baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Pirosłowa i pirosny – nowa wystawa w Wieży Ciśnień

Wieża Ciśnień zaprasza na nową wystawę. Tym razem zobaczą Państwo sztukę pirografii. Zaprezentowane zostanie około 40 „wypalanych” prac Zuzanny Dolegi, które składają się na wystawę pt. „Pirosłowa i pirosny”. Kuratorem wystawy jest Anna Michalak – Bartosz. Wernisaż odbędzie się w 23 czerwca o godz. 18:30.

W szczelinie między snami a słowami mieści się wszystko to, co nienazwane, a także i to, co jeszcze nie miało miejsca, choć nie mamy przecież pewności, że się nie wydarzyło. To przestrzeń spotkania, zaklinania rzeczywistości i nieprzewidywalnych zjawisk. To przestrzeń magiczna, choć tak naprawdę bardzo ludzka, bliska człowiekowi i z tęsknoty za nim utkana. Szczelina po obecności nie domaga się tłumaczeń, dopowiedzeń. Nie prosi o smutek i żal w formie opłakiwania. Nie jest stratą samą w sobie, a możliwością i tajemnicą. Stanowi namacalny ślad i znak, który prowadzi nas do siebie samych – zarówno na jawie i we śnie. Jesteśmy somnambulikami, trzymającymi się kurczowo owej jawy, choć to właśnie śpiąc i śniąc wypowiadamy świat i kształtujemy siebie na nowo. Słowo i powidok zacierają się, stając równoważnymi, znosząc tym samym rodzaj pojedynku. Światło wnika poprzez szczeliny, otula, wypełnia i dopełnia mrok, a nieobecność daje nagle przestrzeń na współistnienie, nadzieję, na nowe – zbudowane i oparte na sennym systemie wartości, powstałym z popiołu.

 
Pirosłowa i pirosny to cykl poświęcony tęsknocie za zrozumieniem i byciem wysłuchanym. To rodzaj sygnału, który wysyłamy w świat z nadzieją na odpowiedź. To powidok obecności, w którym pierwotne elementy – papier, ogień, popiół – łączą się w słowie, a także w dziecięcym przywoływaniu istnienia poprzez reprezentację papierowej sylwety – imitacji i namiastki obrazu człowieka. Ulotność tajemnicy jawi się i znika z pomocą światła, cienia i nieobecności.

Zuzanna Seweryna Dolega – ur. w 1990 roku w Gdyni, gdzie mieszka i tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Zajmuje się pirografią, rysunkiem, kolażem, instalacjami artystycznymi, tkaniną, miniaturami i projekcjami analogowymi.
Absolwentka, a obecnie Asystentka w Pracowni Rysunku Studyjnego i Pracowni Rysunku Koncepcyjnego, wykładowczyni i twórczyni autorskiego fakultetu z dziedziny kolażu na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Prowadzi również zajęcia na podyplomowych studiach Arteterapii w Gdańsku.

Od 2012 roku specjalizuje się (jako jedna z nielicznych w kraju) w technice pirografii, którą łączy zawsze ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, instalacjami typu site specific dla miejsca i ludzi, wykorzystującymi światło i grę cieni. Tworzy również monumentalne instalacje-wycinanki i kolaże. W poszukiwaniach twórczych zajmują ją także zagadnienia z dziedzin takich jak neuroestetyka i synestezja w sztuce.
Uczestniczka wielu wystaw i projektów artystyczno-badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jej prace były prezentowane i znajdują się w kolekcjach między innymi w: Polsce, Niemczech, Danii, Macedonii, Turcji, Tunezji, Japonii, Chinach, Australii, Argentynie, Ekwadorze.

Miłośniczka roślin doniczkowych, pszczół i właścicielka psa Majoneza.

Wybrane osiągnięcia 2021:

2021 – Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2020
2021 – Istanbul Artist Residency, międzynarodowa rezydencja artystyczna i wystawa, Akaretler, Besiktas, Stambuł, Turcja
2021 – Lichtstrom Festival, międzynarodowy festiwal sztuki światła, Ingolstadt, Niemcy
2021 – Approach, IAPMA 2021 Congress in Toyota, Toyota City Folk Craft Museum, Japonia (wystawa zbiorowa)
2021 – Origins and Destinations – 35 years of IAPMA, The University of Tasmania, Burnie, Tasmania (wystawa zbiorowa)
2021 – Postal Artist Books, Q Gallery Multidisciplinary Gallery from COCOA, USFQ São Francisco de Quito University, Quito, Ekwador (wystawa zbiorowa)
2021 – Postal Artist Books, Pabellon de Bellas Artes UCA, in Buenos Aires, Argentyna (wystawa zbiorowa)
2021 – Postal Artist Books, Oswald de Andrade Gallery, Sao Paulo, Brazylia (wystawa zbiorowa)
2021 – OPA#6 (Otwarte Pracownie Artystyczne), Kolonia Artystów Dolne Miasto, Gdańsk (wystawa zbiorowa)
2021 – Natura Człowieka (wystawa w duecie z mamą-malarką – Marią Wróbel-Dolega), GAK Plama, Gdańsk
2021 – G8 – Wystawa plenerowa grafiki kobiecej, instalacja site specific w parku Kamienna Góra w Gdyni

– członkini prestiżowego stowarzyszenia IAPMA (The International Association of Hand Papermakers and Paper Artists)
– członkini Stowarzyszenia Halo Kultura
– członkini międzynarodowego stowarzyszenia Women Working With Light
– prowadząca warsztaty, prelekcje, wykłady z dziedziny kolażu, współpracując z ośrodkami kultury i sztuki, między innymi: GAK Plama, Gdańska Galeria Miejska, Halo Kultura, ASP w Gdańsku, Wikimedia Polska, Dom Spotkań z Historią, FINA, Dom Kultury Praga.

źródło: OKP Wieża Ciśnień

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze