reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

„Akademicy” na Wielkim Pikniku Służb w Kobylej Górze

W minioną niedzielę studenci i wykładowcy ratownictwa medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu, a także przedstawiciele władz uczelni brali udział w Wielkim Pikniku Służb w Kobylej Górze.

Impreza zgromadziła setki mieszkańców południowej Wielkopolski, którzy mogli obejrzeć pokazy i specjalistyczny sprzęt będący na wyposażeniu wojska, grup antyterrorystycznych, a także służb ratownictwa medycznego, wodnego i pożarniczego. Przy stoisku Akademii Kaliskiej ciągle pojawiało się mnóstwo osób, które chętnie korzystały z fachowego instruktażu naszych studentów ratownictwa medycznego w udzielaniu pierwszej pomocy. Ćwiczenia z fantomami to dla wielu była nie lada gratka. Pojawiło się sporo młodych ludzi, którzy dopytywali o warunki studiowania na kierunkach związanych z obronnością i przyszłą pracą w zawodach medycznych.

„Chodzę do liceum i chciałabym wybrać studia o profilu biologiczno-chemicznym” – mówi Justyna z Ostrzeszowa. „Dotąd myślałam o pielęgniarstwie, ale ratownictwo medyczne teraz wydaje mi się nawet bardziej interesujące. Kto wie, może właśnie studia w Kaliszu?”

Wielki Piknik Służb był wstępem do największych w kraju manewrów poszukiwawczo-ratowniczych RENEGADE/SAREX22, które mają  sprawdzić zdolności sił zbrojnych RP i poszczególnych służb jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.

„To bardzo ważne, by w momencie zagrożenia, jakiego obecnie doświadczamy za sprawą wojny w Ukrainie, przykładać wielką wagę do podnoszenia kwalifikacji i operatywności służb, gwarantujących bezpieczeństwo Polakom. Akademia Kaliska jest tą uczelnią, która kształci specjalistów zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, sanitarnego, epidemiologicznego, jak i cyberbezpieczeństwa – tak istotnego, by zapobiegać dezinformacji nie tylko w czasie wojny” – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej, podczas otwarcia pikniku. „O wysokim poziomie kształcenia m.in. ratowników medycznych w Akademii Kaliskiej niech świadczy fakt, iż w licznych zawodach i ogólnopolskich konkursach zajmują oni czołowe miejsca, a obecnie nasi studenci w warunkach wojennych m.in. szkolą służby ukraińskie pod Lwowem. Jestem z nich bardzo dumny.”

Patronat na Wielkim Piknikiem Służb sprawowała m.in. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która spotkała się z władzami oraz studentami Akademii Kaliskiej. Minister podkreśliła, że przez ostatnie dwa lata walki z COVID-19 nie tylko służby medyczne, ale także straż pożarna, wojsko i policja były zaangażowane w pracę na rzecz bezpieczeństwa. „Polskiemu rządowi zależy na tym, aby Polacy czuli się bezpiecznie i dlatego takie inicjatywy, jak ta w Kobylej Górze, cieszą się potężnym zainteresowaniem i wsparciem.”

Źródło: AK
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze