Akademia Dialogu – sytuacja uchodźców z Ukrainy w Polsce
Kaliszanie nie przestają angażować się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kolejne wydarzenie w ramach Akademii Dialogu stawia na tapecie realia życia wschodnich sąsiadów. Spotkanie odbędzie się w Akceleratorze Kultury w środę, 15 maja, o godzinie 18:00.
Od 24 lutego 2022 roku, kiedy to wybuchła kolejna faza wojny na wschodniej granicy, Polska przeżywała transformację społeczną. Zbigniew Judasz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Kalisza do spraw wielokulturowego dziedzictwa Kalisza oraz mniejszości narodowych i etnicznych, podkreśla, że:
Spontaniczna ofiarność obywateli, otwarcie swoich domów dla uchodźców, pomoc materialna i wsparcie emocjonalne, na zawsze zapisały się w nowoczesnej historii kraju, jako bezprecedensowy akt ofiarności i wsparcia dla narodu ukraińskiego.
Dodaje także, że systemowe rozwiązania administracji publicznej stworzyły dobre warunki do życia dla naszych sąsiadów.
Jednak po prawie dwóch latach od eskalacji konfliktu, pytania o długofalowe skutki pozostają otwarte. Jak Polacy i Ukraińcy radzą sobie z kryzysem? Jak znoszą długotrwały konflikt Polacy? Jak uchodźcy z Ukrainy radzą sobie z permanentną niepewnością o swoją przyszłość? W jaki sposób ta sytuacja wpływa na ekonomię, edukację i stan emocjonalny społeczeństwa?
Na te pytania postara się odpowiedzieć zaproszony panel ekspertów, w tym przedstawiciele Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu oraz instytucji miejskich. Wśród gości będzie także ks. Roman Voznyak, proboszcz Kościoła Greckokatolickiego w Kaliszu.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Akademii Dialogu.
Źródło: Miasto Kalisz