Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM

Barwy harf i niesamowity Ognisty Ptak

12 kwietnia Filharmonia Kaliska wspólnie z kompozytorem Piotrem Mossem będzie świętować podwójny jubileusz 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej. Obok wykonania Koncertu na 2 harfy i orkiestrę „Voyage” autorstwa jubilata, usłyszymy arcydzieła muzyki XX wieku z katalogu prac Witolda Lutosławskiego i Igora Strawińskiego, w tym słynną suitę baletową – Ognisty Ptak.

Piotr Moss to polski kompozytor od wielu lat mieszkający i pracujący we Francji. Twórca Koncertu na 2 harfy i orkiestrę „Voyage” urodził się w 1949 r. w Bydgoszczy. Podstawową i średnią szkołę muzyczną ukończył w Toruniu. Po studiach  kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem Nadii Boulanger. W roku 1981 osiedlił się w Paryżu, 3 lata później przyjął obywatelstwo francuskie. Jego twórczość jest bardzo bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji. Piotr Moss jest laureatem rozlicznych konkursów kompozytorskich, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego płyta „Chagall for strings” nagrana przez Jadwigę Rappé i kwartet Opium otrzymała w 2014 roku „Fryderyka” za najlepszy album z muzyką współczesną. W 2000 roku Piotr Moss został mianowany przez francuskiego Ministra Kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres), w 2007 r. otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts, a w 2009, z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W tym roku twórca obchodzi podwójny, wyjątkowy jubileusz – 75. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, prowadzona przez maestro Rubena Silvę zaprezentuje niezwykły Koncert na 2 harfy i orkiestrę – „Voyage”, z udziałem 2 doskonałych solistów-harfistów: Carlosa Peñii oraz Juliusza Wesołowskiego.

Program całego koncertu został oparty na arcydziełach muzyki XX wieku autorstwa dwóch wielkich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego i Igora Strawińskiego. Rozpoczynająca koncert Mała Suita Lutosławskiego to niekonwencjonalna, mistrzowska w swoim rodzaju stylizacja polskiego folkloru, którą zachwycił się niegdyś Grzegorz Fitelberg, by później osobiście wykonać dzieło po raz pierwszy, podczas koncertu na początek Festiwalu Muzyki Polskiej w 1951 roku. Najbardziej efektownym jednak punktem programu podczas koncertu zadedykowanego osiągnięciom Piotra Mossa będą wykonania dzieł Igora Strawińskiego – 2 suit na orkiestrę kameralną, a zwłaszcza suity baletowej Ognisty Ptak (w wersji z 1919 r.).

Koncert symfoniczny – Jubileusz Piotra Mossa – odbędzie się w piątek, 12 kwietnia o godz. 19.00, w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM). Bilety w cenie 80 zł (normalny) i 70 zł (ulgowy) są do nabycia online oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy ul. Aleja Wolności 2.

Źródło: Filharmonia Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze