“Akademicy” na Wielkim Pikniku Służb w Kobylej Górze

W minioną niedzielę studenci i wykładowcy ratownictwa medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu, a także przedstawiciele władz uczelni brali udział w Wielkim Pikniku Służb w Kobylej Górze.

Impreza zgromadziła setki mieszkańców południowej Wielkopolski, którzy mogli obejrzeć pokazy i specjalistyczny sprzęt będący na wyposażeniu wojska, grup antyterrorystycznych, a także służb ratownictwa medycznego, wodnego i pożarniczego. Przy stoisku Akademii Kaliskiej ciągle pojawiało się mnóstwo osób, które chętnie korzystały z fachowego instruktażu naszych studentów ratownictwa medycznego w udzielaniu pierwszej pomocy. Ćwiczenia z fantomami to dla wielu była nie lada gratka. Pojawiło się sporo młodych ludzi, którzy dopytywali o warunki studiowania na kierunkach związanych z obronnością i przyszłą pracą w zawodach medycznych.

“Chodzę do liceum i chciałabym wybrać studia o profilu biologiczno-chemicznym” – mówi Justyna z Ostrzeszowa. “Dotąd myślałam o pielęgniarstwie, ale ratownictwo medyczne teraz wydaje mi się nawet bardziej interesujące. Kto wie, może właśnie studia w Kaliszu?”

Wielki Piknik Służb był wstępem do największych w kraju manewrów poszukiwawczo-ratowniczych RENEGADE/SAREX22, które mają  sprawdzić zdolności sił zbrojnych RP i poszczególnych służb jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.

“To bardzo ważne, by w momencie zagrożenia, jakiego obecnie doświadczamy za sprawą wojny w Ukrainie, przykładać wielką wagę do podnoszenia kwalifikacji i operatywności służb, gwarantujących bezpieczeństwo Polakom. Akademia Kaliska jest tą uczelnią, która kształci specjalistów zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, sanitarnego, epidemiologicznego, jak i cyberbezpieczeństwa – tak istotnego, by zapobiegać dezinformacji nie tylko w czasie wojny” – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej, podczas otwarcia pikniku. “O wysokim poziomie kształcenia m.in. ratowników medycznych w Akademii Kaliskiej niech świadczy fakt, iż w licznych zawodach i ogólnopolskich konkursach zajmują oni czołowe miejsca, a obecnie nasi studenci w warunkach wojennych m.in. szkolą służby ukraińskie pod Lwowem. Jestem z nich bardzo dumny.”

Patronat na Wielkim Piknikiem Służb sprawowała m.in. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która spotkała się z władzami oraz studentami Akademii Kaliskiej. Minister podkreśliła, że przez ostatnie dwa lata walki z COVID-19 nie tylko służby medyczne, ale także straż pożarna, wojsko i policja były zaangażowane w pracę na rzecz bezpieczeństwa. “Polskiemu rządowi zależy na tym, aby Polacy czuli się bezpiecznie i dlatego takie inicjatywy, jak ta w Kobylej Górze, cieszą się potężnym zainteresowaniem i wsparciem.”Źródło: AK

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Co tam się działo! Adam Balski starł się z chorwackim potworem!

21 maja 2022

Co się działo tej sobotniej nocy w Londynie! Najlepsze thrillery...

czytaj więcej»

Turystyka na dwóch kołach. Rowerem przez Ostrów Wielkopolski

21 maja 2022

Wiosna zaskoczyła w tym roku wyjątkowo ładną i ciepłą pogodą....

czytaj więcej»

Drugi etap obchodów stulecia kaliskiej Prosny

21 maja 2022

W niedzielę 22 maja odbędą się obchody stulecia Prosny 1922...

czytaj więcej»

Plenerowa Impreza Rodzinna

21 maja 2022

Od 12:00 do 21:30 na placu przy Centrum Kultury i...

czytaj więcej»

Za tydzień rodzinny rajd rowerowy

21 maja 2022

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz Miasto Kalisz zapraszają do wzięcia udziału...

czytaj więcej»

ZSP w Kaliszu z klasami patronackimi Klastra Lotniczego

21 maja 2022

19 maja 2022 roku uroczyście został podpisany aneks dot. współpracy...

czytaj więcej»