Ale odlot! W Akceleratorze powstanie rakieta!
Choć podbój kosmosu nadal brzmi nieco jak „science fiction”, to wielu nie rezygnuje z dążenia do realizacji tego marzenia. Z pewnością nie rezygnują z niego pasjonaci kosmosu i astronomii z kaliskiej Fundacji Karola Malaperta, którzy zaprosili mieszkańców miasta na „Miesiąc z astronomią”, a już w przyszłym tygodniu kolejne interesujące spotkanie w ramach tego wydarzenia.
„Miesiąc z astronomią” rozpoczął się 21 marca przed kaliskim ratuszem. W trakcie pierwszego z przygotowanych spotkań kaliszanie mieli okazję obserwować Słońce. Każdy kolejny tydzień dostarcza nowych atrakcji, wśród których mogliśmy już m.in. wysłuchać wykładu na temat Karola Malaperta – patrona fundacji. Jak przyznawał w wywiadzie dla naszej redakcji prezes fundacji – Radosław K. Pior, Malapert to postać nieco na uboczu w świadomości kaliszan, ale z pewnością warto zmienić ten stan rzeczy: „Karol Malapert miał po prostu trochę pecha. W nauce – <stety lub niestety> – zawsze pojawiają się osoby, które trafiają na piedestał – są <celebrytami> i osoby, które żyją w ich cieniu. Malapert był belgijskim jezuitą, naukowcem stanu duchownego. (…) O Malapercie słyszymy w Kaliszu i prawdopodobnie w belgijskim Mons – jego rodzinnym mieście. O tak wybitnej postaci historia niestety zapomniała z tego powodu, że przyszli po nim inni, którzy mieli lepszy <PR>.”
Kolejne ze spotkań z astronomią zaplanowano już na 7 kwietnia. Od godziny 17:00 w kaliskim Akceleratorze Kultury ponownie spotkają się pasjonaci tej dziedziny nauki, ale także i ci, którzy o kosmosie marzą, interesują się nim lub dopiero będą go chcieli poznać – miejsca na pewno nie zabraknie dla nikogo. W trakcie czwartkowego spotkania będzie okazja zbudować rakiety szkolne, które według planu nie pozostaną wyłącznie eksponatem tworzonym na najbliższych warsztatach, ale mają być wysłane w kosmos na zakończenie wydarzenia. Testy lotów rakiet szkolnych już 28 kwietnia w miejscowości Koniec Świata.
Fot. Astronomia w Kaliszu/FB
Zapraszamy na warsztaty rakietowe opisane w artykule. Ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy przez email fundacja@malapert.pl Koszt uczestnictwa 50 zł. Każdy uczestnik dostanie swoją własną rakietę.