
Allan Starski laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2025 za osiągnięcia życia
Allan Starski, uznany scenograf filmowy i teatralny, laureat Oscara za scenografię do Listy Schindlera Stevena Spielberga, został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły 2025 za osiągnięcia życia. Nagrodę odbierze 10 marca podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.
Nazwisko laureata ogłoszono w środę podczas spotkania z nominowanymi. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podkreślił, że wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które nie tylko stworzyły wybitne dzieła filmowe, ale także stanowią moralny i etyczny drogowskaz dla środowiska filmowego.
Bogata kariera i wybitne osiągnięcia
Allan Starski urodził się 1 stycznia 1943 roku w Warszawie. Jest synem Ludwika Starskiego, znanego scenarzysty i autora tekstów piosenek, oraz tancerki Marii Bargielskiej. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie rozpoczął pracę w Zespołach Polskich Producentów Filmowych. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, takimi jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Janusz Zaorski, Agnieszka Holland, Roman Polański i Władysław Pasikowski.
W 1993 roku zdobył Oscara za scenografię do filmu Lista Schindlera, nad którym pracował wspólnie z Ewą Braun. Na swoim koncie ma również trzy statuetki Orłów za scenografie do filmów:
- Pan Tadeusz (1999),
- Pianista (2002),
- Pokłosie (2012).
Praca Starskiego przy Pianiście została także wyróżniona Cezarem. W ostatnich latach artysta tworzył scenografie do filmów Rana Fatiha Akina oraz Ukryta gra Łukasza Kośmickiego.
Odznaczenia i nagrody
W uznaniu zasług dla polskiej i światowej kultury Allan Starski otrzymał liczne odznaczenia:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2013),
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014),
- Platynowe Lwy za całokształt twórczości podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2023).
Gala wręczenia Orłów 2025
- gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły odbędzie się 10 marca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W tym roku największe szanse na statuetki mają filmy „Biała odwaga” Marcina Koszałki (15 nominacji) oraz „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna (13 nominacji).
Tradycyjnie ogłoszeniu laureata Orła za osiągnięcia życia towarzyszyła prezentacja plakatu autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Artysta nawiązał w nim do niepewności i wyzwań, przed którymi stoi polska kinematografia, umieszczając na tle niebieskiego nieba Orła pokrytego znakami zapytania.
Solidarność polskich filmowców z Ukrainą
Podczas spotkania nominowanych członkowie Polskiej Akademii Filmowej wyrazili solidarność z walczącą Ukrainą. Dariusz Jabłoński przypomniał, że polscy filmowcy od lat angażują się w pomoc ukraińskim kolegom, m.in. wysyłając im sprzęt filmowy i ochronny. Zaznaczył także, że od początku wojny na froncie walczy ukraiński reżyser Oleg Sencow, a ponad 200 ukraińskich filmowców straciło życie w obronie swojego kraju.
Allan Starski dołącza tym samym do grona wybitnych twórców, którzy wcześniej zostali uhonorowani Orłem za osiągnięcia życia, takich jak Andrzej Wajda, Roman Polański, Janusz Majewski, Franciszek Pieczka, Janusz Gajos czy Agnieszka Holland.
Fot. PAP/Albert Zawada