baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Bestsellerowy kryminał w kaliskim Teatrze

Gdy w połowie lat 50. XX wieku „ZŁY” trafił na półki polskich księgarni, w ciągu paru chwil stał się największym bestsellerem PRL. Powieść o kryminalnych porachunkach warszawskiego półświatka do tego stopnia rozpalała wyobraźnię czytelników, że stała się ona swoistym głosem pokolenia, a komunistyczne wydawnictwa oprotestowały kolejne wznowienia jej nakładów. Radosław Rychcik, jeden z najgłośniejszych polskich reżyserów, oraz cały zespół artystyczny kaliskiego Teatru postanowili zmierzyć się z tą kultową powieścią na deskach Dużej Sceny. Premiera już 16 grudnia.

1954 rok, Warszawa. Zniszczone miasto, pospiesznie odradzające się z ruin, na nowo zaczyna tętnić życiem. Jego mieszkańcy nie mogą jednak czuć się bezpiecznie – władzę nad ulicami sprawują gangsterzy i cwaniacy, szukający w powojennym zamęcie okazji na łatwy zysk, a milicja okazuje się wobec nich bezradna. Do czasu… Pod osłoną nocy do walki z kryminalnym półświatkiem wkracza on – Zły. Samozwańczy szeryf, mściciel bez twarzy, warszawski superbohater, wyklęty przez prawo i gangi. Nieuchwytny i tajemniczy, na własną rękę rozprawia się z bandytami, pozostawiając po sobie jedynie wspomnienie przenikliwie świetlistych oczu… Czy w stolicy wreszcie zapanuje porządek?

„Zły” Leopolda Tyrmanda to powieść-legenda, kultowy kryminał, czerpiący pełnymi garściami z tradycji amerykańskich opowieści gangsterskich, romansów i westernów. By wiernie oddać niepowtarzalny klimat utworu i jego postaci, reżyser Radosław Rychcik z rozmachem i starannością przeniesie realia warszawskich ulic na Dużą Scenę. Imponująca scenografia projektu Łukasza Błażejewskiego i muzyka rodem z najlepszych kryminałów noir, skomponowana przez ostrowskiego artystę Michała Lisa, dopełniają tę podróż przez najciekawsze zakamarki stolicy. Ekipę realizatorów wspiera także choreograf Jakub Lewandowski, w młodości związany z Kaliszem.

Na deskach Dużej Sceny zobaczymy prawie cały zespół artystyczny Teatru. Wystąpią: Izabela Beń-Olejniczak, Malwina Brych, Agnieszka Dzięcielska, Małgorzata Kałędkiewicz, Ewa Kibler, Aleksandra Lechocińska, Aleksandra Pałka-Łopatka, Bożena Remelska, Izabela Wierzbicka, Zbigniew Antoniewicz, Karol Biskup, Jakub Łopatka, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Błażej Stencel, Marcin Trzęsowski, Michał Wierzbicki oraz Lech Wierzbowski. W tytułowej roli tajemniczego mściciela, Złego, wystąpi Adam Kupaj, który dołącza do zespołu Teatru Bogusławskiego.

Premiera na Scenie Kameralnej zaplanowana jest na 16 grudnia, a kolejne przedstawienia odbędą się 17, 18, 30 oraz 31 grudnia. Bilety na większość pokazów są już wyprzedane, są jeszcze dostępne miejsca na spektakl sylwestrowy. Przedstawienie powróci na Scenę już na początku 2023 roku – 6,7 i 8 stycznia.

Źródło: Teatr Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze