Praca dla młodzieży Kalisz 2022 – Gdzie szukać?
Wakacje są najbardziej wyczekiwanym okresem w ciągu roku dla uczniów. Natomiast wielu z nich nie chce „leniuchować” przez dwa miesiące – zamiast tego woleliby pracować, by zarobić na wymarzony wyjazd. Jednak często nie wiedzą gdzie tej pracy szukać.
W jakim wieku można pracować?
Już mając 12 lat można pracować, jeśli ma się na to ochotę. Jednak należy pamiętać o tym, że nie można podjąć pracy na podstawie umowy o pracę uregulowanej w Kodeksie pracy. Alternatywną formą podjęcia pracy zarobkowej w tym wieku może być umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Praca podjęta przez 12-latka musi wiązać się z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.
W takiej sytuacji niezbędna jest:
- zgoda rodziców lub innych opiekunów prawnych;
- zezwolenie inspektora pracy;
- posiadanie zgody lekarskiej;
- posiadanie zgody dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko.
Na podstawie umowy o pracę można zatrudnić pracownika w wieku 15-17 lat, jeśli:
- ukończył co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową;
- przedstawia świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.
Młodociani pracownicy (będący w przedziale wiekowym 15-17 lat) mogą wykonywać pracę lekką, która nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego.
Natomiast jeśli chodzi o czas pracy pracownika młodocianego, to:
- w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę;
- w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
Ile wynosi stawka minimalna?
Na ten moment jest to 19,70 zł brutto. Natomiast w roku 2023 ta kwota przekroczy sumę 22 zł brutto.
Gdzie młodzież może znaleźć pracę?
W internecie możemy znaleźć wiele stron, dzięki którym znalezienie pracy nie jest aż takie trudne.
Jednym z przykładów jest strona olx.pl. W Kaliszu znajdziemy 38 ogłoszeń dotyczących pracy sezonowej/dodatkowej, w odległości 2 km od miasta – 47 ogłoszeń. Gdy zwiększymy odległość* od Kalisza o 10 km to ukaże nam się 65 ogłoszeń, w tym między innymi:
- 26 z nich dotyczy rolnictwa i ogrodnictwa. Są to prace polegające najczęściej na zbieraniu warzyw i owoców.
- 4 z nich dotyczą marketingu i PR. Według przedstawionych ofert – te prace odbywają się zdalnie, polegają na wykonywaniu telefonów.
- 4 z nich dotyczą gastronomii – barman, kelner, osoba sprzątająca.
- 4 z nich dotyczą kierowców, którym zadaniem byłoby rozwożenie towarów, jedzenia.
- Oraz wiele innych, czyli praca na produkcji, kasjer, wykładanie towaru, inwentaryzacje.
Nie należy jednak poszukiwać pracy tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu. Można również zgłosić się do Ochotniczego Hufca Pracy w Kaliszu, gdzie wakacyjną pracę na terenie Kalisza oraz powiatu znajdą osoby, które ukończyły 15 rok życia. Jednak pośrednik pracy, pani Joanna Jaśkiewicz poinformowała nas, że niewielu pracodawców chce zatrudnić osoby niepełnoletnie. W tym przypadku pośrednik pracy poleca zgłosić się do OHP już w czerwcu, gdy ofert jest więcej. Co roku liczba osób zgłaszających się jest podobna – wynosi około 60. Najwięcej ofert dotyczy pracy na produkcji, sprzedaży w sklepach jak i w budkach z lodami. Możliwy jest również zarobek podczas wyjazdów weekendowych oraz zbierania owoców sadach, czy też warzyw na polu.
Warto również „poświęcić” jeden dzień i udać się do potencjalnych przyszłych pracodawców. Nie zawsze w witrynach sklepowych znajdziemy informację o dostępnych miejscach pracy.
*Zwiększanie odległości od Kalisza wpływa znacząco na zwiększanie się ilości dostępnych miejsc pracy w kategorii „rolnictwo i ogrodnictwo”. Dane pochodzą z dnia 14.07.2022r.
Dane prawne pochodzą ze strony kadryinfor