baner_AK
reklama-SWWS

Alex Dancyg w Bibliotece Głównej

Alex Dancyg, historyk i edukator z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, spotka się we wtorek 4 października o godz. 11:00 z młodzieżą IV LO im. I.J. Paderewskiego w Kaliszu.

Alex Dancyg (1948) – bohater filmu Krzysztofa Bukowskiego pt. „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”, książki „Dancyg. Historie z bramy” i audycji radiowej Marty Rebzdy pt. „Podwójna tożsamość” – mieszka w Izraelu, w kibucu Nir Oz, gdzie jest specjalistą od nawadniania pól uprawnych. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Yad Vashem. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair. W dzieciństwie wraz z rodziną wyjechał z Polski do Izraela. Przez większość dorosłego życia związany z wojskiem, jako spadochroniarz uczestniczył w kilku wojnach prowadzonych przez Izrael.

Dancyg jako aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego od lat 90. XX wieku spotyka się z uczniami w Polsce (wydarzenie w Bibliotece Głównej będzie jego trzecią wizytą w Kaliszu). Gość opowie młodym ludziom o swoim dzieciństwie i młodości, doświadczeniu emigracji, o tym, czym jest kibuc, a także o przełamywaniu stereotypów, odkrywaniu wspólnej historii i wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego.

Rozmowę poprowadzi Izabela Fietkiewicz-Paszek, ambasadorka Muzeum Polin, uczestniczka seminarium dla edukatorów prowadzonego przez Alexa Dancyga w Instytucie Yad Vashem w 2016 roku.

źródło: MBP Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze