Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Stokado
Baner AWS
baner_FBAnt
Baner AWS
BanerMagdaSpychalskaLatarnik
baner_GM

Bezpośrednie spotkanie z Januszem Taranienką

Popołudniowy piątek, 26 maja, w Bibliotece Głównej MBP im. A. Asnyka w Kaliszu minął pod znakiem rozmów o poezji. Okazją była kaliska premiera najnowszej książki poetyckiej Janusza Taranienki pt. „rupieciarnia”.

Wydanie tomu białostockiego poety było ostatnim działaniem przed zamknięciem kaliskiego Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka (2010-2022), a rozmowę prowadziła Izabela Fietkiewicz-Paszek, która współtworzyła stowarzyszenie. Spotkanie było jednocześnie inauguracją nowego cyklu MBP, cyklu pn. „Krótka piłka – podanie bezpośrednie”, w którym Izabela Fietkiewicz-Paszek (w nawiązaniu do prowadzonego przez nią w kaliskiej Bibliotece od lutego 2021 poetyckiego vloga „Krótka piłka”) będzie rozmawiała z ludźmi literatury.

Janusz Taranienko, autor 2 arkuszy i 2 tomów wierszy, ale także redaktor, krytyk literacki, instruktor warsztatów literackich, w przeszłości radiowiec, napisał książkę o ludziach ze wschodnich terenów dzisiejszej i przedwojennej Polski oraz o ich dramatycznych losach, rozpiętych w czasie na niemal cały XX wiek. Poznaliśmy wiersze, które są literacko przetworzonymi autentycznymi historiami. Poeta słyszał te opowieści w dzieciństwie i młodości od bliskich, a po kilkudziesięciu latach napisał na podstawie tego, co zapamiętał, wiersze. I tak powstała pierwsza część „rupieciarni”, czyli „antologia”. Spotkanie było okazją zarówno do opowieści o prawdziwych zdarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, jak i o metodzie pracy z pamięcią i historią mówioną.

Drugą część książki poeta poświęcił wierszom o przedmiotach, które mimo wielu przeprowadzek i porządków trudno mu było wyrzucić, a które przechowywane latami „ukryły w sobie” wiele ciekawych historii. Zgromadzeni usłyszeli tekst o gałce i markowniku, ale bohaterami kolejnych wierszy są m.in. talerzyk czy wieszak.

W tę przejmującą i fascynującą podróż w głąb historii i pamięci wybrali się wraz z wierną kaliską publicznością goście m.in. z Ostrowa, Opatówka czy Krotoszyna, ale także z Krakowa i spod Szczecina (a konkretnie z Łobza – skąd dotarli Iwona i Bogdan Zdanowiczowie, korektorka i redaktor tomu!).

O kolejnych spotkaniach w ramach cyklu usłyszą Państwo wkrótce.

źródło: MBP Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze