miejsc (stacji) przeprowadzania konkurencji. Odbędą się na terenie Kampusu Mundurowego Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości oraz w okolicy – w promieniu 30 km. Głównym celem manewrów ma być sprawdzenie poziomu wyszkolenia grup we współdziałaniu z jednostakmi ratownictwa medycznego. Inicjatywa ma pozwolić na wypracowanie wspólnych procedur na wypadek konkretnych zdarzeń. „Współczesne zagrożenia wymuszają na służbach mundurowych konieczność efektywnego współdziałania, z tego względu organizujemy Manewry Ratowniczo Taktyczne dla grup specjalnych w ramach projektu <Tactical Prison Rescue 2022>, których organizatorem jest Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości.” – czytamy w informacji od organizatorów.

W przedsięwzięcie zaangażowane były do tej pory najlepsze jednostki specjalne podlegające Ministerstwu Sprawiedliwości, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwu Obrony Narodowej. Uczestnikami manewrów w tym roku są funkcjonariusze wchodzący w skład etatowej Grupy Interwencyjnej, reprezentujące Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej oraz zespoły zaproszone z innych formacji mundurowych tj. Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Zespoły Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Centralne Biura Śledcze Policji, Akademia Wojsk Lądowych, Służba Ochrony Państwa, Bataliony Powietrznodesantowe, Odział Specjalny Żandarmerii Wojskowej, Jednostka Wojskowa AGAT i jednostki zaproszone z zagranicy.


Manewry to bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej uczelni, podczas którego możemy zaprosić przedstawicieli różnych służb, formacji, a także instytucji odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa fizycznego i zdrowotnego. Te dwa obszary będą bardzo istotne w trakcie nadchodzącego wydarzenia. Z jednej strony mamy kwestię działań specjalnych, a z drugiej – ratownictwo, dbanie o zdrowie obywateli. Cieszę się, że takie unikalne manewry mamy przyjemność realizować. Są to chyba jedyne w tej tematyce i w tej skali międzynarodowe zawody w Polsce. To ważne, żebyśmy przeglądali nasze zasoby, aktualizowali procedury, dbali o to, by służby mogły sprawnie i jednolicie ze sobą współpracować.

gen. dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant SWWS

Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze – bez względu na to, po której stronie krat się znajduje. Nie jest tajemnicą, że często bywało tak, że gdy doszło do zdarzenia – nawet zwykłego wypadku, to w zależności od służby, która przyjechała pierwsza, to ona miała swoje procedury, a kolejna ekipa miała swoje. Udzielanie pomocy osobie poszkodowanej w takiej sytuacji przełuża się w czasie. Dla nas najważniejszy jest właśnie wypracowanie wspólnych procedur, które pozwolą nam przyspieszyć udzielanie pomocy, gdy będziemy ze sobą współgrać i każdy będzie wiedział co ma robić oraz co do niego należy.

płk dr Leszek Kołtun, Prorektor SWWS


Bardzo dużo dobrego w tym obiekcie, tak ważnym dla Kalisza, się wydarzyło. Obiekt niszczał i nie było na niego pomysłu. Z okazji ostatniej Nocy Muzeów prawie dwa tysiące osób przez ten obiekt się przewinęło – to olbrzymia zasługa pana generała i wszystkich osób, które w tym budynku pracują, dając mu nowe życie. Bardzo się cieszę, że Kalisz jest najbezpieczniejszym miastem w tej chwili w Polsce i również z tego, że policjanci miejskiej komendy będą mieli okazję szkolić się i podnosić swoje umiejętności w trakcie tego wydarzenia. Cieszymy się także, że służba więzienna jest mocno obecna w naszym mieście i że podnosi poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Jesteście świetnie wyszkoleni i wiem, że w krytycznych sytuacjach możemy na ten wyszkolony personel liczyć.

Krystian Kinastowski

To kolejna już inicjatywa w kręgu osób i instytucji, którym na sercu bardzo leży maksymalizowanie bezpieczeństwa obywateli. Należy podnosić kwalifikacje, zdolność kooordynacji służb, które w części obszarów swojej działlaności są rozbierzne, ale jednak w pewnych trudnych zdarzeniach łączą swoje działania. Zawsze w centrum tych działań jest włąśnie bezpieczeństwo – rząd Prawa i Sprawiedliwości, a zwłaszcza resorty odpowiedzialne za bezpieczeństwo, kładą nacisk na to, żeby to bezpieczeństwo Polacy czuli się bezpiecznie. Badania sondażowe pokazują, że Polacy dość dobrze oceniają poczucie bezpieczeństwa na terenie swojego osiedla, miasta, kraju. To dobrze, ale nie powinno nas to usypiać. Cieszę się, że te manewry odbędą się w Kaliszu. Myślę, że przyniosą nam dobre rozwiązania, a po czasie usiądziemy i będziemy mogli wszystko przeanalizować.

Jan Mosiński


Medycyna taktyczna nigdy nie była tak aktualna, jak ma to miejsce w tym momencie. Dlaczego? Ponieważ to element, który jest bardzo potrzebny formacjom, stojącym za mną. Medyk, będący za ich plecami podczas danego zdarzenia, często z plecakiem i bronią, wie i działa wtedy, kiedy oni muszą podjąć naprawdę taktyczne działania w stosunku do osób, które tych działań potrzebują lub są ich celem. Jest to tym bardziej aktualne, że za wschodnią granicą mamy konflikt zbrojny.

Miron Leśniarek, Kierownik Stacji Państwowego Ratownictwa Medycznego w Kępnie

W manewrach biorą udział czteroosobowe zespoły, a trzy takie zespoły zostaną połączone w jedną drużynę. Drużyny nie będą znać zadań, które mają wykonać, a będą je realizować przez trzy dni i dwie noce. Łącznie do wykonania będzie dziewięć „misji”. W więkoszści będą to drużyny złożone z żołnierzy, policjantów i przedstawicieli służby więziennej. Taki skład gwarantuje, że drużyna może sprawdzić się w każdej przestrzeni, w której członkowie podległych grup się specjalizują. Dla wojska będzie to teren otwarty, policji – teren zabudowany, a służba więzienna najlepiej sprawdza się w ciasnych pomieszczeniach oraz w więzieniach. W ten sposób każda ze służb będzie mogła korzystać z doświadczeń innych jednostek. W czasie zawodów i warsztatów grupa porusza się własnym samochodem, przy czym kierowca wchodzi w skład drużyny. 

W skład głównej komisji sędziowskiej wejdzie płk dr Leszek Kołtun – prorektor SWWS oraz ppłk Łukasz Gawron – zastępcaca Dyrektora AŚ Kraków. W czasie uroczystego rozpoczęcia zawodów 25 maja w hali Arena Kalisz odbędzie się pokaz samoobrony, który zabezpieczy GISW, natomiast pokaz interwencyjny zostanie zabezpieczony przez SWWS. Młodzież będzie mogła uczestniczyć w trzech różnych wykładach na temat bezpieczeństwa, a w między czasie oglądać przygotowane stoiska oraz pokazy jednostek specjalnych. Działania zostaną również połączone z Dniem Edukacji Dla Bezpieczeństwa. Będzie również można zapoznać się z trendami technicznymi wykorzystywanymi w służbach mundurowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a wspierają je także władze Kalisza oraz poseł Jan Mosiński.

Fot.: KŁ i SWWS

Zdjęcia archiwalne














Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze