Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Biblioteka kaliska w dobie pandemii i najnowszy raport Biblioteki Narodowej

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zaglądamy więc dziś do najnowszego badania Biblioteki Narodowej dotyczącego stanu czytelnictwa w Polsce. Sprawdzamy też jak radzi sobie Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu w dobie pandemii.

Robert Kuciński, piastujący stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu od 2 marca 2020 roku, udzielił w tym miesiącu wywiadu Wydawnictwu Naukowemu „Silva Rerum” na temat funkcjonowania kaliskiej Biblioteki w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Wyznał w nim, iż na początku lockdownu (ogłoszonego dwa tygodnie po objęciu przez niego funkcji dyrektora) obawiał się, że Biblioteka utraci kontakt z czytelnikami, gdyż ci pozbędą się nawyku jej odwiedzania. Działalność kaliskiej instytucji na czele z Robertem Kucińskim dowiodła temu, iż mimo napotkanych trudności Biblioteka jest w stanie sprawnie działać, dostosowując się do stawianej przed nią sytuacji.

Jakich działań podjęła się kaliska Biblioteka w tym czasie?

Zespół kaliskich bibliotekarzy skupił się przede wszystkim na promocji e-booków i audiobooków. „Wielu czytelników z powodu pandemii pokonało wcześniejszy opór przed sięganiem po cyfrowe książki. Już w pierwszym miesiącu wypożyczanie e-booków wzrosło ponad dwudziestokrotnie” – informuje w wywiadzie Robert Kuciński.

Biblioteka skupiła się w szczególności na działalności internetowej i podnoszeniu jakości wypuszczanych produkcji do Internetu. Z tego tytułu powstało kilka serii prezentacji on-line o różnej tematyce i formie przekazu. Powstała też gra internetowa, doceniona w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Kreatywność zespołu bibliotekarzy spotkała się z pozytywnym odbiorem w Internecie. Robert Kuciński wyznaje: „Zasięgi w social mediach poszybowały, znacznie poszerzyło nam się grono odbiorców i przybyło followersów” .

Biblioteka starała się jednak wykorzystywać każdą możliwą okazję do realizacji swoich działań poza sferą wirtualną. Ruszyła z akcją „TOM w DOM”, której celem było dowożenie rowerem książek do osób, które nie mogą się poruszać. Wprowadzono też zmiany w regulaminie, pozwalające na wypożyczanie większej ilości książek i nieodpłatne ich przetrzymanie. Dzięki akcji „Pupile widziane mile” umożliwiono czytelnikom łączenie spaceru ze swymi czworonogami z wizytą w bibliotece. Nie zabrakło też wystaw w bibliotecznych murach. Jedna z nich zwróciła uwagę ogólnopolskich mediów. Była nią ekspozycja zatytułowana „Biuro Rzeczy Znalezionych”, ukazująca znajdywane i zbierane przez kilkadziesiąt lat ciekawe drobiazgi pozostawione przez czytelników. Okazuje się więc, iż mimo trwających od miesięcy ograniczeń covidowych, Biblioteka działa prężnie nie tylko w Internecie, ale też stacjonarnie.

Działania kaliskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej można śledzić na poniższych stronach internetowych:

Spytaliśmy Roberta Kucińskiego o stan czytelnictwa użytkowników kaliskiej Biblioteki w dobie pandemii.

„Trzeba mocno podkreślić, że przez prawie trzy miesiące byliśmy zamknięci. Miało to duży wpływ na zmniejszenie się liczby wypożyczanych u nas książek. Przybyła nam natomiast liczba e-czytelników w 2020 roku. Warto zwrócić uwagę, iż według danych ogólnopolskich, upublicznionych przedwczoraj, mamy niewielki wzrost czytelnictwa w ogóle – wyznaje.

Najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce

Dwa dni temu Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 roku. Co z niego możemy wyczytać?

  • 42 % respondentów oznajmiło, iż w ubiegłym roku przeczytało w całości lub fragmencie co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Oznacza wzrost o 3 punkty procentowe i 5 punktów procentowych w skali dwóch lat.
  • Kobiety czytają częściej niż mężczyźni (odpowiednio 51% i 33%).
  • Najmniej czytelników jest wśród osób najstarszych – powyżej 60 lat 33%, a powyżej 70 lat tylko 22%. W grupie wiekowej 15–18 lat czytelników jest aż 76%, co w sposób oczywisty wiąże się z pobieraniem nauki w szkole, choć warto przy tym odnotować fakt, że jednocześnie co czwarta osoba w tej grupie deklaruje, że w ciągu roku nie czytała żadnej książki.
  • Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).
  • Wśród trójki najpoczytniejszych autorów według liczby czytelników w 2020 roku znaleźli się: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King.

Pełny raport dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki Narodowej pod wskazanym linkiem: https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2020-r.

Pozostałe źródła:

Wywiad z Robertem Kucińskim, przeprowadzonym dla „Silva Rerum”: https://wydawnictwo-silvarerum.eu/r-kucinski-biblioteka-za-zamknietymi-drzwiami/?fbclid=IwAR0_sy47rdifYsnTf8OYZXUVghaRXuMFe6Cji6KYcmqQxsQwYnK7fYWTICA

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze