Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ależ się działo w Tygodniu Bibliotek!

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zakończyła w poniedziałek, 15 maja, obchody Tygodnia Bibliotek. Był to czas nie tylko świętowania, ale także skupienia na znaczeniu książki w naszym życiu, nowych wyzwaniach dla bibliotekarzy oraz podziękowaniach skierowanych do wiernych czytelników.

Organizowany w Polsce od 20 lat Tydzień Bibliotek tym razem przebiegał pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. „Uważam je za bardzo udane, bo w prosty sposób wskazuje na pewną wyjątkowość biblioteki jako instytucji kultury. Nie słyszałem, aby ktoś mówił ‘idę do mojej filharmonii’, ‘chyba pójdę do mojego teatru’, ale: ‘muszę wpaść do mojej biblioteki’, 'odwiedzić moją filię’ czy ‘zapytać moją bibliotekarkę’, słyszę bardzo często” – skomentował Robert Kuciński, dyrektor kaliskiej Biblioteki.

Tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Adama Asnyka oraz Pomnikiem Książki na kaliskich plantach. W uroczystości wzięli udział niemal wszyscy Pracownicy asnykowskiej książnicy, a także Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza i Lidia Plajzer z Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego oraz przedstawiciele kaliskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Przez cały ten czas do jedenastu placówek MBP w Kaliszu można było zapisać się bezpłatnie, a w kilku z nich otrzymać unikalną ręcznie robioną zakładkę, przygotowaną przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kaliszu – Fundacja „Miłosierdzie”.

Wojaże książki” w Galerii 66

Tematem przewodnim prac Wioletty Filipowskiej prezentowanych w Bibliotece Głównej jest książka, wędrująca przez różne miejsca i różne epoki. Książka trafia do rąk czytelników, zarówno współczesnych, jak i z minionych stuleci. I tak oto: dziewiętnastowieczna dama, podczas spaceru, przystanęła koło ławki, aby zabrać stamtąd uwolnioną książkę. A przy starym zegarze żywo rozprawiają polski fabrykant i żydowski kupiec. Za chwilę któryś z nich sięgnie po uwolnioną książkę, leżącą na półeczce, pod tarczą zegara. A to już teraźniejszość: młoda kobieta, uprawiając nordic walking, spogląda na nieduży regał ustawiony w parku. Na regale dostrzegła książkę. Czy ją weźmie? Głównym przesłaniem tej opowieści jest myśl, iż epoki przemijają, a książka ciągle jest. Czytelników również nie brakuje. I to jest krzepiące.

Autorka do tworzenia swoich prac wykorzystuje zdrewniałe łodygi roślin, które zafascynowały ją ciekawą kolorystyką. Liczne plamy, smugi i zabarwienia działają na wyobraźnię, czyniąc ze zdrewniałych łodyg wdzięczny materiał do pracy artystycznej. Taka różnorodność odcieni sprawia, iż mogą z powodzeniem imitować nie tylko drewno, ale też kamień i mur. Dzięki temu można z nich wykonać biblioteczkę w stylu retro czy fronton starej kamienicy.

Wioletta Filipowska w tej zobrazowanej opowieści połączyła miłość do książek z miłością do przyrody. Pomysł zrodził się w czasie pandemii, gdy siedząc pośród polnych łodyg, czytała uwolnioną książkę. Wystawa w Galerii 66, dzięki pomysłowości i ogrodniczej pasji Arkadiusza Błaszczyka, kierownika Biblioteki Głównej, zyskała nietuzinkową oprawę, również wykonaną z naturalnych materiałów, głównie ziół i kwiatów.

Spotkanie pokoleń

Otwarcie wystawy w Galerii 66 połączone było ze spotkaniem obecnych i byłych pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. Swą obecnością zaszczycił je Grzegorz Kulawinek. Przekazane przez Pana Wiceprezydenta słowa Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza, nie tylko sprawiły bibliotekarzom ogromną radość, ale i zainspirowały ich do kolejnych działań na rzecz promocji czytelnictwa.

Spotkanie było okazją do podsumowania ostatnich 12 miesięcy działań asnykowskiej książnicy, którego dokonał Robert Kuciński. „Przy ocenie bibliotek najczęściej bierze się pod uwagę ilość czytelników, ilość wypożyczeń. Z tych statystyk zbudowano pręgierz, na którym chłoszcze się bibliotekarzy nieustannie, powtarzając nieprawdę, że czytelnictwo spada. Owszem, czytających mogłoby być więcej i w tym, aby było ich więcej tkwi nieustająca misja naszej pracy. Pragnę raz jeszcze powiedzieć, a Państwa proszę o rozpowszechnienie tej informacji, że w naszej Bibliotece liczba wypożyczeń ciągle rośnie i są to liczby imponujące” – podkreślił dyrektor kaliskiej Biblioteki. Statystyki pokazują także jak liczną grupą są ci, którzy kochają książki ponad wszystko i wypożyczają je w liczbach nie do uwierzenia. Dyrektor nagrodził dwie absolutne liderki. W kategorii do 18. roku życia z liczbą 177 książek przeczytanych w roku 2022 zwyciężyła Olga Baran, a wśród dorosłych – z liczbą 309 pozycji – Elżbieta Kucińska.

Z okazji święta przewodniczący kaliskiego koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Karol Pietrzak, w asyście Sebastiana Chudzika, wręczył prezenty dwóm koleżankom świętującym zawodowe jubileusze. 25-lecie obchodzi Agnieszka Duleba z Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, a 35-lecie – Grażyna Handke, kierownik Filii nr 7. Upominki otrzymali również młodzi adepci zawodu bibliotekarza: Gabriela Jaśkiewicz, Marta Piotrowska-Kowalczyk, Magdalena Pawłowska, Zuzanna Rutkiewicz, Anastazja Musielak, Joanna Koralewska i Maciej Grudziński.

Warsztaty z marzeń w Filii nr 6

Filia nr 6 podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek przygotowała cykl spotkań pod hasłem „Biblioteka Moich Marzeń”. Uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki poznały wyjątkowe biblioteki polskie i światowe, ale głównym zadaniem uczestników było przedstawienie swojej własnej wymarzonej biblioteki. Dyskusje, biblioterapia, zajęcia artystyczne i cyfrowe zaowocowały oryginalnymi pracami oraz rozwiązaniami, które pokazały, jak młode pokolenie widzi przyszłość bibliotek. Biblioteka marzeń to przede wszystkim miejsce pełne technologii i nowoczesnych urządzeń oraz aplikacji takich jak TikTok czy Instagram, pozwalające na szybki i bezpośredni kontakt z autorami swoich ulubionych książek. Uczniowie podczas wizyty w filii wykonali projekty, w których podkreślali jak, ważne są dla nich kluby dyskusyjne, zajęcia edukacyjne oraz warsztaty, które pozwalają im rozwijać zainteresowania i poglądy, a także działania charytatywne pomagające schroniskom czy seniorom. Biblioteka dla młodzieży to przestrzeń innowacyjna, pełna nowoczesnych rozwiązań, gdzie można spędzić wyjątkowo czas, ale i odpocząć, wisząc na hamaku z kubkiem herbaty.

W internecie

Z okazji Tygodnia Bibliotek wiele działo się również w przestrzeni wirtualnej: na facebookowym profilu MBP można było śledzić dwa filmowe cykle, w których bibliotekarze opisywali najważniejsze dla nich książki, a także odsłonili nieznane czytelnikom twarze. Z tego drugiego można było się dowiedzieć między innymi, kto ma całą dyskografię Eltona Johna, kto jest ambasadorem Muzeum Polin, kto wie wszystko otworzeniu perfum, kto przez dwa lata mieszkał w oranżerii, a kto w czasie studiów był tancerzem Whitney Houston.

Źródło: MBP w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze