baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości zostanie zlikwidowana?

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w funkcjonowaniu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, której nazwa oraz władze mają zostać zmienione. Obecne kierownictwo resortu sprawiedliwości oraz władze więziennictwa chce mieć wpływ na funkcjonowanie uczelni. Rektor uczelni Michał Sopiński odpiera zarzuty.

O swoich planach Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar oraz wiceminister Maria Ejchart poinformowali na specjalnej konferencji prasowej. Kwestionują oni poziom kształcenia funkcjonariuszy Służby Więziennej. Akademia, która do 2023 nosiła nazwę Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, została przekształcona w 2019 roku z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Za wadliwy uznają system, w którym to rektora wybiera Senat uczelni. Zdaniem Ejchart w uczelniach kształcących służby mundurowe standardem powinno być powoływania i odwoływanie rektora przez właściwego ministra, w tym przypadku Ministra Sprawiedliwości. Sceptycyzm Ejchart budzi także wzrost wydatków z budżetu państwa przeznaczonego na funkcjonowanie uczelni oraz przekazywanie na jej rzecz licznych nieruchomości, w kraju i zagranicą, które częściowo wyprowadzono z zasobów SW.

Głos w sprawie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości zabrał także Andrzej Pecka, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, który podkreślił, że tworząc tę szkołę, wyprowadzono z zasobów SW szereg nieruchomości, których wartość jest liczona w kilkudziesięciu milionach złotych. Jego zdaniem powołanie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości zaburzyło system szkolenia w Służbie Więziennej.

Zarzuty te kategorycznie odpiera rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Michał Sopiński:

Wbrew stereotypom, Służba Więzienna to sztuka otwierania, a nie zamykania drzwi, pokazywania, że powrót do społeczeństwa zawsze jest możliwy. Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest liderem i motorem napędowym zmian w polskiej penitencjarystyce. To my odpowiadamy za wdrażanie oddziaływań resocjalizacyjnych oraz wdrażanie systemu ochrony dynamicznej. Mediacje, sprawiedliwość naprawcza, prawa człowieka – tym wszystkim zajmujemy się w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Nasze książki i publikacje to doskonałe przykłady innowacyjnej nauki. Wydajemy je zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Na konferencjach naukowych na całym świecie prace powstające w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości są szeroko dyskutowane. Akademia Wymiaru Sprawiedliwości działa na rzecz polskiego wymiaru sprawiedliwości. Posiada zapewnioną nam przez konstytucję, niezbędną autonomię instytucji szkolnictwa wyższego. Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest całkowicie apolityczna, bo tylko apolityczna nauka może dążyć do podstawowego celu wszelkich badań naukowych, jakim jest odkrywanie prawdą. Sam jako Rektor nie jestem członkiem żadnej partii politycznej, a moje poglądy są opiniami o charakterze prywatnym.

dr Michał Sopiński

Rektor Sopiński w obronie kierowanej przez siebie uczelni aktywny jest także w swoich mediach społecznościowych


Resort Sprawiedliwości przygotował projekt ustawy, której celem jest powołanie szkoły, która będzie kształcić funkcjonariuszy Służby Więziennej. Uczelnia ma zmienić nazwę na Wyższą Szkołę Służby Więziennej, która będzie uczelnią zawodową, nadzorowaną przez Dyrektora Generalnego SW i ministra sprawiedliwości oraz szkołą, która będzie przygotowywała do uzyskania stopnia oficerskiego. Żeby jednak tak się stało stosowną ustawę najpierw musi uchwalić parlament a potem podpisać Prezydent Andrzej Duda. Choć Prezydent i jego otoczenie nie wypowiedzieli się jeszcze w tej sprawie to obecna wyraźna różnica zdań między obozem Prezydenta a rządem Donalda Tuska każe przypuszczać, iż takowa ustawa może zostać zawetowana. Jednakże o jej dalszych losach będziemy informować na łamach Latarnika Kaliskiego.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze