Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Alert dla edukacji – pogotowie protestacyjne Związku Nauczycielstwa Polskiego

Nie dla braków kadrowych, nauczania zdalnego, zimnych klas czy niekorzystnych awansów zawodowych. To główne postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego, który od 1 września 2022 roku rozpoczął pogotowie protestacyjne. W sobotę 15 października pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki odbędzie się pikieta ZNP.

Alert dla edukacji uruchomiony został w szkołach, przedszkolach i placówkach edukacyjnych. Związek Nauczycielska Polskiego nie zgadza się na:

  • braki kadrowe, wakaty, zastępstwa;
  • przeładowaną podstawę programową;
  • zbyt liczne klasy;
  • widmo zdalnego nauczania lub zimnych klas;
  • nowy niekorzystny awans zawodowy;
  • gigantyczną inflację, która pochłania nasze pensje i brak podwyżek w tym roku;
  • nastawianie społeczeństwa przeciwko nauczycielom;
  • kłamstwa na temat pracy nauczycieli i zarobków;
  • oszczędności edukacyjne.

Problemem, na który zwracają uwagę protestujący, jest także rosnąca inflacja. Domagają się oni 20% podwyżki dla wszystkich nauczycieli oraz zwiększenie atrakcyjności zawodu i zahamowanie fali odejścia z zawodu.

„Od 1 września w całym Związku Nauczycielstwa Polskiego obowiązuje pogotowie protestacyjne. Wieszane są flagi, plakaty, do rąk rodziców rozdawane są ulotki. W Wielkopolsce od 26 września do 1 października ogłosiliśmy czarny tydzień – przychodziliśmy ubrani na czarno. Był to sygnał dla uczniów i rodziców, którzy pytali, czemu nauczyciele tak chodzą. Tłumaczyli oni, że walczą o polską edukację, że zależy im na zmianach, bo nie dzieje się dobrze” – powiedziała Małgorzata Kowzan, prezes Okręgu Wielkopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego

Od 8 do 14 października funkcjonowało w Warszawie miasteczko edukacyjne. Wielkopolski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego uczestniczył tam zarówno jako uczestnik i współorganizator.  Miasteczko edukacyjne ma na celu omawianie konkretnych tematów poświęconych problemom edukacji, udział w nim biorą także młode osoby:

„W sobotę był dzień przeznaczony dla młodych. Rozmawiali oni o sytuacji młodych w edukacji – dlaczego nie pracują oni w zawodzie, czy dlaczego są braki kadrowe wśród kadry nauczycielskiej” – dodaje Małgorzata Kowzan

Sytuacja w Kaliszu

W Kaliszu, wzorem całej Polski, również prowadzona jest kampania informacyjna. Tak jak w placówkach w innych miastach, w naszym mieście nauczyciele przez jeden tydzień także chodzili ubrani na czarno:

„W Kaliszu oflagowane zostały szkoły oraz prowadzona jest kampania informacyjna. Odbywa się także akcja „Nie sponsoruj swojego pracodawcy” – chodzi o zwrócenie uwagi na wykorzystywanie w pracy prywatnych materiałów i sprzętu w celu realizacji podstawy programowej. W Kaliszu do wszystkich ogniw związkowych przesyłane są informacje dot. form protestu. Nauczyciele z Kalisza i powiatu będą również uczestniczyć w proteście w Warszawie” – przekazała Katarzyna Bieniasiewicz – prezes Zarządu Oddziału Kalisz Związku Nauczycielstwa Polskiego

zdjęcie: Związek Nauczycielstwa Polskiego

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze