B. Łasińska: Chcemy złamać stereotyp „szarej myszki”
Dziś w Domu Sąsiedzkim odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu stypendialnego Barbary Łasińskiej – sołtyski wielkopolskiego Konarzewa „3xS (Społecznik – Sołtys – Samorządowiec)”. Projekt realizowany jest ze stypendium Funduszu Olgi i Jerzego Krzyżanowskich w ramach funduszy powierzonych Fundacji Batorego.
Wsparcie i wzmocnienie dla ludzi działających w lokalnych społecznościach
– Projekt dedykowany jest kobietom, które pracują z ludźmi w lokalnych społecznościach, w samorządzie. Ma on na celu wsparcie i wzmocnienie tej grupy społecznej – powiedziała Latarnikowi Kaliskiemu Barbara Łasińska. W ramach projektu zaplanowano sześć comiesięcznych spotkań. – Uczyłyśmy się już budowania zespołu, rozpoznawania własnego potencjału, cech liderskich. Zaznajomiłyśmy się z kwestiami wystąpień publicznych w kontekście tego, co mówić, aby zainteresować publiczność – dodała sołtyska. Kobiety uczestniczące w projekcie wzięły również udział w spotkaniu warsztatowym z kamerą i mikrofonem, a dziś pracowały nad własnym wizerunkiem. – Możemy wiedzieć co mówić, jak mówić, ale ważne jest też to, żebyśmy czuły się dobrze same ze sobą.
Dzisiejsze spotkanie składało się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczyła stylizacji modowych, czyli tego, w co się ubrać, by wyglądać odpowiednio, a przede wszystkim czuć się komfortowo i dobrze. Następnie odbyły się warsztaty wizażu, po których wszystkie panie wzięły udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej.
– Przygotujemy sobie portfolio, ponieważ wśród nas są sołtyski i obecne radne. Być może są też osoby, które będą startowały w nadchodzącej kampanii samorządowej. Z tego względu zależy nam na tym, aby mieć pierwsze wejrzenie w to jak się prezentujemy – tłumaczyła Barbara Łasińska.
W następnym miesiącu odbędzie się spotkanie samorządowe dla radnych. Będzie miało na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie „dlaczego chcę lub dlaczego chciałam kandydować?”. Uczestniczki dowiedzą się w jaki sposób zbudować kampanię wyborczą i jak przez cały czas pozostawać w kontakcie z mieszkańcami. Pojawią się również zagadnienia związane z narzędziami cyfrowymi. – Takie narzędzia wspomagają komunikację, kontakt z mieszkańcami. Będą też dokumentowały naszą aktywność i pomagały w pracy – dodała sołtyska. – Cykl wydarzeń zostanie zwieńczony dwudniową wizytą studyjną wyjazdową, gdzie spotkamy się z grupą równie zaangażowanych kobiet z kujawsko-pomorskiego.
Dlaczego właśnie taki projekt?
– Wzmocnienie, wiara w siebie, zbudowanie wizerunku kobiety silnej. Nie władczej, a silnej wewnętrznie. Właśnie o tę siłę chodzi, by przełamać nasze bariery. Czasami wiemy, chcemy, ale się boimy. Chcemy złamać stereotyp „szarej myszki” i za sprawą naszych spotkań wychodzić do ludzi. Chcemy pokazać innym kobietom, że mamy coś do powiedzenia i warto nas posłuchać – podsumowała Barbara Łasińska.