Wystawa Roberta Kuśmirowskiego w Galerii Tarasina
W czwartek, 30 czerwca 2022 roku, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, zostanie otwarta wystawa Roberta Kuśmirowskiego zatytułowana „Story ON/OFF”. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 19.00 a w trakcie jego trwania, o godzinie 20.00 zaprosimy zebranych gości na spotkanie autorskie z Artystą. Wystawa „Story ON/OFF” prezentowana będzie w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu od 30 czerwca do 20 sierpnia 2022 roku.
Robert Kuśmirowski to performer, autor instalacji, obiektów, fotografii oraz rysunków związany z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie i Guido Costa Projects w Turynie. Laureat Paszportów „Polityki” za 2005 rok i Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie Sztuk Wizualnych za 2011 rok oraz wielu innych nagród.
Przez krytyków i interpretatorów swojej sztuki Robert Kuśmirowski nazywany jest „geniuszem atrapy”, „genialnym imitatorem”, „fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości”. Sam o sobie mówi, że „mimo zajętości w eksploracji spuścizn historycznych, patrzy daleko w przyszłość”, a motywacją jego działań jest „inny człowiek i jego pozbierany świat” .
Większość jego prac oparta jest na rekonstrukcji i kopiowaniu starych przedmiotów, dokumentów, fotografii, a raczej tworzeniu ich łudząco podobnych imitacji. Zazwyczaj nie mają one swego określonego pierwowzoru, a jedynie przywołują kulturę materialną pewnej epoki. Zawsze jednak cechuje je obsesyjna dokładność i skrupulatność. W większych instalacjach ujawnia się też kolekcjonerskie zamiłowanie artysty – nagromadzone przedmioty tworzą wówczas trudne do ogarnięcia zbiory. W ten sposób Kuśmirowski odwołuje się do pamięci, historii i nostalgii, jaka towarzyszy kulturze wizualnej z odległej i nieco bliższej przeszłości, powoli znikającej pod kolejnymi warstwami. Dzięki temu w jego pracach ujawnia się też wątek wanitatywny – odtwarzanie minionej kultury materialnej staje się sposobem podejmowania tematu krótkotrwałości, przemijalności i śmierci. Podobny charakter mają też jego akcje i działania performerskie, czasami uzupełniane komponowaną przez niego muzyką.
Ekspozycja stworzona na potrzeby Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w swej przeważającej części oparta będzie o materiały dokumentujące wcześniejsze działania wystawiennicze i performatywne artysty. Zostaną one zaprezentowane w przestrzeni galerii w nieoczywisty sposób. Posłużą do tego eksponaty, meble i elementy architektoniczne zbudowane specjalnie na potrzeby tej ekspozycji. Całość prezentacji stanowić będzie odpowiedź na przemyślenia artysty zawarte w tekście przewodnim do wystawy, o historii jako nauce oraz formie dokumentowania tego co się wydarzyło podczas naszej nieobecności. Historia, wg Roberta Kuśmirowskiego, to „nauka psychospołeczna, gdzie wszystkie omawiane i opisywane zdarzenia, nawet te najnowsze, są podważeniem istoty rzeczywistości i tego, co naprawdę się zdarzyło”. Historią jest to co było i o czym wiemy, że się zdarzyło, ale również to, co pozostaje poza obszarem naszej wiedzy, a także to czego sami doświadczamy ale mamy świadomość, że za chwilę przestanie istnieć. Bo historia rozpoczyna się dokładnie wtedy kiedy się kończy. Podlega ona bezpośredniemu wpływowi cech osobistych „historiodawców”, takich jak prywatne odczucia czy przekonania, a nawet niedoskonałości języka czy umysłu. Destrukcyjnie na przekaz zawarty w historii oddziałuje także upływający czas. Dlatego wymaga ona dokumentacji. Dokumentowanie sięga korzeniami do chwili, w której „zapisywana” historia miała swoje miejsce i czas. Wynika ono z ludzkiej potrzeby upamiętniania wydarzeń, osób i miejsc w celu pozostawienia czytelnego ich zapisu. Dokument również podlega procesowi upływającego czasu a zatem też może ulec swoistemu rozpadowi. Istnieje nierozerwalny związek między dokumentem a historią, podobny do tego jaki jest między fotografią a pamięcią. Bowiem „historia rozpada się na dokumenty”.
Robert Kuśmirowski to performer, autor instalacji, obiektów, fotografii oraz rysunków. Urodził się w 1973 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Rzeźby Monumentalnej prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki. W roku akademickim 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2 oraz Beaux-Arts Rennes. Związany z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie i Guido Costa Projects w Turynie. Laureat Paszportów „Polityki” za 2005 rok i Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie Sztuk Wizualnych za 2011 rok oraz wielu innych nagród. Mieszka i pracuje w Lublinie. Od 2007 roku zatrudniony na macierzystej uczelni Instytutu Sztuk Pięknych WA UMCS w Lublinie, Katedra Intermiediów oraz Sammer Academy in Salzburg w latach 2013-2014.
Źródło: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina