Będą miejskie dotacje na gromadzenie deszczówki?

Władze miasta chcą wprowadzić dotacje na dofinansowanie zakupu zbiorników na gromadzenie wód opadowych i roztopowych. Skorzystać będą mogły m.in. osoby fizyczne, prawne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy. Zatrzymywanie i zagospodarowanie deszczówki to dobry sposób na zapobieganie suszy, a zarazem na odciążenie miejskiego systemu kanalizacji deszczowej.

Zmiany klimatu coraz silniej oddziałują na jakość życia w mieście. Wahania temperatur, tworzenie się wysp ciepła, intensywne oraz nawalne opady deszczu i związane z nimi miejscowe podtopienia czy długotrwałe susze to zjawiska, do których musimy się przyzwyczaić. Zatrzymanie deszczówki w miejscu jej opadu i lokalne jej zagospodarowanie stanowi rezerwę wody, którą można wykorzystać m.in. przy podlewaniu roślin. W ten sposób przeciwdziałamy marnotrawieniu uzdatnionej wody pitnej, a także ograniczamy ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień w czasie intensywnych opadów deszczu.

– Zamierzamy wspierać mieszkańców, którzy chcą włączyć się w program małej retencji. Dlatego planujemy wprowadzenie dotacji na zakup zbiorników służących gromadzeniu deszczówki i wód roztopowych. W pierwszym roku na ten cel chcielibyśmy przeznaczyć 80 tysięcy złotych. To pilotażowy program, dzięki któremu sprawdzimy, w jakim stopniu mieszkańcy są zainteresowani wsparciem Miasta w tym zakresie – mówi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Zgodnie z zaproponowanym przez prezydenta projektem, dotacja przysługiwać będzie tylko raz dla każdego budynku mieszkalnego. Obejmie wyłącznie zakup zbiornika lub zbiorników służącego do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych.

Dotacja będzie udzielana na pokrycie do 100% kosztów zakupu zbiornika na każdy budynek mieszkalny na danej nieruchomości, przy czym wysokość dotacji uzależniona będzie od rodzaju zbiornika/zbiorników i wyniesie maksymalnie:
– 500 złotych w przypadku nowych zbiorników naziemnych o pojemności do 500 litrów, jednak nie mniejszej niż 100 litrów;
– 1.000 złotych w przypadku nowych zbiorników naziemnych o pojemności powyżej 500 litrów;
– 2.000 złotych w przypadku nowych zbiorników podziemnych.

Aby skorzystać z dotacji, konieczne będzie złożenie wniosku, a następnie podpisanie umowy.
Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń.

 Źródło: Urząd Miasta Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter