Bezzasadna skarga, powierzona droga i współpraca z organizacjami
Pierwsza powakacyjna sesja Rady Powiatu Kaliskiego za nami. Podjęto sześć uchwał, a ponadto dyskutowano o planach na przyszłoroczny budżet. Jak wypadła frekwencja radnych po sezonie urlopowym? Dlaczego następne sesje będą dłuższe niż dotychczas? O tym w najnowszym Raporcie z Rady Powiatu!
W trakcie tej sesji Rady Powiatu obecnych było się 14 z 21 radnych, a więc jeszcze mniej niż w trakcie poprzedniej sesji, odbywającej się jeszcze w sezonie wakacyjnym. Nieobecni byli: starosta Krzysztof Nosal, Małgorzata Banaś i Benedykt Owczarek (wszyscy PSL), Krzysztof Kubasik i Bogusław Szczepaniak (obaj PiS), a także Artur Szymczak (Lewica) i Alicja Łuczak (PO). Obecność 2/3 składu rady umożliwia jednak prawomocność obrad.
Bezzasadna skarga i powierzona droga
28 września 2022 r. odbyła się pięćdziesiąta pierwsza sesja Rady Powiatu Kaliskiego. Tradycyjnie sesja rozpoczęła się od przyjęcia porządku obrad, protokołu z poprzedniej sesji i sprawozdania starosty – wszystkie głosowania zakończyły się pozytywnie z wynikiem 14 głosów za. Po chwili jednak ruszyły merytoryczne głosowania nad uchwałami.
Najpierw uznano za bezzasadną skargę na bezczynność Starosty i Zarządu Powiatu Kaliskiego ws. wykonywania prawomocnych aktów prawnych. Później uchwałą Rady Powiatu powierzono Gminie Mycielin realizację zadania w zakresie przebudowy drogi powiatowej od odcinku Przyranie-Mycielin. Następnie dokonano przeniesień pomiędzy pozycjami wydatków w planie rzeczowo-finansowym na 2022 rok dotyczącym realizacji zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON. Każda z tych trzech uchwał została przegłosowania jednomyślnie – 14 głosami za i bez żadnej dyskusji.
Gdy przyszedł czas na przyjęcie zmian w budżecie, głos zabrał radny Andrzej Miklas (PSL), który zwrócił uwagę, że zmiany budżetowe powinny być omówione przez skarbnika lub innego przedstawiciela zarządu, gdyż – jak zauważył – zmienił się projekt w stosunku do tego, który otrzymali radni z materiałami przed sesją. I choć szczegóły zna komisja budżetu, to jednak nie nie pozostali radni. Do tego głosu przychylił się przewodniczący Jan Adam Kłysz (PSL), prosząc o przybliżenie szczegółów zmian przez skarbnika, Urszulę Jędrusiak. Największą zmianą w budżecie jest zmniejszenie budżetu o ok. 4 mln zł w zakresie przebudowy drogi Zakrzyn-Młynisko, która będzie dokończona w przyszłym roku. Z kolei o 680 tys. zł dołożono do remontu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Po tych wyjaśnieniach zarówno zmiany w uchwale budżetowej, jak i w Wieloletniej Prognozie Finansowej (WPF) zostały przyjęte jednomyślnie (14 głosy za).
Ostatnie głosowanie nad uchwałą zaplanowaną do przyjęcia w trakcie wrześniowej sesji była ta zatwierdzająca program współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2023. Tu na wniosek radnej Alicji Skrzybalskiej (PiS) dyrektor Jolanta Golicka wyjaśniła procedurę podejmowania tej uchwały i jej szczegóły. Z kolei radny Sławomir Czapski (PSL) spytał, czy w uchwale może znaleźć się zapis mówiący o tym, że wysokość środków przeznaczonych na ten cel zostanie określona w budżecie, gdyż w jego gminie (S. Czapski jest sekretarzem gminy Blizanów – przyp. red.) to zdanie zostało uchylone przez wojewodę. Zdaniem przewodniczącego J. A. Kłysza, skoro w poprzednich latach podobny przepis nie był podważany, to warto i tym razem pozostawić go. Uchwała została również podjęta 14 głosami za.
Interpelacje i wnioski radnych
W trybie interpelacji radny Henryk Kurek (PiS) zgłosił problemy drogowe w gminie Opatówek: o ubytkach w drodze powiatowej w Chełmcach, o oberwanym poboczu w Tłokini Kościelnej, o chodniku w Michałowie Drugim. Żalił się również, że nie dostał głosu w trakcie dożynek gminno-powiatowych w Szczytnikach, mimo że o to prosił. Mówił też o problemach komunikacyjnych, głównie związanych z PKSem, a także o kolejce wąskotorowej – co jest stałym punktem jego wystąpień.
Innych interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono, wobec czego przewodniczący J. A. Kłysz zarządził punkt dot. wniosków i oświadczeń radnych. Głos zabrał Krzysztof Dziedzic (PiS), który złożył wnioski do przyszłorocznego budżetu w imieniu klubu radnych PiS. Pełen wykaz propozycji zamieszczony został już na naszym portalu. Po nim głos zabrała radna A. Skrzybalska, podkreślając raz jeszcze swój wniosek, by nowe projekty uchwał, które wchodzą do porządku obrad przed samą sesją były szczegółowo omawiane przez merytorycznych pracowników. Do głosu przychylił się przewodniczący Rady Powiatu, zaznaczając, że będzie zapraszał pracowników do omówienia każdego z projektów uchwał, co oczywiście wydłuży sesję, ale rozwieje wszelkie wątpliwości.
Poza mikrofonem głos zabrał jeszcze raz H. Kurek, prosząc o interwencję w temacie zgłaszanym wcześniej przez niego dot. chodnika i ścieżki rowerowej w Szulcu i Sierzchowie. Przewodniczący J. A. Kłysz przekazał, że temat jest w toku, o czym informowały go odpowiednie służby wojewódzkie.
Podsumowanie
Podobnie jak przed miesiącem, sesja trwała jedynie nieco ponad godzinę, choć warto pamiętać, że wobec złożonych deklaracji, następne sesje z pewnością potrwają już nieco dłużej. Kolejna sesja Rady Powiatu Kaliskiego, zgodnie z harmonogramem, jest zaplanowana na koniec października.
Wszystkie cytaty i wypowiedzi zostały spisane z nagrania wideo, udostępnionego na portalu esesja.tv, który zapewnia w tym zakresie obsługę Powiatu Kaliskiego. W Raporcie prezentujemy najważniejsze wątki i głosowania z obrad. Cały porządek obrad, projekty uchwał oraz imienne głosowania są dostępne na podstronie dotyczącej wskazanej sesji.