Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Andruty, bilet KLA i… Co trafiło do kapsuły czasu? [ZDJĘCIA]

3 marca 2023 roku zakopano pod powierzchnią Głównego Rynku kapsułę czasu z „prezentami” przekazanymi przyszłym pokoleniom. Podczas wydarzenia zgromadzili się między innymi uczniowie SP nr 2 i SP nr 16, którzy pomagali w zakopaniu kapsuły wykonanej przez WSK PZL w Kaliszu.

Kapsuła została wykonana specjalnie na tę okoliczność przez WSK PZL Kalisz. Ma ona średnicę 26 centymetrów, wysokość 36 centymetrów i waży 30 kg. Została wyprodukowana ze stali kwasoodpornej o podwyższonej odporności. Posiada samouszczelniające się gwinty oraz uszczelkę z silikonu, które są odporne na działania ekstremalnych temperatur. Wytrzyma temperaturę od -60 stopni Celsjusza do 220 stopni Celsjusza. Kapsuła jest także odporna na działanie wody, smarów i substancji chemicznych. Dzięki temu przetrwa ona wiele lat. Gwarancja trwałości to 200 lat.

W kapsule znalazły się: tygodnik „Życie Kalisza”, gazetka reklamowa „Społem”, flaga miejska, koła zębate wyprodukowane w Instytucie Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych Akademii Kaliskiej, nasiona łąki kwietnej jako symbol zazieleniania miasta, andruty kaliskie, kalendarz miejski, fotografie miasta, a także zdjęcie osób zgromadzonych podczas wydarzenia. – Jest jeszcze ostatnia szansa, aby coś jeszcze do kapsuły dorzucić – zachęcał prezydent Krystian Kinastowski. Spotkało się to z kreatywną odpowiedzią dzieci obecnych przed ratuszem – dorzucono bilet KLA, monety i ołówek.

– Mogę obiecać, że w tej sztafecie pokoleń przekażemy nasze miasto w jak najlepszej kondycji. Będziemy je rozwijać tak, aby było jak najlepszym miejscem do życia – mówił Krystian Kinastowski. – Mam nadzieję, że będziecie pilnować, aby nikt tej kapsuły za wcześnie nie wykopał – zwracał się do zgromadzonych podczas wydarzenia dzieci prezydent Kalisza.

Prezydent wręczył nagrody w konkursie miejskim, który został zorganizowany z okazji wkopania kapsuły. Oleksandr Szpyrka wykonał wyjątkową pracę plastyczną, a Janek Antczak napisał list do kolejnych pokoleń kaliszan. Ich prace znalazły się w kapsule, która została zasypana wspólnymi siłami przez zgromadzonych uczestników wydarzenia.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze