Akcja poboru krwi na Głównym Rynku

W najbliższy poniedziałek, w Światowym Dniu Krwiodawcy, odbędzie się otwarta akcja poboru krwi na Głównym Rynku w Kaliszu. Ta tradycyjna akcja organizowana jest przez Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nieprzerwanie od 2006 roku i nawiązuje do obchodzonego w tym okresie Święta Miasta Kalisza – stąd jej hasło przewodnie „Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy na Urodziny Miasta”.

Krew będzie można oddać w  godzinach od 13:00 do 17.00. Dawca musi mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. 

Krew pozostaje ciągle niezastąpionym, a równocześnie najczęściej stosowanym lekiem ratującym ludzkie życie i zdrowie. Każdego dnia na krew czekają chorzy, ofiary wypadków, pacjenci wymagający zabiegu. Do każdej operacji musi być zabezpieczona odpowiednia ilość krwi. Czasami wystarczy kilka jednostek, jednak podczas skomplikowanych zabiegów, przeszczepów potrzeba od kilku do kilkudziesięciu litrów. Średnio 1 na 10 osób hospitalizowanych wymaga transfuzji krwi. Codziennie, niezależnie od pory roku. potrzebne jest 1000 litrów krwi! Jedyną „fabryką” i źródłem tego bezcennego leku ciągle pozostaje drugi człowiek. A jedna jednostka krwi może uratować życie nawet 3 osób.

Oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a w związku z sytuacją epidemiczną stosowane są obecnie dodatkowe obostrzenia sanitarne. Dawca wypełnia także ankietę wstępną oraz ma mierzoną temperaturę ciała.

Przed oddaniem krwi:

  • dobrze jest zjeść lekki posiłek, najlepiej beztłuszczowy,
  • warto wypić więcej niż zwykle płynów, np. wody, soków,
  • osoby palące powinny ograniczyć palenie co najmniej godzinę przed oddaniem krwi,
  • co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi nie należy spożywać alkoholu,
  • dobrze być wypoczętym, nie po nocnej pracy lub podróży.

Wydarzenie odbywa się w ramach realizacji zadania publicznego „Promocja honorowego krwiodawstwa w społeczności lokalnej” dofinansowanego budżetu Miasta Kalisza.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze