baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Nagroda specjalna dla pary rolników z regionu

W niedzielę w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się uroczysty finał XXI edycji Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”. Statuetkę Siewcy oraz nagrodę w wysokości 15 tys. zł otrzymało 10 laureatów spośród 20 nominowanych. Gwiazdą wydarzenia był Michał Wiśniewski z zespołem Ich Troje.

W ciągu 21 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1300 rolników, nagrodę główną – statuetkę Siewcy, otrzymało ponad 195 producentów rolnych. Do XXI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021 przystąpiło 45 gospodarstw rolnych z Wielkopolski. Konkurs, od samego początku jest organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. To wyjątkowe w skali kraju i największe w regionie przedsięwzięcie promujące wielkopolskie rolnictwo.

Wielkopolskie rolnictwo charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, innowacyjnością dbałością o jakość wytwarzanych produktów oraz troską o zachowanie charakteru obszarów wiejskich. Rolnicy z Wielkopolski od dziesięcioleci znajdują się w czołówce producentów trzody chlewnej, wołowiny, mleka, jaj. Wielu z nich z pokolenia na pokolenie przekazuje szacunek i pasję do uprawy roli swoim następcom. Mimo licznych przeciwności związanych z występowaniem wirusa ASF, wysokich cen paliwa i nawozów czy suszy Wielkopolscy Rolnicy osiągają znakomite rezultaty i rozwijają swoje gospodarstwa. Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” jest doskonałą okazją do podziękowania wszystkim rolnikom za ich trud i troskę o to by na naszych stołach nigdy niczego nie zabrakło. – mówił podczas gali finałowej Konkursu Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

Zarząd Województwa Wielkopolskiego powołał Kapitułę Konkursową, która wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała Zarządowi Województwa grupę 20 nominowanych i 10 laureatów do otrzymania nagrody.

Oceniane gospodarstwa prezentowały wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiali troskę o środowisko naturalne. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, ogrodnictwo, drobiarstwo, produkcja kwiatów i przetwórstwo.

Obszary wiejskie są od lat wspierane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Realizowane są liczne programy poprawiające infrastrukturę wodno-ściekową, drogową oraz kulturalną. Wspierane są inicjatywy w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi, a także o charakterze kulturowym, zachowania tradycji oraz dziedzictwa kulinarnego. Sektor pszczelarski od kilku lat również regularnie otrzymuje wsparcie z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Wiele milionów złotych trafiło na tereny wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich- wyliczał województwie wsparcie wicemarszałek Grabowski

W tym roku, podczas finałowej gali Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021 po raz pierwszy wręczona została nagroda specjalna za szczególne osiągnięcia, wkład i zaangażowanie w rozwój działalności rolniczej na terenie Województwa Wielkopolskiego. Otrzymali ją Państwo Bronisława i Jan Chlasta z Nowych Skalmierzyc z powiatu ostrowskiego.

Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” to inicjatywa, która pokazuje jak zmienia się obraz wielkopolskiej wsi. Rozwój gospodarstw przez wdrażanie nowych technologii na wielu płaszczyznach ich funkcjonowania pokazuje, że wielkopolscy rolnicy idą z duchem czasu i są konkurencyjni na rynkach krajowych oraz zagranicznych. Kapituła konkursowa wizytując gospodarstwa docenia starania rolników o rozwój nie tylko w sferze gospodarczej, ale także estetykę prowadzonych gospodarstw będących wizytówką gospodarza. – mówi prof. Grzegorz Skrzypczak przewodniczący kapituły konkursowej

Część artystyczną finału rozpoczął występ zespołu wokalnego Dynamitki, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie. Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół Ich Troje z liderami Michałem Wiśniewskim i Anną Świątczak, którzy zaśpiewali najpopularniejsze utwory grupy dając wspaniały koncert.

W załączeniu przesyłam dokładną listę nominowanych, laureatów oraz wyróżnionych nagrodą specjalną wraz z informacją o miejscowościach, gminach i powiatach ich pochodzenia.

Przesyłam także szczegółowy opis gospodarstw wszystkich wyróżnionych rolników.

Źródło: UMWW
























Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze