baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Bezpieczeństwo podczas prac rolniczych

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Często w tego typu zdarzeniach ludzie doznają poważnych obrażeń, a nawet tracą życie, dlatego policjanci wraz z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy przypominali rolnikom o bezpieczeństwie podczas wykonywania prac polowych i radzili jak uniknąć zagrożeń.

Słoneczna aura sprzyja trwającym na polach pracom. Na gruntach rolnych widać ciągniki i sprzęt rolniczy. Wielogodzinna praca w polu jest nie tylko ciężka, ale także bardzo niebezpieczna. Narażeni na niebezpieczeństwo są zarówno dorośli jak i dzieci, które często przy pracach polowych pomagają swoim rodzicom. Jakie to są zagrożenia, jak często dochodzi do wypadków podczas prac polowych, jakie są ich skutki a przede wszystkim jak ich uniknąć, to temat prowadzonych rozmów przez kaliskich policjantów oraz pracowników Państwowej Inspekcji Pracy z mieszkańcami powiatu kaliskiego.

Policjanci wraz z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzali gospodarstwa i pola na których były wykonywane prace. Funkcjonariusze informowali rolników, że wielu nieszczęśliwych wypadków można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń.

Przedstawiciele obu instytucji zwracali szczególną uwagę na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych. Niezwykle ważne jest dawanie dobrego przykładu szczególnie najmłodszym. Pracując rozważnie, zgodnie z zasadami BHP, chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, lecz także uczymy własne dzieci prawidłowych zachowań. Najmłodsi najłatwiej uczą się przez obserwację i naśladowanie. Często zdarza się, że już przedszkolaki potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Jednak niedopuszczalne jest, by samodzielnie je obsługiwały. Dziecięcy brak wyobraźni i doświadczenia może doprowadzić do poważnych wypadków.

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas prac rolniczych.

• Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
• Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
• Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
• W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny           rolnicze.
• Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
• Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
• Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
• W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
• Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

źródło: KMP Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
drakon

Co sądzicie o tym zawodzie – https://geekweekwro.pl/2020/07/08/zawod-operatora-wozka-widlowego/ Trafiony? Czy wiąże się z dużym ryzykiem? Jakie macie doświadczenia? Podpowiedzi?

Najnowsze