reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

B. Oliwiecka: Dość kłótni, do przodu! [WYWIAD]

Radna Miasta Kalisza Barbara Oliwiecka to nr 2 na liście Trzeciej Drogi do Sejmu. W wywiadzie mówi o głównych postulatach Trzeciej Drogi, a także kluczowych dla niej tematach lokalnych. Wywiad ukazał się także w wersji papierowej kwartalnika Latarnik Kaliski.

Trzecia Droga – połączenie rolniczego PSL-u, najstarszej polskiej partii, z kojarzoną z miejską inteligencją, najmłodszą na scenie Polską 2050. Ekscentryczny sojusz.

Ekscentryczny, ale skuteczny. Połączyliśmy siły, żeby zmaksymalizować szansę na zwycięstwo. I nie chodzi tu wyłącznie o odsunięcie PiS od władzy, ale o program, jak naprawić Polskę. Uzgodniliśmy wspólne postulaty programowe, jednocześnie wciąż jesteśmy oddzielnymi partiami.  Zgodziliśmy się na to, że czasem możemy się nie zgadzać. Gdy PiS i PO przekrzykują się, za których rządów było gorzej, my pracujemy nad tym, aby było lepiej. Dodatkowo uzupełniamy się, jeżeli chodzi o elektoraty, o specjalistów. Dość kłótni, do przodu. To jest nie tylko nasze hasło wyborcze, ale i styl działania.

Jakie są kluczowe trzy tematy, które Trzecia Droga doprowadzi do realizacji, jeśli będzie tworzyć rząd?

Tylko trzy? Mamy ich więcej.

Po pierwsze to PRZYSZŁOŚĆ+, czyli wzrost nakładów na edukację do 6% PKB. Dofinansujemy szkoły, żeby każde dziecko miało równe szanse na płynny angielski po podstawówce, ciepły posiłek, pomoce naukowe. Podniesiemy płace nauczycielom tak, aby zaczynały się od średniej krajowej. Pierwszy krok chcieliśmy zrobić już teraz, przeznaczając na to pieniądze z waloryzacji 800+. Niestety, PiS i Koalicja Obywatelska zgodnie zablokowały ten projekt. Poszły w rozdawnictwo.  

Kolejną rzeczą jest zwrot kosztów za prywatną wizytę u lekarza, w sytuacji, gdy w ciągu 60 dni nie dostaniemy się do specjalisty z NFZ, a w przypadku psychiatry dziecięcego w ciągu miesiąca.

Przygotowaliśmy cały pakiet zmian dla małych firm – VAT od zapłaconej faktury, chorobowe płatne przez państwo od pierwszego dnia czy możliwość zawieszenia ZUS-u,  gdy firma ma przejściowe trudności.

Priorytetem jest tez kwestia praw kobiet, czyli zmiana prawa aborcyjnego. Niezbędne są też zmiany w systemie opieki społecznej, bo to kobiety najczęściej rezygnują z pracy na rzecz opieki nad seniorami czy osobami z niepełnosprawnością. Trzeba je odciążyć, zwiększając dostępność usług opiekuńczych czy budując dzienne ośrodki pobytu dla seniorów. Wprowadzimy ustawę, która da osobom z niepełnosprawnościami stałe wsparcie wykwalifikowanych asystentów. Przez cały rok i w całej Polsce.

Trzecia Droga postuluje, aby wprowadzić nie jedną, lecz dwie niedziele handlowe. Dlaczego nie chcecie w pełni uwolnić handlu w niedziele?

To jest rozsądny kompromis pomiędzy interesem pracodawców a pracowników, akceptowalny dla klientów.

Czy jest jakiś temat lokalny, związany z Kaliszem i całym regionem, o który będzie pani walczyć w Sejmie?

Mamy dwa kluczowe, oczywiste tematy –  obwodnica i zbiornik Szałe. Przykłady największego „niedasizmu” i nieudolności państwa, jak również braku współpracy pomiędzy samorządami, jednostkami państwowymi i przedstawicielami PO i PiS. Trzeba to w końcu zrobić!

Bardzo mi zależy na rozwoju transportu publicznego, połączeń kolejowych i autobusowych. Kalisz jest silny siłą okolicznych gmin.  Wykluczenie komunikacyjne naszych sąsiadów oznacza mniej klientów w kaliskich sklepach, mniej dostępnych pracowników itp. Byłoby dobrze, gdyby z Kalisza był bezpośredni pociąg nad morze, np. do Gdańska czy Gdyni, tego brakuje. Takie postulaty słyszę.

Moim celem jest również utworzenie FUNDUSZU INWESTYCJI ROWEROWYCH. Potrzebujemy oddechu od spalin i więcej ruchu. Wielkość Kalisza jest idealna do codziennej komunikacji rowerowej, ale brakuje ścieżek, bezpiecznych, zadaszonych parkingów przy szkołach, urzędach, na osiedlach. Kalisz, tak jak inne miasta i gminy, potrzebują zewnętrznych środków na ten cel.

Oprócz transportu publicznego ważna jest transformacja energetyczna. Transformacja, na której zarabiają obywatele, spółdzielnie, gminy a nie wyłącznie wielkie koncerny. Dlatego postulujemy linie bezpośrednie od źródła energii do odbiorcy, z pominięciem linii centralnych. To duża oszczędność czasu i pieniędzy.

Co roku składam wnioski do budżetu miasta o montaż paneli fotowoltaicznych w szkołach, przedszkolach. Niestety, prezydent Kinastowski je ignoruje. A przecież w perspektywie czasu przyniosłyby one korzyści finansowe. Poza zmianą nastawienia i właściwymi priorytetami, Kalisz potrzebuje również środków zewnętrznych na tego typu inwestycje. O to będę zabiegać.

Odpartyjnimy też państwo i skończymy z nepotyzmem.  Nie może być tak, że składając podanie o pracę do jednostek państwowych czy samorządowych ludzie czują, że nie mają szans, bo wszędzie lokuje się „swoich” partyjnych czy bezpartyjnych kolegów/koleżanki.

A jeśli rząd, który ewentualnie współtworzyć będzie Trzecia Droga, powie temu postulatowi „nie”? Opuści wówczas pani koalicję?

Nie mam zwyczaju się poddawać. Będę przekonywać do skutku.

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Trzecia Droga zdecydowała się dołączyć do koalicji z PiS-em w kolejnej kadencji?

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. To, co musi się wydarzyć, to pełne rozliczenie. Rozliczymy nie tylko miliony, ale i każdą złotówkę zmarnotrawioną czy skradzioną i każdą osobę, która nadużywała władzy. I zrobią to nie politycy, ale niezależna prokuratura i sąd. To jest pierwszy krok.

Polityk, który jest dla mnie wzorem, to…?

Szymon Hołownia. I to zarówno Szymon, którego znamy z publicznych wystąpień, ale również Szymon, którego znam z działań wewnątrz organizacji. Podziwiam go za wytrwałość, za to, że wziął na siebie ogromną odpowiedzialność, wystawił swoje nazwisko na niesamowity hejt, bo odważył się naruszyć status quo. Podziwiam go za szczerość nawet w najtrudniejszych kwestiach. No i ma genialne poczucie humoru, to zawsze pomaga w pracy.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze