Akt oskarżenia przeciwko deweloperowi Osiedla Dębowego

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 48-letniemu deweloperowi z Kalisza. Chodzi o wyłudzenie około 10 milionów złotych na realizację inwestycji „Osiedle Dębowe”.

Deweloper miał wprowadzić w błąd nabywców lokali mieszkalnych co do zamierzonego sposobu finansowania inwestycji oraz rzeczywistych zdolności finansowych spółki deweloperskiej. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo wykazało, że oskarżony miał zobowiązania finansowe w ramach poprzednich inwestycji, a środki wpłacane przez nabywców mieszkań „Osiedla Dębowego” miały je pokryć. Ponadto nie wszystkie zaliczki na budowę osiedla oskarżony przyjmował na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Na tym rachunku spółka zgromadziła 4,7 miliona złotych, natomiast poza rachunkiem uzyskała 5,3 miliona.
Prokuratura podaje, że w związku z brakiem innych środków finansowych, pozwalających na realizację budowy, deweloper zaprzestał wykonywania prac budowlanych.  Akt oskarżenia obejmuje również działanie dewelopera na szkodę kontrahentów wykonujących prace budowlane lub dostarczających materiały w ramach inwestycji „Osiedle Dębowe”. Z ustaleń wynika, że oskarżony od maja 2018 roku do grudnia 2019 roku wyłudził mienie o wartości ponad 1,7 mln złotych. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Składając wyjaśnienia, powiedział, że jego działanie było podyktowane wzrostem cen materiałów budowlanych oraz robocizny, czego nie mógł przewidzieć. Na rzecz poszkodowanych prokuratura zabezpieczyła 2,9 miliona złotych zajmując udziały w spółce deweloperskiej, a także ustanawiając hipotekę przymusową na nieruchomościach stanowiących współwłasność oskarżonego.

 Źródło: IAR

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze