
„A-Kumulacje 2025, Kaliskie Biennale Sztuki” – Ruszyła piąta edycja!
W przestrzeniach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu zainaugurowano piątą edycję Kaliskiego Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2025”. Organizowane wydarzenie – jak przypomniała dyrektorka Galerii im. Jana Tarasina, Joanna Dudek – ma służyć integracji środowiska artystycznego związanego z Kaliszem.
– Jest to najbardziej demokratyczna impreza artystyczna, ponieważ tu można samemu zgłosić swoje prace. Mogą się spotkać zarówno studenci, jak i absolwenci naszego wydziału – podkreślała podczas konferencji.
Fotografia jako temat i język
Tegoroczną edycję kuratoruje Adrian Wykrota – fotograf, dokumentalista i edukator wizualny, związany z poznańską fundacją Pix House.
– My również dołączamy się tutaj z naszymi wystawami i wydarzeniami. Dzięki kuratorowi skupiamy się także na problemie fotografii – czym tak naprawdę jest, wokół jakich zagadnień dziś koncentruje naszą uwagę, na ile opowiada o sprawach istotnych, a na ile jest propozycją twórców dla twórców – ale bez udziału sztucznej inteligencji. Zastanawiamy się też, na ile możemy wspaniale dzielić się tymi problemami i refleksjami między sobą – zaznaczyła.
W wyniku naboru ogłoszonego w listopadzie 2024 roku na konkurs napłynęło 68 prac 45 artystek i artystów. Jury w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza – kuratorka Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka – prodziekan ds. sztuki i współpracy z otoczeniem WPA UAM, prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz – kierownik Zakładu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzynarodowej UAM, Robert Kuciński – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Joanna Dudek – dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz Adrian Wykrota – kurator biennale, podczas obrad, które zakończyły się 20 marca 2025 roku, zdecydowało o zakwalifikowaniu do drugiego etapu konkursu 36 prac autorstwa 29 artystek i artystów.
Wystawa konkursowa będzie prezentowana od 16 kwietnia do 24 maja 2025 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Galerii Uniwersyteckiej im. prof. Andrzeja Niekrasza na WPA w Kaliszu.
– Dominują techniki tradycyjne – malarstwo, fotografia, rzeźba, ale są też instalacje, w tym jedna interaktywna – mówiła Joanna Dudek.
Obraz jako opowieść
Wydarzenia towarzyszące skupią się m.in. wokół reportażu fotograficznego. 25 kwietnia zaprezentowane zostaną dwie odrębne ekspozycje: „Ujawnienie” Agnieszki Sadowskiej o kryzysie migracyjnym oraz „Home Town” Krzysztofa Zielińskiego – fotograficzny portret Wąbrzeźna przełomu tysiącleci.
– To będzie przejmująca wystawa, warto ją zobaczyć z trochę innej perspektywy – podkreślała dyrektorka Galerii Tarasina, odnosząc się do prac Sadowskiej.
Biennale w rytmie miasta
Jak zaznaczył dziekan WPA, wydarzenie stanowi nie tylko artystyczny przegląd, ale też społeczną platformę refleksji:
– Nie ma sztuki bez demokracji i demokracji bez sztuki. Sztuka ożywia demokrację tym, że daje krytyczny, niebanalny ogląd, wyławia coś, czego nie da się wyłowić w inny sposób – powiedział dziekan Radosław Nawrocki.
Na gali finałowej, która odbędzie się 22 maja, przyznane zostaną cztery nagrody, w tym Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza oraz Nagroda Publiczności.
